Vliegramp bevestigt slechte naam Indonesische vloot BETER HOREN BEGINT MET EEN GRATIS BOEKJE NIEUWS 7 Syrische vluchtelingen gaan aan boord van opvangschip Kos Trouwen in de file Prijsvechters wimpelen claim vertraagde passagier vaak af fcexx Al meer dan driehonderd Sy- riërs zijn sinds gistermorgen vroeg op het Griekse eiland Kos aan boord gegaan van het schip Eleftherios Venizelos. De autoriteiten laten de Syrische vluchtelingen steeds in groep jes van twintig toe op het op vangschip, schrijft de Griekse krant Ekathimerini. Op de gro te veerboot krijgen ze tijdelijk onderdak en zorg en worden ze geregistreerd. In totaal kunnen er 2.500 vluchtelingen op het schip terecht. De Griekse auto riteiten besloten eerder om vei ligheidsredenen alleen Syriërs op te vangen op het schip. Zo willen ze voorkomen dat er ru zies uitbreken tussen vluchte lingen van verschillende natio naliteiten. Zaterdag zouden er gevechten zijn geweest tussen Afghanen, Irakezen en Pakista- nen. Op het Griekse eiland zijn in de afgelopen maand duizen den vluchtelingen aangeko men. Kos kan de grote aantal len migranten nauwelijks aan, waardoor spanningen ontstaan. T Disney bouwt Star Wars-themaparken Disney gaat twee themaparken bouwen rondom de filmreeks Star Wars. Het concern bouwt onder meer een attractie die is gebaseerd op het fictieve ruim teschip Millennium Falcon. Ook komt er een replica van de beroemde Cantina op de afgele gen planeet Tatooine. Bezoe kers komen daar oog in oog te staan met alle robots en figu ren die bekend zijn uit de Star Wars-films. De parken komen in de VS, in Florida en Califor- nië. In beide pretparken wordt op meer dan 5,5 hectare een Star Wars-wereld nagebouwd. Baby geboren langs snelweg A2 Op de snelweg Ai bij Vught is gisteren vlak na middernacht een jongetje geboren. De poli tie heeft assistentie verleend aan de ouders en zette een deel van de snelweg af. De man en vrouw waren onderweg naar het Jeroen Bosch Ziekenhuis. Een verloskundige reed achter de ouders aan. Amper 3 kilome ter voor de eindbesteming kreeg de vrouw persdrang. Niet veel later kwam baby Tim ter wereld, in de auto. Naast de ver loskundige boden ook de opa en oma van het kind steun tij dens de bevalling. Ryanair en Easyjet betalen Ne derlandse passagiers zelden meteen de wettelijk verplichte compensatie voor een vertraag de vlucht, als zij daarom vra gen. Dat meldt de NOS naar aanleiding van cijfers die EU- claim op verzoek van de om roep analyseerde. EUclaim is in Nederland het grootste bedrijf dat gedupeerde reizigers bij staat. Volgens de Europese wet geving zijn maatschappijen ver plicht 250 tot maximaal 600 eu ro uit te keren aan passagiers die meer dan drie uur vertra ging oplopen. Passagiers kun nen na afloop van een vertraag de vlucht of annulering aan kloppen bij de luchtvaartmaat schappij om de compensatie te ontvangen. Alleen bij over macht, zoals mist of een sta king, hoeft er niet betaald te worden. Van de reizigers van Ryanair die in 2014 om een ver goeding hebben gevraagd moest 87 procent een juridi sche procedure starten omdat zij hun geld niet kregen. Bij Easyjet was dat 74 procent. Rya nair zegt in een reactie zich vol ledig aan de Europese regelge ving te houden. Volgens Easy jet heeft slechts 0,04 procent van hun reizigers in Nederland een verzoek ingediend bij EU claim. Het toestel van Trigana Air met 54 inzittenden is neergestort in de In donesische provincie Papoea. Het is nog niet duidelijk of er overle venden zijn. Het vliegtuig is bij een berg gevonden door inwoners van een dorp, die de autoriteiten hebben gewaarschuwd. Het toestel maakte een vlucht binnen de provincie Papoea. Het verloor gisteren het contact