2, Voorselectie van Blind pijnlijk voor Janmaat Vitesse-coach Peter Bosz zoekt confrontatie niet 2 SPORT De Boer overweegt tegen NEC jonge spelers rust te geven Mahi bevrijdt FC Groningen Blanc passeert Van der Wiel Ajax-trainer Frank de Boer over weegt morgen in het uitduel met NEC af te stappen van de ge bruikelijke basisopstelling. Hij geeft wellicht enkele jonge spe lers rust. Vooral omdat de wed strijd tussen de twee ontmoetin gen met het Tsjechische FK Ja- blonec in de play-offs van de Eu ropa League valt. „Het zou goed kunnen dat ik een of twee wijzi gingen doorvoer om jongens rust te geven. Donderdag en zon dag spelen is heel pittig, vooral voor de jonge jongens. In deze fa se komt het aan op rusten." FC Groningen heeft tegen Excel sior zijn eerste overwinning van het nieuwe eredivisieseizoen be haald. De Groningers wonnen in de eigen Euroborg met 2-0. Inval ler Mimoun Mahi tekende in de laatste twintig minuten voor bei de treffers. De ploeg van trainer Erwin van de Looi had in de Eu roborg veel moeite met het be nutten van de kansen. Het was Mahi die zijn ploeg bevrijdde, door in de zeventigste minuut een vrije trap op prachtige wijze binnen te schieten. In de slotfase verdubbelde hij de voorsprong na een snelle counter. Excelsior wacht nog steeds op de eerste overwinning van het seizoen. Afgelopen donderdag speelde Ajax ogenschijnlijk inspiratie loos. Ook omdat Jablonec zich vooral beperkte tot verdedigen. De supporters werden ondanks de 1-0 overwinning niet ver wend. Tegen NEC verwacht De Boer morgen meer. „Ik denk niet dat NEC zich zo zal ingraven als Jablonec. We moeten zorgen dat we dezelfde energie in de wed strijd leggen als donderdag. Je bent afhankelijk van je laatste wedstrijd. Als we tegen NEC te gen een zeperd oplopen, nemen we dat mee naar Jablonec." De situatie van Gregory van der Wiel bij Paris Saint-Germain wordt steeds moeilijker. Trainer Laurent Blanc passeerde de Ne derlandse rechtsback gister avond voor de competitiewed strijd tegen Montpellier (0-1 overwinning). „Had graag willen spelen. Ik ben niet geblesseerd en nooit geweest ook", meldde Van der Wiel via Twitter. De oud-Ajacied kwam dit sei zoen nog geen minuut in actie in de Franse competitie. De zaak waarnemer van Van der Wiel verkondigde desondanks on langs dat PSG het contract van de 27-jarige Amsterdammer graag wil verlengen. Trainer bij een eredivisie club. Peter Bosz (51) doet dat werk niet in een ritme van negen tot vijf. Het is bij hem veel méér dan dat. Neem de wedstrijd van morgen tegen Feyenoord. In Arnhem zijn er de ze week talloze uren besteed aan de voorbereiding. Iedereen die dat wel snapt. Maar straks ook nog eens uren uittrekken voor het nabeschouwen... „Een uur of tien beelden terugkij ken en alles uitpluizen. Ja, daar kom ik straks wel aan", vertelt Bosz in het spe lershome van zijn club. De eerste in druk doet hij al op tijdens de wed strijd zelf. „In de dug-out, dat zie ik als de eerste negentig minuten van reflec tie. Kom ik daarna thuis, dan kijk ik 's avonds of 's nachts de hele wedstrijd meteen nog een keer. In bed, op Fox, af standbediening naast me, het geluid zacht, want mijn vriendin ligt te sla pen." Beelden, beelden en beelden „De volgende ochtend rij ik vroeg naar de club. Terwijl de spelers binnendrup