Workshops en clinics moeten voetbal op eiland naar hoger niveau tillen SPORT 9 SELECTIE JONG AMBON KENT TEGENWOORDIG VELE NATIONALITEITEN gebied van sport een bijdrage kon leveren aan 'Mangente Ambon', wat 'Bezoek Ambon' of'Kom naar Ambon' betekent. Wat ook een be langrijke rol speelt, is dat ze het voetbal op Ambon weer echt nieuw leven proberen in te bla zen. Onze aanwezigheid moet daar een bijdrage aan leveren." Door het conflict op Ambon is het voetbal teruggeworpen. Het ontbreekt volgens Jim Pentury vooral aan organisatie. „Manage ment, een goed kader, dat is er vaak niet." De afgelopen maanden is de Indonesische voetbalbond ook vooral negatief in het nieuws gekomen. Vanwege politieke in menging werd het nationale elftal zelfs uit de kwalificatiereeks voor het WK van 2018 genomen. De In donesische autoriteiten zouden te veel een vinger in de pap hebben bij de voetbalbond PSSI. „Misma nagement kun je dat noemen", al dus Pentury. Het is tijd voor een nieuwe start en daar wil Jong Ambon graag een bijdrage aan leveren. Op Ambon is de afgelopen tijd onder meer een competitie georgani- 'We zijn daar de vorige keer als helden ontvangen en bij de wedstrijden zaten de tribunes vol.' seerd, waarvan de nummers één en twee mogen aantreden tegen de Middelburgse zaterdag-derdek lasser. „Ruud Gullit komt op 1 sep tember ook een clinic verzorgen, dus er is veel positieve publiciteit voor het voetbal op Ambon. En Jong Ambon wordt daar echt ge zien als een amateurgrootheid in Nederland. We zijn daar de vorige keer als helden ontvangen en bij de wedstrijden zaten de tribunes vol." Het bezoek aan Jakarta is een mooi extraatje. „In maart was ik op Ambon en toen werd ik gebeld door iemand uit Papoea", legt Pen tury uit. „Hij vroeg of ik op Pa poea precies hetzelfde wilde doen als ik met de stichting op Ambon doe. Daar heb ik voor bedankt, maar ik heb hem wel het voorstel gedaan om in Jakarta iets te orga niseren. We gaan daar dus een workshop en een clinic geven en zijn in onderhandeling over een oefenwedstrijd tegen een selectie van Papoea-Nieuw-Guinea. Dat is nog nooit gebeurd." Wat je aan iedereen die mee gaat naar Ambon merkt: het is spannend en zorgt voor kriebels in de onderbuik. „Ik ben er nog nooit geweest", vertelt Marlon Mual. De hoofdtrainer wilde in 2000 voor de allereerste keer naar Ambon afreizen. „Toen de onlus ten uitbraken en er een negatief reisadvies werd afgegeven hebben we de reis gecanceld." Nu gaat het er eindelijk van komen en dat heeft voor een zenuwachtig ge voel gezorgd. „Thuis hebben ze dat wel kunnen merken. Ik heb een druk en spannend program ma. Tijdens de workshop moet ik een presentatie geven. Het is de bedoeling dat ik dat in het Maleis doe, maar ik weet niet of dat gaat lukken. Ik ben al een maand aan het oefenen." Door de reis is Mar- lon Mual met zijn ploeg ook aan een bijzondere voorbereiding op het nieuwe seizoen bezig. Vanwe ge de trip heeft Jong Ambon zich niet ingeschreven voor de districts beker en begint het pas een week later aan de competitie. De ope ningswedstrijd tegen VCK is uit gesteld, op zaterdag 12 september komt Serooskerke naar sportpark De Sprong. Met die wedstrijd is nog niemand bezig. Het ging de af gelopen weken vooral over andere zaken. Vliegen we over de Oekraï ne, was één van de vragen. En is er een sportschool waar wij ver blijven? Het antwoord op de eer ste vraag was nee, op de tweede vraag volgde een ja. „Met veel jongens heb ik het al gehad over wat ze kunnen ver wachten", vertelt Yannik Taniwel. De aanvoerder gaat voor de derde keer met zijn club naar Ambon. „Iedereen vindt het spannend. De vorige twee keer heb ik alles voor al vanaf de zijlijn meegemaakt. Het heeft veel indruk op me ge maakt. Mensen die met de spelers op de foto wilden en een paar da gen later met de afdruk in hun hand kwamen vragen of er een handtekening op die foto kon. Of je loopt in een winkelcentrum en ziet daar foto's van Jong Ambon in restaurants en winkels hangen. Nu is onze komst ook flink gepro moot daar. Eén ding weet ik ze ker: het wordt weer een gekken huis." ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2015 Voor iedere wedstrijd slaan de spelers en «taf de armen ineen en maken met een yell duidelijk dat ze het samen moeten doen. foto's Lex de Meester gekkenhuis op Ambon Björn Langeveld (midden), die in het verleden bij onder meer RBC, NAC, Hoek, Kloetinge en VC Vlissingen speelde, is één van de voetballers van Jong Ambon die voor het eerst naar Ambon gaat. De voetbalvereniging Jong Ambon werd op 14 juni 1958 opgericht in Vlissingen. Later verhuisde de club naar Middelburg. In 1968 leek het einde van de club nabij, maar na een twee jaar durende pauze werd Jong Ambon door Molukse spe lers van andere clubs nieuw leven ingeblazen. Het hoogste niveau waarop Jong Ambon speelde was de derde klas se van het zondagvoetbal. In 2014 besloot de club over te stappen naar het zaterdagvoetbal. In het eerste seizoen werd Jong Ambon direct kampioen, waardoor het dit seizoen in de derde klasse zater dag uit zal komen. Waar Jong Ambon in het verleden vooral een club voor Molukse voetballers was, kent het ledenbe stand nu veel meer nationalitei ten. Wilfred Vreeke was één van de eerste Nederlandse spelers bij Jong Ambon. Hij was jarenlang doelman in het eerste elftal en werd in 2005 tijdens de reis naar Ambon gegrepen door de omstan digheden op het eiland. Daarna richtte hij met zijn vriendin Karla Taniwel 'Rit en Rock voor de Mo- lukken' op, waarmee ze geld inza melen voor goede doelen op Am bon. Morgen vertrekt Jong Ambon met een gemêleerd gezelschap naar Ambon. Er gaan naast Nederland se jongens en Nederlandse jon gens met een Molukse achter grond ook spelers met roots op de Antillen, Irak, Kroatië en Kosovo mee naar het eiland. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61