Boekweitfeesten waren troosteloos én zonnig Oud-Terneuzenaar Johanna de Ridder legt Mstorie bloot in nieuw boek ZEEUWS-VLAANDEREN 19 De mannen die tussen 1825 en 1827 het Kanaal Gent-Terneuzen groeven, hadden het zwaar te verduren. Internationaal Vuurwerkfestijn li n ii mJUIm in ui n ui n ij in ii ii ifBnmï ii ii ii n v» Koning Willem I besloot in 1823 dat de Sasse Vaart moest worden doorgetrokken. Het vergde twee jaar (1825-1827). het verbaasde me hoe weinig er is geschreven over de mannen die het kanaal hebben gegraven. Ik ben uiteindelijk flink op weg ge holpen door oud-archivaris Johan Decavele van Gent en de archiva ris van de gemeente Terneuzen. En ik heb me ook verdiept in het leven van koning Willem I, die in 1923 besliste dat de Sasse Vaart moest worden doorgetrokken tot Terneuzen. Trouwens, het was een heel andere tijd natuurlijk. Ik heb ontzettend veel onderzoek ge daan naar allerlei gewoontes, ge bruiken en de leefwijze in die tijd." Maar uiteindelijk draait het boek dat nu in de maak is - een mengeling van fictie en non-fictie - toch om de totstandkoming van het kanaal. Om de koning die op drachten geeft en het project overal vandaan, uit alle windstre ken, uit Duitsland, Frankrijk, Vlaanderen en Nederland. Op die toeloop was helemaal niet gere kend. Huisvesting ontbrak groten deels, eten was er nauwelijks en na een hele tijd werken, werden die mannen bovendien niet uitbe taald." Johanna de Ridder woont al ja ren in Frankrijk. Op gezette tijden keert ze terug naar haar geboorte stad. „Gewoon om de Westerschel- de te ruiken en nog wat oude stek jes op te zoeken, al is er natuurlijk ontzettend veel verdwenen." De Mannen van het Kanaal ver schijnt zo goed als zeker volgend voorjaar. Uitgever is Pim Broek- huysen. De mannen van het kanaal kwamen vaak met hun he le familie naar wat nu de Kanaal zone is. Ze von den onderdak - of wat daar voor door moest gaan, het waren eigen lijk vooral plaggenhutten - in on der meer Stroodorpe bij Sluiskil. De leefomstandigheden voor de kanaalwerkers en hun gezinnen waren in de meeste gevallen zo er barmelijk dat het gemeentebe stuur van Terneuzen zich hun leed aantrok en maatregelen nam. Het is maar een klein tipje van de sluier die oud-Terneuzenaar Jo hanna de Ridder (71) in het boek De Mannen van het Kanaal hele maal optilt. „Ik ben nu ruim an derhalfjaar bezig met research en deels financiert, de zogenoemde concessionarissen die mee-finan- cieren en belastingen heffen, de ambtenaren op het stadhuis van Terneuzen, die omkomen in de dossiers en de straatarme kanaal werkers hulp bieden, net als trou wens een klein groepje welgestel- den en tenslotte de kanaalwerkers zelf. Johanna: „De mannen kwa men, vaak met hun hele gezin, KNOKKE-HEIST. Vuurwerkmakers uit vijf Europese landen werken mee aan het jaarlijkse, internatio nale Vuurwerkfestijn in Knok- ke-Heist. Het begint woensdag om 22.00 uur met vuurwerk uit Denemarken. Daarna volgen vrij dag Zwitserland, zondag Grieken land, dinsdag 25 augustus Portu gal en donderdag 27 augustus Bel gië. Het festival is internationaal vermaard en kan zich meten met de festivals in Cannes, San Sebasti an en Monaco. Jaarlijks trekt het festival op het strand in Knokke tienduizenden belangstellenden. Bezoekers kunnen hun auto in Zeebrugge en Heist parkeren en gebruikmaken van de extra trams van De Lijn. Met bijna een verdubbeling van het aantal kramen met ambu lante handelaren en verkopers van tweedehands spullen ten opzichte van vorig jaar toonde Zuiddorpe dit weekend desondanks waarin een klein dorp groot kan zijn. Naast kraampjes waren er ook demonstraties van oude ambach ten en kermisattracties. Zaterdag morgen was het nog droog en al vroeg speurden honderden lief hebbers de rommelmarkt af. Wet houder Frank Deij van Terneuzen stak bij de opening de Zuiddor- penaren een hart onder de riem. „Ondanks de krimp - dit jaar moet de basisschool door te wei nig kinderen de deur sluiten - groeit er weer iets in Zuiddorpe. Het aantal inwoners is zelfs met één toegenomen." Het dorpsplein was met overdekt terras en groot podium sfeervol ingericht voor op tredens. Zaterdagavond was er am biance met Gino the Bulldoze Band. De hongerigen deden zich te goed aan Boekweitpannenkoe ken. Zondag kregen de markt, rommelmarkt, ambachtsdemon straties en optredens van streekar- tiesten een vervolg. Gelukkig scheen nu het zonnetje. MAANDAG 17 AUGUSTUS 2015 Mannen van het Kanaal Johanna de Ridder in januari 'op onderzoek' in Terneuzen. foto Schelstraete De Graslei en de Koornmarkt in Gent, een illustratie uit het boek Gent op de Wateren en naar de Zee. reproductie Camile Schelstraete door Wout Bareman door Edy de Witte ZUIDDORPE. Het feestterrein van de Boekweitfeesten in Zuiddorpe toonde zaterdagmiddag door de re gen een troosteloze aanblik. Zan ger Marco Roodhuizen probeerde met vrolijke zang de boel wat op te fleuren. Een paraplu was geen overbodige luxe. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64