Alleen Oranje presteert naar behoren op openingsdag EK Topfavorieten gebruiken Ronde van Spanje vooral om revanche te nemen Zelden was de Vuelta zó goed bezet als dit jaar. Zo staat de top vier van de Tour de France aan de start. SPORT 7 Tijdrit telt niet mee La Vuelta: de 70ste Ronde van Spanje EL 23/8 S3 25/8 EL 28/8 ■0 29/8 O 1/9 IEL 3/9 4/9 IEL 10/9 IEL 11/9 EL 12/9 Q PUERTO BANCÈUS. Het was een feest je vóór Spanjaarden en dóór Spanjaar den. Het aantal buitenlandse topren- ners dat zich interesseerde voor de Vuelta a Espana was een jaar of tien geleden op de vingers van één hand te tellen. Zeven of acht Spanjaarden bij de eerste tien van het eindklasse ment was eerder regel dan uitzonde ring. En als er al eens niet-Spaanse wereldtoppers meededen aan de Vu elta, dan was het omdat ze in een Spaanse ploeg reden, omdat ze in Spanje woonden of omdat ze nog een paar kilometers wilden meepik ken in de aanloop richting het WK. Maar de laatste jaren nemen steeds meer buitenland se toprenners de Vuelta op in hun programma. Vorig jaar was de Vuel ta al goed bezet, met de aanwezigheid van Chris Froome en Alberto Con- tador (die allebei uit de Tour crashten), maar dit jaar wemelt het in Spanje van de vedetten. Ze komen van alle kan ten, uit alle landen en uit alle ploegen: het is alsof er bij de start in Marbella plezierjachten met jacuzzi's en gou den kranen worden uit gedeeld aan de aanwezi ge kopmannen. Chris Froome, de Tourwinnaar, is erbij. Nairo Quintana, de nummer twee van de Tour, ook. Net als Ale jandro Valverde, de nummer drie. En Vin cenzo Nibali, de num mer vier, is er óók. En het is nog maar de vraag of Nibali kopman van zijn ploeg is, want Astana neemt ook Fa bio Aru en Mikel Landa - tweede en derde in de Giro d'Italia - mee naar Spanje. BMC stelt Tejay Van Garde ren op, Katusha mikt op Joaquim Ro driguez, Cannondale komt met Dan Martin en Andrew Talansky, Rafal Majka is de klassementsrenner van dienst bij TinkofF-Saxo, Europcar doet het met Pierre Rolland en AG2R zet in op kabouterklimmer Pozzovivo. Ook erbij, uit de categorie Tijdrijders en Sprinters: John Degen- kolb, Fabian Cancellara, Nacer Bou- hanni en Peter Sagan. Vanuit Neder lands perspectief is het, bij gebrek aan klassementsrenners, vooral uit kijken naar de rentree van Tom Du- moulin en de snelle benen van Dan ny van Poppel. Revanche Er zijn verschillende oorzaken voor de toegenomen internationale be langstelling voor de Vuelta. Aller eerst: de WorldTour-punten die er te verdienen zijn. Die punten, en het steeds groter wordende belang dat ploegen eraan hechten, hebben het aanzien en het belang van de Vuelta vergroot. Maar daarnaast wordt de Vuelta de afgelopen ja ren steeds meer een wedstrijd waarin grote, dikbetaalde, kopman nen proberen hun sei zoen nog een beetje op te poetsen. De renners die uit- of tegenvallen in de Tour willen steeds vaker revanche nemen in de Vuelta - omdat ze het zelf wil len of omdat hun team baas het eist. Zie Conta- dor en Froome vorig jaar. Zie Tejay Van Garderen en Vincen zo Nibali dit jaar. De Vuelta is een soort vangnet ge worden. Als het voorjaar of de Tour mislukt, dan is de Vue lta er nog. Maar als je je seizoen rond de Tour bouwt, dan kun je on mogelijk de Vuelta per fect voorbereiden. De Tour én de Vuelta ach ter elkaar op een hoog niveau rijden, dat is weinig renners gegeven. De meeste klassementsren ners hebben geen enkel idee of ze nóg een piekmoment in hun seizoen kunnen inpassen, en of ze de extra belasting van nog een drieweekse ronde wel aankunnen. Froome, Nibali, Quintana en alle anderen die uit de Tour komen: ze rijden plankgas het benzinestation voorbij - en hopen maar dat ze de ko mende drie weken niet ergens stil ko men te staan met een lege tank. De Vuelta begint vanavond met een ploegentijdrit die niet meetelt voor het klassement. De organisatie besloot daar gisteren toe na dat veel renners had den geklaagd over het gevaarlijke par cours, langs de kust over vlonders en zandwegen. De etap pewinnaar wordt ge huldigd en