6 I UIT FILM VAN DE WEEK 44 mm Woody Allen Irrational Man is de 42ste speelfilm die Woody Allen heeft geregisseerd. De Newyorker (79) is nog lang niet van plan om te stoppen. „Ik wil doorgaan tot ik honderd word. Ik heb meer dan genoeg ideeën." NU IN DE BIOS Amy DOCUMENTAIRE Ted 2 KOMEDIE Mission: Impossible - Rogue Nation ACTIEFILM Inside Out ANIMATIE Hij oogt breekbaar, is een beetje hardho rend, maar aan de werkijver van Woo dy Allen, die in de cember 80 wordt, mankeert niets. Met één filmproductie per jaar is hij de productiefste en meest con stante regisseur ter wereld. Met Irrational Man, een zwaar moedig drama over een depressie ve filosofieprofessor, voltooit hij zijn 42ste film als regisseur. De tel ler tikt gestaag door. Inmiddels werkt Allen aan zijn 43ste regie film (met Bruce Willis) en zwoegt hij op een televisieserie waar hij als een berg tegenop ziet. Wat is zijn geheim? Waar haalt hij de energie vandaan? „Ik heb over mijn gezondheid niets te kla gen", zegt Allen, een dag na de we reldpremière van Irrational Man op het filmfestival van Cannes. „Ik let op wat ik eet en drink. Ik rook niet, wandel veel en doe dagelijks oefe ningen. Bovendien heb ik goede ge nen. Mijn ouders hebben beiden de 100 gehaald. En wat ook belang rijk is: ik hou zielsveel van mijn werk." Als het aan Allen ligt, blijft hij nog vele jaren films maken. Continu werken is de voornaamste drijfveer van zijn bestaan. „Het is natuurlijk over en uit als ik op een dag een beroerte krijg en mijn ei gen naam niet meer weet. Maar voorlopig ga ik door. Ik heb meer dan voldoende ideeën en zolang er mensen zijn die mij financieren en anderen die mijn werk willen zien, blijf ik stug doorfilmen." In zijn laatste film stelt Allen een filosofieprofessor (gespeeld door Joaquin Phoenix) voor die zwaar aan de drank is en tobt met AB ZAGT de grote vragen des levens. Om zijn bestaan zin te geven neemt hij een drastisch besluit: hij pleegt een moord op een foute rechter. De voldoening is van korte duur, zijn leven wordt nog chaotischer dan voorheen. Irrational Man is los van de onver mijdelijke relatieperikelen ook een filosofische film. Heeft Allen zelf ooit steun gevonden in het gedach tegoed van grote denkers als Witt genstein of Sartre? Het antwoord op deze vraag laat zich raden, voor wie Allen een beetje kent. „Wat voor filosofen geldt, is ook van toepassing op kunstenaars, we tenschappers en religieuze leiders: zij proberen met hun ideeën het leed voor ons te verzachten, probe ren zin aan het leven te geven, maar de keiharde waarheid is dat dit niet bestaat. Sinds mijn vijfde levensjaar ben ik bezig met de dood. Ik wil er eigenlijk zo min mo gelijk aan denken. Want de harde waarheid is: als wij sterven is het echt voorbij. Het kan mij weinig schelen of ik zogenaamd onsterfe lijk word door mijn werk. Ik blijf liever een week langer leven dan dat mijn films blijven voortbe staan." Terwijl zijn stringente filmsche ma al veel van hem vergt, liet Allen zich dit jaar overhalen om ook nog een televisieserie voor Amazon Studios te schrijven. De regisseur heeft er spijt van als ha ren op zijn hoofd. „Ik had dit niet moeten doen. Eerlijk gezegd heb ik het schromelijk onderschat. Het schrijven van zes afleveringen van een half uur is heel iets anders dan een filmscenario. Ik vrees echt dat het een catastrofe wordt." Irrational mail Kostelijk en pijnlijk TRAGIKOMEDIE The man from II.N.C.L.E. Jut Jul van de spionagewereld ACTIEKOMEDIE Guy Ritchie speelde leentjebuur bij oude 007's en