Wereldbollen kussen elkaar voor het station literair najaar een feest Fans kamperen voor schoenen Kanye West i CULTUUR SHOW 29 Sterren praten op de veranda van Linda's zomerweek vaak onomwonden over hun diepste zielenroerselen. Hoe krijgt Linda de Mol dat voor elkaar? It s vakmanschap getuigen dat ze zo geïnteres seerd is in haar gasten." Pechtold zat naast Lies Visschedijk op de bank. Zij vertelde voor het eerst openhartig over de zelfmoord van haar man Marc van Uchelen. „Ik ben normaal gesproken wars van dat soort opgeklopte emo-tv, maar dit was erg respectvol. Ik voelde me totaal niet gegeneerd", zegt de politicus. Hoewel hij vooraf twijfels had om bij De Mol aan te schuiven (is het de juiste plek voor een politicus?), kijkt hij er met een goed gevoel op terug. „Mensen zei den dat ze me beter hadden leren kennen. Dat ik niet alleen een politicus ben, maar ook een mens met zijn eigen zorgen en uitdagingen." Het is niet alleen De Mols minutieuze voorbe reiding. Ze nodigt ook heel slim haar gasten uit. Vaak zijn het mensen die ze ook op privé- en werk vlak geregeld ziet. Chantal Janzen, te gast in het eerste seizoen, had een tijdje een relatie met haar neefje John ny de Mol. En dat Yolanthe Sneijder-Cabau dit seizoen juist bij Linda een boekje opendoet over haar allesbehal ve vanzelfsprekende zwanger schap, is niet gek: de twee pre sentatrices delen dezelfde ma nager, de immer strak georgani seerde Xenia Kasper die altijd de regie in handen heeft. pblaasbare wereldbol len sierden voor één ochtend het plein voor het vorig jaar geopende NS-station Rotterdam Centraal. Tien meter hoog waren de ballen die de Deense kunstenaar Olafur Eliasson als voorproefje voor zijn creatie Kissing earth bij het station plaatste. Gehuld in een gele regenjas be keek kunstenaar Olafur Eliasson de twee opblaasballen. „Het plein is voor één dag mijn studio", legt hij uit. „Zo kan ik de grootte en de positie van de ballen testen." Uit gangspunt is dat Kissing earth de zichtlijnen op het plein niet blok keert; het nieuwe station moet zichtbaar blijven. Het uiteindelij ke kunstwerk wordt om die reden transparant: alleen de continenten worden uitgevoerd in geel en spie gelend roestvrij staal, de oceanen blijven open zodat je er straks doorheen kunt kijken. Eliasson is lyrisch over de loca tie. Vooral vanwege de platanen, die speciaal voor het nieuwe Rot terdam Centraal in de vorm van een Y zijn gekweekt. „Net liefdes bomen, echt waanzinnig. Ze cor responderen heel erg mooi met mijn kussende wereldbollen." Niet iedereen deelt het enthou siasme van de Deen. Reizigers en voorbijgangers geven hun onge zouten mening over Kissing earth. 'Spuuglelijk', zegt de één, 'bloed mooi' vindt een ander. „Ik zou ze wel op zolder wil len", vertelt Frie (79). „Al vrees ik dat die bollen een tikkie te groot zijn. Maar dit heeft wel wat: het is een wereldstation, dus is het heel toepasselijk als op het plein twee werelden tegen elkaar aanliggen." Rotterdammer Harrie (82) denkt daar anders over: „Joh, die dingen zijn veel te groot. De helft, da's ruim voldoende. En ik zou ze iets meer aan de zijkant neerleggen, dan zie je dat prachtige CS ten minste nog." Op Merel (23) maken de 'op- pompglobes' weinig indruk. „Ik vind het helemaal niks", stelt ze resoluut. „Het station is mooi zo als het is. Die wereldbollen passen er totaal niet bij." Architect Jeroen van Schooten, een van de zes architecten van het nieuwe CS en omgeving, is erg te spreken over het kunstwerk. Hij vindt de bollen niet te groot. „Op dit plein moet je juist voor volu me kiezen. Er blijft genoeg ruimte over om festivals te houden." En Jaap