Schrijver Adriaan van Dis (68) met interview op podium van festival Lowlands 24 CULTUUR SHOW TreuiTeevee krijgt hoogste waardering Batgirl Yvonne Craig overleden 'Een man van de oude stempel1, noemt hij zich. Zondag maakt Van Dis zijn debuut tussen de rappers en de dance-acts. Show Entertainment Het programma TreurTeeVee is dit jaar geëin digd als publiekslieveling van ^Lab, het zomer- project waarbij jong televisietalent zich mag bewijzen op de nationale televisie. Het absur distische sketch-programma kreeg een eind- waardering van een 8,2 en liet daarmee de an dere jLab-programa's achter zich. De Amerikaanse actrice Yvonne Craig is op 78-jarige leeftijd over leden. Craig speelde in de jaren zestig de rol van Batgirl in de tv-serie Batman. Ze was daarmee een van de eerste vrouwelijke superhelden op televisie. „Ik dacht maar gewoon als mezelf te gaan. Een overhemd en een broek. Oh, dragen Lowlands-be- zoekers altijd hun hipste outfit? Dan kies ik misschien gympjes. Ik heb mooie rode All Stars. Die heb ik in Parijs ingelopen. Maar voor een T-shirt heb ik echt te veel tie ten." „Ik word geïnterviewd, dus we zullen zien. Ik heb geen vast plan. Wel weet ik ongeveer wat ik wil vertellen en voorlezen. De bezoe ker wil vermaakt worden en zal ik niet vermoeien met een uiteenzet ting over Ovidius en de Metamor- phosen. Een boodschap zal ik even min meegeven. Dat lijkt me op de zondag meer iets voor de domi nee." „Alles is veel, voor wie niet veel verwacht. Ook als er maar drie mensen komen, zal ik mijn best doen. En van wie verschijnt, neem ik aan dat hij geïnteresseerd is. Dat het festival literatuur met popmuziek combineert, vind ik prachtig. De tijd dat we allen in ons eigen zuiltje woonden, is voorJ bij. Het enige wat me angst inboe zemt, is mijn verstaanbaarheid. Dreunt er geen geluid van het ter rein door mijn woorden heen?" „Nee, zeg. Ik gedij niet in grote ge zelschappen. Daarbij ben ik van de oude stempel. Thuis luisterden we naar muziek van Glenn Miller, Nat King Cole. Heel beschaafd. Mijn zusjes draaiden soms de pop muziek die begin jaren '6o popu lair was. Kleine kokette Katinka was zo'n hit. Van het bestaan van de Beatles en de Stones wist ik heus wel af, maar ik heb me er nooit in verdiept." „Tja. Ik ben nogal onbekend met het overige programma. Maar ik heb gehoord dat er een goede rap per (door Van Dis uitgesproken als 'wrapper', red.) optreedt? Kend- rick Lamar, juist. Dus I'm going to see Kendrick Lamar." „Ach ja, daar zijn mensen dan erg boos over. Maar hadden de Stones en de Beatles in de jaren '60 dan geen songs waarin de lof werd ge zongen op geestverruimende mid delen? Of neem Baudelaire. Die dichtte in de 19e eeuw al over het genot van opium. Nu, ik denk toch niet dat je van een gedicht aan de drugs gaat. En daarbij: be ter op papier gefantaseerd, dan in het echt gebruikt. De enige plek waar we nog echt vrij zijn, is on der ons eigen schedeldak." „Nee, meneer. Ik schrijf me rot aan de toneelversie van Ik kom te rug (het boek waarvoor Van Dis dit jaar de Libris Literatuur Prijs ontving, red.). Die komt in decem ber in de theaters met Olga Zui- derhoek als mijn moeder. Ik speel mezelf in die voorstelling. Ik moet dus acteren, ja. Spannend. Ik lig nu al te rillen in mijn bed." Cultuur V Prachtig, die combinatie van literatuur en pop' door Stefan Raatgever Als eerste de belangrijkste vraag voor Lowlands: wat trekt u aan? foto's Annaleen Louwes en Paul Bergen Waarmee gaat u het Lowlands-pu- bliek verrassen? U treedt op aan het begin van de laatste Lowlands-dag. Katers stape len zich dan op bij de festivalgan gers. Wat voor publiek denkt u aan te treffen? Bent u eerder op een popfestival ge weest? Gaat u na uw interview het terrein op om concerten te beluisteren? U bent geïnteresseerd in hiphop? Op zondag zijn ook Lil Kleine Ronnie Flex te zien. Hebt u de ophef meegekregen over hun nymmer 1 -hit Drank en drugs met het refrein 'Alle tieners zeggen ja te gen MDMA? Waar werkt u zelf op dit moment aan? Een nieuw boek? Adriaan van Dis is zondag vanaf 14.45 uur te zien in de Romeo-tent op Lowlands. Meer info: lowlands.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24