pelen en gaan uitlopen kijk ik voor de derde keer, nu via mijn laptop op een groot scherm, met pen en papier erbij. Dan is het echt: beeld stilzetten, noti ties maken, terugspoelen, weer voor uit, enzovoort. Over negentig minuten doe je zo al gauw drie uur. Vervolgens de tijd dat je samen kijkt en discussi eert met je assistenten, want die heb ben ieder individueel ook alles terugge zien. Tot slot dan het terugkoppelen naar spelers, individueel inzoomen op momenten. Zo gaat het dus na elke wedstrijd. Vermoeiend? Ik vind het heerlijk!" Bosz heeft een zomer achter de rug waarin zijn elftal weer eens is kaalge plukt. Het is het lot van iedere trainer in de eredivisie. Maar coaches als Bosz pakken vervangers bij de hand en gaan weer bouwen. „Het voordeel bij ons is: als je het elftal als zo'n puzzel ziet, dan liggen de 'kantstukjes' nu nog in el kaar", zegt Bosz. „We zijn een comple te as kwijtgeraakt met Van der Heij- 'De speelwijze staat voor mij centraal. Die is bij mij heilig en daar wordt nooit aan getornd' den, Vejinovic, Pröpper en Traoré. Plus ook nog Labyad. De spelers om de as heen zijn gebleven en kennen de speelwijze. De speelwijze staat voor mij centraal. Die is bij mij heilig en daar wordt nooit aan getornd." De kern is dat Vitesse tegenstan der kapot wil spelen. „Ons spel vraagt veel korte, intensieve sprintjes. Het is constant afjagen wat wij doen. Bin nen vijf seconden willen we verloren balbezit terugveroveren. Zo trainen we dus ook. Elke dag. Tegenstanders die anders spelen en trainen, die ge wend zijn te werken in grotere ruim tes, die moeten wij dwingen in ons spel van kleine ruimtes en korte sprintjes mee te doen. Net zo lang tot ze eraan kapot gaan." „Exact. Dan hebben wij het ze te mak kelijk gemaakt. En dan maakt het niet uit of die tegenstander Willem II is of morgen Feyenoord in de Kuip." „Ik ken weinig stadions die zo veel adrenaline in een mens naar boven brengen. Ik probeer op mijn ploegen altijd over te brengen dat ik snap dat de Kuip indrukwekkend of intimide rend is. Als je daardoor niet durft, dan hoefje niet eens te gaan. Maar als je wél durft en je kunt je eigen spel spe len en Feyenoord onder druk zetten, dan keert dat stadion zich ook tegen het eigen team. Of het wordt stil. Dat is ons met Vitesse nu twee jaar op een rij gelukt. Of het morgen weer lukt, weet ik niet. Van Pröpper en Vej inovic wist je dat ze in een volle Kuip een balletje zouden durven vragen. Of Baker, Brown en Nathan dat ook al durven, dat zal blijken." „Ja. We passen ons bij Vitesse op een heleboel manieren aan. Halal eten, ko sjer eten. Niemand kijkt daar raar van op. Maar omgekeerd hebben wij een paar gewoonten waar buitenlandse De eerste voorselectie van de nieuwe bonds coach Danny Blind is voor één speler pijnlijk uitgevallen. Daryl Janmaat be hoort niet tot de lijst van 31 spe lers voor de komende cruciale in terlands tegen IJsland en Turkije. Als kandidaat-rechtsbacks valt de keuze voorlopig op Gregory van der Wiel, Paul Verhaegh en de pas 19-jarige Ajacied Kenny Tete. Tete en zijn clubgenoot Jaïro Riede- wald (18) zijn de enige nieuwe na men. Voor de rest putten Blind en zijn assistenten Marco van Basten en Ruud van Nistelrooy uit het ge kende arsenaal. Volgende week vrijdag kiest Blind zijn definitieve