Guldemond van de selectie commissie voor het kunstwerk: „Dit ontwerp houdt stand in een stad met grote schaal" Kissing earth moet in het najaar van 2016 worden onthuld. Maar de benodigde één miljoen euro is er nog niet. Gesprekken met spon soren zijn gaande. dendaagse variant van de roman tische Liebestod staat de relatie tussen reclameman Nico Dorlas en zijn jongere vriendin Désirée centraal. Als Désirée hem verlaat, rest Nico slechts één conclusie: zij moet sterven, en hij zal met zijn vriendin ten onder gaan. 5Tsja, en dan Karl Ove Knaus- gard. De Noorse schrijver die steeds meer lezers in zijn ban krijgt. Vijf dikke delen minutieus proza over zijn eigen, volgens hem oninteressante leven zijn on der de overkoepelende titel Mijn strijd al verschenen. In november voegt hij daar meedogenloos 1.440 pagina's aan toe. Vrouw heet het zesde en afsluitende deel van de reeks. Knausgard kijkt terug op zijn project. Waar om schreef hij zo intensief over zichzelf en zijn familie? Vrouw is een kolossaal boek dat erom roept gelezen te worden. Er zijn natuurlijk meer au teurs die met nieuw werk ko men. Van Jan Brokken verschijnt na zijn succesvolle non-fictie boek De vergelding in oktober de historische roman De Kozakken- tuin (Atlas Contact). Die gaat over de vriendschap tussen de Russische generaal Alexander von Wrangel en schrijver Fjodor Dostojevski. Oktober is ook de maand van de 'nieuwe' Harry Mulisch. Een versie van zijn 'oerboek' De ont dekking van Moskou verschijnt dan bij De Bezige Bij. Daarin ligt het hele universum van Mulisch, met al zijn thema's en elemen ten. En dan eindelijk, zeventien jaar na zijn succesvolle novelle Over het water, komt H.M. van den Brink met nieuw proza. In de roman Dijk (Atlas Contact) le zen we over een man, Karl Dijk, die altijd dezelfde lijkt te zijn ge weest. Maar is dat ook zo? In november verschijnt het nieuwe boek van Annejet van der Zijl. In De Amerikaanse prinses (Querido) vertelt ze het verhaal van Allene Tew (1872-1955) die de Amerikaanse droom leefde. In diezelfde maand verschijnt bij Van Oorschot de biografie van de legendarische uitgever Geert van Oorschot, geschreven door Arjen Fortuin. Al dagen kamperen fans voor een Londense vestiging van Foot- locker. De winkel begint vandaag met de verkoop van de Yeezy 350, de sneakers die Kanye West voor Adidas ontwierp. Een aantal kampeerders kreeg gisteren tickets van het personeel, de rest werd weggestuurd. Dat meldt de Britse krant Evening Standard. Meer dan honderd men sen zaten vanaf dinsdag al te wachten op een kans om de ex clusieve schoenen te bemachti gen. Vanaf zaterdagochtend ne gen uur zijn ze te koop. De kampeerders lagen blijkbaar in de weg, want gisterochtend be sloten de medewerkers tot actie. Ze deelden 62 kaartjes uit aan een deel van de wachtenden. Die kre gen de belofte dat ze de sport schoenen zaterdag mogen ophalen. De rest werd naar huis gestuurd met de mededeling 'dat het geen zin had om te blij ven kamperen'. Er ont stond daarop ruzie in de groep. De Yeezy's werden in juni voor het eerst uitgebracht. Ze kostten 150 pond (ruim 200 euro), maar werden al snel op veilingssi te eBay verkocht voor een veel voud van dat bedrag. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 2015 Linda's zomerweek is vanaf maandag 24 augustus te zien op RTL 4. Linda de Mol bereidt de gesprekken voor Linda's zomerweek nauwkeurig voor. foto Roy Beusker r De Deense kunstenaar Olafur Eliasson bij zijn tijdelijke wereldbollen voor het nieuwe NS-station in Rotterdam, foto Jan de Groen door Yvonne Keunen en Marcel Potters O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29