mag morgen starten in de rode leiderstrui, maar bouwt geen voorsprong op in het algemeen klassement. DE FAVORIETEN De stroom, de luidsprekers, het grote scherm in het stadion, de in ternetverbinding, de livestream en het rechtstreekse radiocom mentaar via een speciaal aan te schaffen apparaatje. Allemaal had den ze te maken met opstartpro blemen. Door een stroomstoring moest de eerste wedstrijd van het toernooi, die van Oranje, ruim een halfuur worden uitgesteld. De ploeg van bondscoach Max Caldas raakte er niet van in de war en stond na een goede eerste helft al op 2-o. De tweede helft was van mindere kwaliteit, maar nooit kwam de overwinning in ge vaar. Een derde doelpunt, van Mirco Pruijser, werd om onduide- 'Op alle fronten moet het een stukje beter, maar we hoefden vandaag nog niet te pieken' lijke redenen afgekeurd. Omdat Oranje met zwakke broerder Rusland in de poule zit, staat het door de eerste driepun ter bovendien nu al met één been in de halve finale. „En dat is na tuurlijk lekker", zei Caldas. „Op al le fronten moet het nog een stukje beter, maar daar kunnen we komende dagen mooi aan wer ken. We hoefden vandaag nog niet te pieken. Je zag ook dat we hier door omstandigheden geen oefenwedstrijden meer hebben kunnen spelen. We misten daar door wat wedstrijdritme. Maar het is wel belangrijk dat we geen doelpunt tegen hebben gekregen. Al met al een prima start, niet meer en niet minder." Morgenavond is gastland Enge land de tweede tegenstander van Oranje. Dinsdag volgt Rusland. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2015 Vangnet op topniveau Luarca 15. A Comillas Ermita^J Sotres^ de Alba Cabrales (Quiros) Vitoria AltoCampoo, Fuente del Chivo Tarazona Lleida Medina del Campo Calatayud Cercedilla Alcala de Henares San Lorenzo de El Escorial SPANJE Sierra de Cazorla Murcia Córdoba Alcala de Guadaira Puebla de Don Fadrique Caminito del Rey La Alpujara O Vertrek O Aankomst O Aankomst/ Vertrek ETAPPE 22/8 158,7 E 24/8 158,4 209,6 E 26/8 167,3 E 27/8 200,3 191,1 182,5 W El 30/8 168,3 0 31/8 146,6 u 2/9 138,0 a 173,0 178,0 5/9 215,0 a 6/9 175,8 a 7/9 185,0 a Q 8/9 m 9/9 38,7# 204,0 185,8 175,8 a Q 13/9 98,8 .Bergrit (§5 Individuele Ploegen tijdrit tijdrit 22 aug. t/m 13 sep. 2015 totaal: 3358,1 km FRANKRIJK A 11 Cortals O ^Ad'Encamp Andorra la Vella Escaldes- 12. Engordany Castellon Va encia Cumbre del Sol, Benitatxell Torrevieja Vejer de la Frontera AD 220815 JC BRON: VUELTA AFP Estepona —I -Malaga -Alhaurin de la Torre _Mijas 10Okm START: Marbella (Puerto Banus) Chris Froome Reed op zijn tand vlees in het slot van de Tour en draafde daarna op in tal van rondjes om de kerk van Europa. Maar Froome is Froome: als er nog een beet je jus in zijn iele beentjes zit, doet hij mee om de zege. Nairo Quintana De Tour was één of twee bergetappes te kort. In de Vuelta krijgt Quintana de kans om te bewijzen dat hij Chris Froome wel degelijk aan kan. Het parcours - bergen, bergen, bergen - is op zijn lijf geschreven. Tejay Van Carderen Viel ziek uit in de Tour. Maar met zijn conditie is dit jaar weinig mis. De Vuel ta is zijn laatste kans om te bewijzen dat hij, en niet Richie Porte, volgend jaar dé kopman van BMC moet zijn. De Astana's Vincenzo Nibali (foto), Fabio Aru en Mikel Landa: Astana stelt een soort All Star Team op in de Vuelta. Voordeel: ze kunnen allemaal op het podium eindi gen. Nadeel: ze kun nen allemaal op het podium eindigen. Domenico Pozzovivo Als er iemand nog fris is na een zwaar seizoen, dan is het Pozzovivo. De ienie- mienieklimmer van AG2R crashte uit de Giro en had daarna maanden de tijd om de Vuelta voor te be reiden. door Thijs Zonneveld foto's ANP/EPA/Cor Vos/Belga door Rik Spekenbrink LONDEN. Op een rommelige ope ningsdag van de EK hockey in Lon den presteerde alleen het Neder lands elftal gisteravond naar beho ren. Van Spanje werd met 2-0 ge wonnen door een velddoelpunt van Billy Bakker en een strafcorner van Mink van der Weerden. Max Caldas, bondscoach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59