Je bent jongen je hebt een motor Van 't Westende is late debutant op NK judo Nieuw beleid stelt ouderen voor onaangename verrassingen In Zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede is onrust ontstaan over nieuw beleid. De kofFiekar komt niet meer bij iedereen langs. Dhr zet zelfs 's mid dags koffie of thee', staat op de deur van de 98-ja rige Marien Hart, in zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. Voor vrijwilliger Archie Staal (51) een teken dat hij hier voortaan voorbij moet gaan, met zijn kof fie- en theekar. Maar Staal is het hartgrondig oneens met dat nieu we beleid. „Onlangs hebben ze te horen gekregen dat iedereen die nog enigszins in staat is zijn of haar eigen kopje koffie of thee te zetten, dat voortaan ook maar zelf moet doen. Een rechtstreeks gevolg van de Haagse bezuinigingen." Zorgcentra staat het in principe vrij die richtlijn al dan niet te vol gen, zegt Staal. Sommige trekken zich er niks van aan en houden de al ja ren bestaande zorg- service intact. Maar dat is dan wel voor eigen reke ning. Duin oord heeft er wél voor geko- "S,, zen om waar mogelijk het kaf van het ko ren te scheiden, aldus Staal. Nee, zegt woordvoerder Celine Houthuis van Allévo: zo zit het niet. „U heeft de nieuwbouw ge zien, naast Duinoord? Daar ver huist iedereen straks naartoe. Er is een afdeling voor dementerende bewoners, een verpleegafdeling en een appartementencomplex voor zorg en wonen. Daar komen degenen die nog goed genoeg zijn om zelfstandig te wonen, met hulp. Maar koffie of thee zullen ze dus zelf moeten zetten. We heb ben de bewoners die daarvoor in aanmerking komen, in gespreks groepen voorbereid: wat heb je ook alweer nodig om koffie of thee te zetten? Wat moet er in je keukenkastjes staan?" Staal wordt er alleen maar woest van. „Die mensen hebben te horen gekregen dat ze moeten worden getraind om weer aan de thuissituatie te wennen. Wie ver zint zoiets?" Jan, de 74-jarige zoon van Ma rien Hart, is er in elk geval van overtuigd dat zijn vader overvraagd wordt. Moet die straks weer zelf zijn aardap peltjes schillen? „Ik heb nog tien procent zicht", zegt zijn vader somber. Zoon Jan: „Ze zijn gewoon komen zeggen: Het is over en uit en je moet voor jezelf gaan zorgen." Hij zwaait met een brief van de oogarts. Daar in staat het duidelijk: het netvlies van de 98-jarige is ernstig aange tast en zijn zicht is zodanig ver minderd, dat hij niet voor zichzelf kan zorgen. 'Graag uw aandacht voor de maatschappelijke situatie', schrijft de arts. Volgens Staal is Marien Hart niet de enige waar van ten onrechte verwacht wordt dat hij wel zelf zijn natje en droogje kan verzorgen. Woord voerder Celine Houthuis: „Als ik dat zo hoor, van de oogarts, denk ik dat er gekeken moet worden of de zorgbehoefte van meneer Hart wel goed is vastge steld. Overigens zijn die medede lingen op de deuren daar aange bracht op verzoek van vrijwilli gers zelf en in samenspraak met de bewoners. Niet ieder een kent alle bewoners en weet wie er wel of niet nog koffie mag krijgen." www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 20 aug Zeeland Opa moet zelf koffiezetten door Marcel Modde en Ondine van der Vleuten ivrcAMSÏ pagina 2: Commen taar GEEN KOFFIEKAR DHR ZET ZELF S MIDDAGS KOFFIE OF 1 s AVONDS ZELF THEE El 'Dhr zet zelfs 's middags koffie of thee' staat op de deur van de Marien Hart (98) in zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. Marien Hart en zijn zoon Jan zijn niet blij. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29