Nazomerfestival hae van eihens. Oud ore I STREEKTAAL ZEELAND 7 RUDENRIEMENS.COM In een fabriekshal, voor de wallen, op de zeedijk, in een boerenschuur, op een eiland in het Veerse Meer, op het Abdijplein: het Zeeland Nazomerfestival brengt theater en muziek op de mooiste locaties, met zicht op de ondergaande zon. Regisseur Thibaud Delpeut: „Wie door een voorstelling uit het lood wordt geslagen, heeft een diepe ervaring die lang kan nawerken." Ruden Riemens fotografeert Zeeland. De foto's zijn gebundeld in drie boeken: Kust, Land en Feest. Fotografie: Ruden Riemens. Tekst: Jan van Damme Een kwartier vö de tied kwam ik 't zaaltje in van 't verzurgingsuus, wi ik een middeg verhalen kwam vertelle. 't Was midden zeumer, mè de binnenactiviteiten haen di 't êle jaer deu! Di zat eên vrouwtje vö d'r uut te staeren. Di moest ier van- middeg wat te doen weze.Een twide persoon schufelde nè een stoel, eêl an d'andere kant van 't zaaltje. Neê ze kwaeme nie bie me- kaore zitte, dit was d'r plekke! Toen het tied was om te beginnen waere d'r nog nie vee. Wat ik ier kwam doe..? Vertelle over wat.'t Eeste alf ure bluve d'r mensen binnen- komme. Ze moete haelen ore en dat kost tied. En ze ebbe ook ge brek an personeêl..! Vertelle over vroeger, dat gae nog het beste. Som mige lache af en toe en andere bin nog te kort nae uldere middegsla- op. Wi andere bin a wi an een dut je toe... Eên vrouwtje, eêl doof, bluuf toch zitte. Di kan ik nie tegen an schreêuwe, mè ze vindt het ge woon leuk om d'rbie te wezen. Ze geniete, dat zeit ook de me vrouw van de leiding, a zie ik dat nie an iedereên! Nae afloop wachte ze op d'r beurte om nè de kaemer gebrocht t'oren. Ze prieze me en zeie da'k nog wè es een keer moe komme! „U bent een vriendelijke meneer," zeit een deftig vrouwtje in een rolstoel. Ze is vergete oe oud of ze is."Maar u bent nog heer lijk jong", zei ze tot slot onderwie- Ie da ze weggevoerd oordt. Drie daehen laeter zit ik op een terrasje in eên van de toch wat verstilde Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal durpjes van Noord-Beveland een uutsmijter nè binnen te werken. Een dagje de omgeving verkenne! Ineêns is de hoofdstraete vol leven digheid. Me zitte vlak bie 't gemeênteuus. Di blieke d'r een paer te trouwen. Wie schetst m'n verbazing as ik zie dat het een oud-leerling is van me. Ooit ao'k zelfs z'n vaoder èn z'n moeder in de klasse. Ooit kwam 'n as joentje van vier, vuuf jaer naebie iedere dag om een snoepje, wan ie was ook nog es nae bie m'n buurjoen. Ik weet nog dat 'n de gewoonte ao om languut op de keukenvloer te leie wachten op z'n 'buit' Jae, ooit.Noe kwam 'n in de hröte truck van (z'n) vracht auto om het jae-woord te komme zeien. Zonder de uutsmijter te be- taelen bin 'k even he kieke, saemen me m'n vrouwe. Wat een verras sing Vö aolebei. De 'meêster', in z'n korte broek, moet en za de trouwzaal in om de plechtigheid bie te weunen. Di zit ik dan, schril afstekend tegen de feêstelijk geklêde gasten. „Wi is de tied geble- ve?, oor je ze zeie. Je zie gezichten. Sommige brieng je drek tuus, ande re kao je hin naeme mi bie vinde en wi andere, vrienden van de brui degom, ook minstens een jaer bie me in de klasse, ebbe alleên nog vage trekken van herkenning. „Zei je voornaeme nog es.vraeg ik, m'n eihen naebie schuldig voelend. „Je oordt ook oud meêster", vertel le ze me lachend. En ik zeie mè nie da ze mien een paer daehen gelee nog zö "lekker joeng" vonde. Mè...ze ebbe hliek. De ouwerdom komt mee gebreken en di zulle ze, oop ik, ook nog wè es achter kom me! „Je schrieft er mè es een stikje over in de krante", roept een ouwe oud-leerling ons nog nae as me hae betaele. „En ik bin ook net opa hore voegt 'n d'r hroös an toe ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2015 door Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39