sloegTarantino's oeuvre er nog eens op na Donderdag 20 augustus 2015 Indrukwekkend filmportret over de opkomst en onder gang van Amy Winehouse. Ge toond worden privébeelden, in terviews en ontboezemingen van de zangeres die nooit een ster wilde worden. Opnieuw krijgt Mark Wahlberg te maken met zijn vuilbekken de vriend, teddybeer Ted. De laatste trouwt, maar verliest daarna al zijn 'burgerrechten'. Ted 2 is soms hilarisch, maar ook smakeloos. Tom Cruise zorgt voor de vijfde keer als special agent Ethan Hunt weer voor een adembe nemende serie stunts. Het ver haal - de strijd tegen een inter nationale terroristenorganisa tie - doet sterk denken aan het werkterrein van James Bond. Meesterlijke animatiefilm uit de Pixarstudio behandelt de gevoelswereld van een 11-ja- rig meisje. De film raakt het hart en het hoofd. Is ontroe rend, maar ook zeer geestig. Regie: Woody Allen. Hoofd rollen: Joaquin Phoenix, Emma Stone en Parker Posey. Leerkrachten die aanpappen met jonge studentes. Waar hebben wij dat eerder gehoord? Woody Aliens oeuvre staat bol van de re laties tussen oudere mannen en Opnames van Woody Aliens 42ste film. jonge, vaak adorerende vrouwen. In Irrational Man speelt Joaquin Phoenix zo'n type man. Hij is een gedesillusioneerde filo sofieprofessor met een serieus drankprobleem en een nihilisti sche kijk op het leven die ook be trekking heeft op het vak dat hij uitoefent. Ondanks zijn negatieve en naar zelfdestructie neigende houding is hij voor een collega (Parker Po sey) en een studente (Emma Sto ne) woest aantrekkelijk. Het klinkt als een afschuwelijk cliché, maar Allen heeft zoals altijd enke le verrassingen in petto. Als de fi losofieprofessor besluit het lot te tarten door een moord te plegen op een foute rechter kantelt de film. Het wordt meer een thriller over een man die denkt een mo reel verantwoorde misdaad te hebben begaan. Bij elke nieuwe film van Allen is het verleidelijk om de titel te vergelijken met zijn eerdere werk. Irrational Man be hoort zeker niet tot zijn top-tien, daarvoor zitten er toch te veel gemakzuchtige momenten in. Maar toch be vat de film, hoe pretentieus soms ook, genoeg kostelijke en pijnlijke ingevingen die toch weer het meesterschap van Allen tonen. (A.Z.) Elizabeth Debicki heeft snode plannen in 'The man from U.N.C.L.E.' ze misdaadorganisatie die kernkoppen jat. Kuryakin en Solo dienen tijde lijk hun Koude Oorlog-strijdbijl te begraven om de wereld te redden. De montage gaat alle kanten op: van zoom-in-zoom-uit- links-rechts-ondersteboven. Split sereens laten een geweld dadige belegering aan je voor bijtrekken als een stripboek. De een-tweetjes tussen Cavill en Hammer zijn lollig en scherp. De plot blijft er helaas mijlen ver bij achter, bezweken onder de zeer detailrijke sixties-sty ling. (Tisha Eetgerink) Regie: Guy Ritchie. Hoofd rollen: Armie Hammer, Henry Cavill, Alicia Vikander, Hugh Grant Henry Cavill en Armie Hammer spelen de Jut Jul van de spionagewereld. Als CIA-agent Napoleon Solo en KGB-agent lllya Kuryakin maken ze elkaar het leven zuur en strijden ze van de eerste tot de laatste minuut van de film om de gunst van het meisje en die van de kijker. Guy Ritchie baseerde zijn flit sende spionnenfilm op een po pulaire tv-serie uit de jaren 60. Hij speelde daarvoor leen tjebuur bij oude James Bond-films en sloeg er ook het oeuvre van Quentin Taran- tino nog eens op na. Gele ondertitels, een ronken de soundtrack, veel gevaarlij ke vrouwen en een mysterieu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50