met de verkeersleiding. Volgens de In donesische reddingsdienst waren 49 passagiers aan boord en vijf be manningsleden. Het propellervliegtuig, een ATR 42-300, was vertrokken uit de provinciehoofdstad Jayapura voor een vlucht naar Oksibil, dat zuidelijker ligt in Papoea. Dorpe lingen lieten eerder op de dag al weten dat ze het vliegtuig vermoe delijk hadden zien crashen. De veiligheid van (binnenland se) vliegmaatschappijen in Indone sië staat geregeld ter discussie. De luchtvaartsector daar is een van de snelst groeiende in Azië. „En in groeimarkten kan de veiligheid onder druk komen te staan", weet luchtvaartdeskundige Benno Bak steen. „De opleidingen, de vergun- ningverlening, het onderhoud en het toezicht daarop laten soms te wensen over." Na een reeks dodelijke lucht vaartongelukken plaatste de Euro pese Unie alle Indonesische vlieg maatschappijen in 2007 op een zwarte lijst. Ook Garuda Indone sia, de nationale luchtvaartmaat schappij, moest aantonen dat ze aan alle internationale veiligheids standaarden voldoet alvorens weer naar Europa gevlogen mocht worden. Inmiddels is een deel van de Indonesische vliegmaatschap pijen weer overal welkom. Voor ongeveer zestig maat schappijen geldt dat niet. Er is te veel mis. Feestvierende piloten, corruptie, vliegen zonder vergun ning. Alleen al Trigana is sinds de oprichting in 1991 betrokken bij zeker 14 serieuze incidenten. De crash gisteren met de in Europa gebouwde ATR is het derde vlieg tuigongeluk in anderhalfjaar. Dat Indonesië het niet zo nauw neemt met de eisen concludeert ook een onderzoeksteam van de Verenigde Naties. De Indonesi sche luchtvaartindustrie scoort een 6.1 voor veiligheid, slechter dan in arme landen als Birma en Laos. Als in 2013 een gezagvoerder van Lion Air de landingsbaan in Bali mist en in zee terechtkomt, blijkt dat meerdere piloten van de maatschappij drugs gebruiken en alcohol drinken voor vertrek. „Piloten zijn in Indonesië zelf onvoldoende te vinden", weet oud-piloot Baksteen. „In de wes terse landen is sprake van een overschot. Piloten die hier een op leiding hebben gehad zijn zelfs be reid te betalen om bij een Indone sische maatschappij te vliegen. Al leen zo komen ze aan het vereiste aantal vlieguren om bij een gere nommeerde westerse airline aan de slag te kunnen. Deze zogehe ten pay-to-fly constructie werkt in de hand dat piloten bang zijn om problemen aan te kaarten. Ze stijgen op, ook al is het weer eigen lijk te slecht en vertoont het vlieg tuig mankementen." MAANDAG 17 AUGUSTUS 2015 KOS XA.ti MEERKERK. In de file komen te staan als je op weg bent naar je ei gen huwelijksvoltrekking. Het overkwam Gerald Boom en zijn kers verse vrouw Joanita afgelopen vrijdag. Geen nood: het stel verplaat ste de fotoshoot gewoon van de jachthaven in Sleeuwijk naar het as falt van de A27. Fotografe Gaby Ermstrang liet het echtpaar pose ren tussen de stilstaande auto's. Joanita: „Ach, je weet dat er op zo'n dag altijd iets anders loopt dan gepland. Wij hebben er tenminste een superleuke foto aan overgehouden." foto Gaby Ermstrang LOS ANGELES SCHIPHOL VUGHT door Gerben van 't Hof JAKARTA. Opnieuw een vliegramp in Indonesië, waar gisteren een vliegtuig met 54 inzittenden neer stortte. De vliegveiligheid in het land staat al jaren ter discussie. De moeder van een bemanningslid moet worden ondersteund, foto EPA Wilt u beter horen? Begin dan met ons gratis boekj'e 'Een eerlijk verhaal'. Dé gids voor alle mensen die twijfelen aan hun gehoor. Bestel het op beterhoren.nl. Of ga naar een winkel bij u in de buurt en doe meteen een gratis hoortest. Welkom! Beter horen begint met BeterE Oe t0xet\.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7