groep. Dui delijk is dat de beide backposities de achilleshiel vormen. Op links is Jetro Willems voorlopig nog ge blesseerd en presteren potentiële kandidaten uit de Premier League zoals Patrick van Aanholt en Erik Pieters niet stabiel. Van Aanholt is zelfs dramatisch aan het seizoen begonnen bij het Sunderland van VOORLOPIGE SELECTIE coach Dick Advocaat. Donderdag maakte Blind bij zijn informele presentatie in Noordwijk al duide lijk dat van zijn eerste selectie geen groot schokeffect zou uit gaan. „Ik wil het moment niet 'misbuiken' voor een statement om het statement", zei Blind. „Wat niet wil zeggen dat er straks geen 'grote' beslissingen gemaakt kunnen worden bij de wedstrij den zelf. Maar als er die beslissin gen er komen, dan is het omdat we daar al langer over dachten." De bondscoach haalt dus ook Dirk Kuyt niet (eenmalig) van stal, hoewel die bij het WK zelfs nog als links- en rechtsback acteer de. „We zien Kuyt nu niet als op tie om terug te halen", gaf Blind bij zijn presentatie al aan. VOETBAL VOETBAL VOETBAL Bazoer en Diks bij Jong Oranje Ajacied Riechedly Ba zoer (foto) en Vitesse- speler Kevin Diks zijn voor het eerst opgeno men in de voorselec tie van Jong Oranje. De voorlopige groep voor de EK-kwalifica- tiewedstrijden tegen Cyprus en Turkije telt maar liefst 39 spelers, onder wie Sven van Beek (Feyenoord), Jean-Paul Boëtius (FC Basel) en Karim Rekik (Olympique Marseille). Sampdoria jaagt op Vilhena Feyenoord en Tonny Vilhena lijken in de laatste dagen voor het verstrijken van de transferdeadline toch nog uit elkaar te gaan. Sampdoria-trainer Walter Zenga heeft aangegeven dat hij de 20-jarige linkermid denvelder graag aan zijn selectie zou willen toevoegen. „Er is nog niets concreet", meld de coach Giovanni van Bronckhorst gisteren. „Maar of dat over een paar dagen nog zo is, VOETBAL weet ik niet. Ik zou Tonny graag houden, want hij is van grote waarde voor dit elftal." Kroatië vreest voor gedrag eigen fans Kroatië wil de komen de uitwedstrijden in de kwalificatie voor het EK 2016 zonder eigen supporters spe len, uit angst te wor den uitgesloten van het Europese eindtoer- nooi. De UEFA strafte het land al herhaalde lijk voor onder meer geweld en racisme van de aanhang. Als de supporters zich daar opnieuw schuldig aan maken, volgt mo gelijk de zwaarste sanctie. 'Ooit train ik een topclub' door Maarten Wijffels Als de tegenstander niet veel heeft hoe ven sprinten, dan heeft Vitesse die dag slecht gespeeld. Zo kijk jij ernaar? De Kuip, morgen. Jij verheugt je erop, maar wat doet het met je nieuwe, jonge spelers? Je krijgt ook allerlei culturen binnen. Daryl Janmaat: niet in voorselectie Oranje. foto Soenar Chamid door Maarten Wijffels Doel: Jeroen Zoet, Jasper Cillessen, Kenneth Vermeer en Tim Krul. Defensie: Jeffrey Bruma, Virgil van Dijk, Terence Kon- golo, Bruno Mar tins Indi, Jaïro Rie- dewald, Kenny Tete, Joël Veltman, Stefan de Vrij, Paul Verhaegh en Gre gory van der Wiel. Middenveld: Ibra him Afellay.Vurnon Anita, Daley Blind, Marco van Ginkel, Nigel de Jong, Da vy Klaassen, Wes ley Sneijder en Ge- orginio Wijnaldum. Aanval: Memphis, Bas Dost, Klaas-Jan Huntelaar, Luuk de Jong, Lens, Luciano Narsingh, Robin van Persie, Quincy Promes en Arjen Robben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54