Uiensector hoopt opnieuw op Brazilië Sobere plechtigheid Harde eis: goede verbinding tussen nieuw en 'oud' centrum Terneuzen Bruiloft gaat voor vakantie Zestig procent ondernemers van Bizzy Terneuzen hikt aan tegen uitbreiding vierkante meters winkeloppervlakte. TERNEUZEN. De ondernemerskoe pel Bizzy Stad Terneuzen heeft grote moeite met de bouw van het nieuwe winkelcomplex Kenne dylaan-West, aan de rand van het stadscentrum. Uit een enquête blijkt dat zestig procent van de on dernemers tegen de uitbreiding is en veertig procent voor. De tegen standers hikken vooral aan tegen de uitbreiding van het totale win keloppervlak in en om het stads centrum met t2.ooo vierkante me ter. Voorzitter Martijn van Battum: „We moeten voorkomen dat, als Kennedylaan-West wordt verwe zenlijkt, er in de binnenstad zelf leegstand ontstaat. Vergeet niet dat de problemen op de Kop van de Noordstraat mede zijn ont staan door de bouw van Steenen Beer. De verhuizing van de HEMA was min of meer de doodsteek. Eerlijk gezegd zijn wij er voorstan der van dat eerst de problemen in het huidige stadswinkelcentrum worden opgelost. Maar goed, an derzijds zijn we ook weer wel blij met iedere euro die in het stads hart van Terneuzen wordt geïnves teerd." Bizzy maakt zich vooral sterk voor een goede verbinding tussen Kennedylaan-West en de binnen stad. De verpauperde entree van de Noordstraat moet snel worden aangepakt en ter hoogte van het Schuttershof moet een 'logische' looproute tussen het nieuwe en het 'oude' centrum worden ge creëerd met ruime zebrapaden. Van Battum vindt het plan van WD-raadslid Jan Sips om het par- Dwarsliggende ondernemers willen verzet niet direct op de spits drijven. Ze willen wel stem bij uitwerking plannen. keerterrein aan het Schuttershof onder water te zetten en er een strandje aan te leggen, compleet met een paviljoentje, 'ludiek' en de moeite van het onderzoeken waard. De ondernemers willen het verzet nog niet echt op de spits drijven, verzekert Van Bat tum. „We hebben niets aan ellen lange procedures die alles lamleg- gen. Daarom willen ook nauw overleg met de gemeente over de verdere uitwerking van de plan nen. Gaan die uiteindelijk door, dan willen we wel dat al onze wensen door de gemeente én de bouwers worden meegenomen." NIEUWDORP. De Nederlandse uien- sector heeft het afgelopen seizoen 1.020.060 ton uien geëxporteerd. Dat is net geen record. Ondanks de Russische boycot verliep de export behoorlijk goed. Dat was vooral te danken aan een grote vraag uit Brazilië, waar de uienoogst door droogte teleurstel de. Ook kon Brazilië weinig uit buurland Argentinië importeren. Voor Nederland bleek Brazilië met 105.000 ton een onverwacht grote exportmarkt. „Bovendien zijn de Brazilianen bereid voor kwaliteit een goede prijs te beta len", zegt directeur Eric Moerdijk van uiensorteer- en pakstation Monie BV in Nieuwdorp. Stiekem hopen de Zeeuwse uientelers- en exporteurs erop dat Brazilië dit seizoen andermaal massaal Nederlandse uien af neemt, want door de Russische boycot van groente en fruit blij ven er vervangende afzetkanalen nodig. „De vraag is of dat weer ge beurt. De uienoogst in Brazilië be gint over enkele weken", zegt Moerdijk. Tot nu toe verliep de export van plantuien nog niet hard. Er gingen wat partijen naar Duits land, Engeland en Scandinavië, Maleisië, Panama en ook naar Bra zilië. De Afrikaanse markt is be langrijk voor de Zeeuwse uiensec tor. De Nederlandse ui heeft er een goede naam. De uiensector is van belang voor Zeeland. Van de Nederlandse uien wordt zeventig procent door Zeeuwse bedrijven verhandeld. Bijna eenderde van de uien wordt hier geteeld. De bulk komt uit Fle voland en de Noordoostpolder. OOSTBURC. Bij het herdenkingsmonu ment voor het gemeentehuis in Oost burg herdacht een twintigtal belangstel lenden zaterdagmiddag de capitulatie van Japan op 25 augustus 2945. Een her denking die minder mensen op de been brengt dan die op 4 mei. Er werden bloe men gelegd namens de Stichting Comité 4 mei en de gemeente Sluis gelegd. Wet houder Jack Werkman: „Tot inzicht en besef komen we niet door te vergeten, maar wel door te herinneren en te luiste ren naar de verhalen van hen die het heb ben meegemaakt." foto Peter Nicolai Zeeland zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Verzet tegen Kennedylaan-West door Wout Bareman door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62