'Kabinet verbiedt Zwarte Piet niet' Leerlingen maken vast kennis met schoolsysteem en leren hoe ze Berlijn - Festival of Lights 4 NIEUWS Stapels boeken sjouwen, agenda bijhouden: de overstap naar 'de middelbare' is voor kinderen heel spannend. 'Aanslag Türkije is terrorisme' Zes ton voor bazen Portaal Nederland gaat door met 'het faci- literen en stimuleren van de dia loog tussen voor- en tegenstan ders'. „Maar verandering moet uit eindelijk vanuit de samenleving zelf komen", aldus de delegatie. Dit zegt dat die verandering ei genlijk al gaande is: Zwarte Piet zag er vorig jaar bij intochten, in het Sinterklaasjournaal en in win kels al anders uit. Of het kabinet een ander stand punt zal innemen als een officiële 'berisping' voor Zwarte Piet volgt, is nog niet duidelijk. Dat zal pas blijken na de presentatie van de aanbevelingen volgende week vrij dag. De woordvoerder van verant woordelijk minister Asscher (Inte gratie): „We lopen daar niet op vooruit." Er was kritiek op de afwezigheid van minister Asscher. Vooral toen er foto's kwamen van de 'heisessie'. Het comité, dat uit mensenrech- tenspecialisten uit verschillende landen bestaat, was eergisteren uiterst negatief over de traditie. Er zou zelfs sprake zijn van 'schen ding van mensenrechten' omdat mensen van Afrikaanse afkomst 'niet met respect en waardigheid' worden behandeld. Ook was er kritiek op de afwe zigheid van minister Asscher. Op sociale media verschenen foto's van de 'heisessie' van het kabinet waar Asscher op het strand 'aan het uitwaaien' was, terwijl zijn de legatie in Genève vanwege het sin terklaasfeest onder vuur lag. Zijn woordvoerder benadrukt dat van 'uitwaaien' geen sprake was. „Het ging om een overleg van het kabinet voorafgaand aan een nieuw regeringsjaar." Ook andere landen kiezen er voor ambtenaren en niet de be windspersonen naar de terug kerende sessies van dit comité te sturen. De aanbevelingen hoeven niet overgenomen te worden, maar meestal gebeurt dit wel. Wat zijn de verschil len tussen de basis school en de middel bare school?" Trainster Suzanne van der Lee kijkt vijf bijna-brug- klassers aan. De vingers schieten in de lucht. „Op de basisschool zeg je juf of meester, op de mid delbare meneer of mevrouw", ant woordt Constantijn (12). „Dat je elk uur een andere leraar hebt", vult Joeri aan. Constantijn: „En steeds een ander lokaal." Juf Suzanne knikt tevreden. „Dat klopt allemaal. En dat bete kent ook dat je de hele dag je spul len moet meeslepen in een zware rugzak. Wat is een handig mo ment om je tas in te pakken?" „De avond ervoor", stelt Constan tijn voor. Welkom bij een brugklastrai ning van After's Cool. In de Rot terdamse wijk Kralingen zitten vijf kinderen aan een steigerhou ten tafel, met twee trainsters voor zich. Ze pingpongen wat heen en weer over alle verande ringen die de scholieren volgen de week te wachten staan. Over dat grote nieuwe schoolgebouw, de zoektocht naar lokalen, wisse lende docenten en het rooster. Oefenen Deze leerlingen willen maandag goed beslagen ten ijs komen als zij voor het eerst op het Libanon Lyceum in Rotterdam aan de slag moeten. Vijf dagen lang, 2,5 uur per dag komen deze kinderen in hun laatste vakantieweek samen. „Ik vind het best wel spannend om naar een nieuwe school te gaan", vertelt de 11-jarige Dorsa. „Nu kan ik vast met nieuwe vak ken oefenen." Bijna-brugklassers kunnen op steeds meer locaties naar een spe ciale training. De animo blijkt groot. Met duizenden tegelijk zit ten de leerlingen door het hele land om zich voor te bereiden op de overstap naar 'de grote school'. Ze leren hoe ze hun agenda moe ten bijhouden, hoe ze voor toet sen kunnen leren. Maar de cursussen zijn ook be doeld om vast wat lesstof op te ha len. „We hoorden van middelba re scholen dat de aansluiting van af het basisonderwijs soms een grote stap is", verklaart Emmy van Rooyen, directeur van After's 'Wat zou een handig moment zijn om je boekentas in te pakken?' Cool. „Met de trainingen helpen wij de scholieren hun geheugen op te frissen." De trainingen zijn in allerlei soorten en maten te vinden. Voor sommige brugklassers is de over stap naar een nieuwe school een nieuwe kans. Als ze jarenlang zijn gepest, kunnen ze tussen nieuwe klasgenoten proberen een betere plek te veroveren. Voor deze kwetsbare scholie ren zijn speciale brugklastrainin- gen, die bijvoorbeeld door Plezier op School of Brugklas Bikkels worden verzorgd. „Ze leren basis vaardigheden, zoals een zelfverze kerde houding aannemen met een rechte rug, of bij een groepje gaan staan in plaats van erachter te blijven wachten", licht Mar leen Faber, bedenker van Plezier op School, toe. Maar ook: hoe Kras.nl/39514 of bel 0900-96977ocPg De aanslag bij het Dolmabahce Paleis in Istanbul was het werk van een terroristische groep, zei de gouverneur van Istanbul giste ren. Volgens hem vielen twee personen met vuurwapens en een handgranaat politiemensen aan die bij de ingang van het pa leis stonden. Voor zover bekend raakte niemand gewond. De ver meende daders werden kort na de schietpartij gearresteerd. Drie voormalig regiodirecteuren van woningcorporatie Portaal hebben samen zes ton meegekre gen nadat ze vorig jaar werden wegbezuinigd. De corporatie wil de het sociaal plan niet op hen toepassen, maar werd teruggeflo ten door de rechter. De premies varieerden van 160.000 tot 280.000 euro. Alle drie de direc teuren hebben weer een baan, bij andere corporaties. door Eefje Oomen CENÈVE. Ondanks de nieuwe felle kritiek vanuit de VN gaat het kabi net Zwarte Piet niet verbieden. De Nederlandse delegatie die gisteren in Cenève op de verwijten van het internationale antiracisme-comité CERD mocht reageren, heeft dat benadrukt. Iets zekerder naar de door Ellen van Gaaien Juf Suzanne, After's Cool Brugklastraining bij After's Cool in Rotterdam: „Nu kan ik vast oefenen met nieuwe vakken.", foto Frank de Roo Busreis Duitsland Alleen vertrek op 9/10 4 dagen al v.a Beleef het Festival of Lights! Tijdens dit evenement worden dé highlights van Berlijn opgefleurd door lichtshows van bekende artiesten. We bekijken de show vanaf een rondvaartboot. Uniek! Incl. busreis, verblijf in 4* hotel, 3x ontbijt, 2x diner en excursies Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds ISTANBUL UTRECHT Forensisch onderzoek bij het Dol- mebahce paleis gisteren, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4