Hoe Alliander de lat een halve ton hoger legde 385.000 256.000 320.000 307.000 303.000 Onderzoek naar oorlogsmisdaden Indië 5_J NIEUWS 5 Royale werkgever 99,95 Begin 2014 blijkt dat de Wet Nor mering Topinkomens (WNT) ook geldt voor de regionale stroom en gasnetbeheerders. De leden van de raad van bestuur mogen op termijn dus niet meer verdie nen dan een minister: 178.000 eu ro. Alliander (Oost- en Noord- west-Nederland) en Enexis (Zuid en Noord-Nederland) klimmen in de pen. Zij achten het onbestaan baar dat hun salaris beperkt wordt tot dat van een minister. De brief veroorzaakt ophef. De Tweede Kamerfractie van de PvdA vraagt de minister of hij zijn poot alsjeblieft stijf kan houden. Plas- terk is duidelijk. „Alliander valt onder de WNT. Daardoor is het niet toegestaan om een bezoldi ging boven het maximum van de wet aan te bieden." Enexis kiest eieren voor zijn geld. Niemand komt daar nog bo ven de vroegere Balkenendenorm uit. Alliander kan zich echter maar moeilijk neerleggen bij het regime. In het jaarverslag over 2014 wordt opgemerkt dat de nieu we regel „het bedrijf voor grote problemen plaatst". Een beloningscommissie vindt uiteindelijk een oplossing. Dat gaat niet vanzelf, schrijft de com missie. „Het vergde veel inspan ningen om een goede balans te vinden tussen wat extern gewenst wordt en wat nodig is voor de kwaliteit van het bestuur van het bedrijf." Hóé die goede balans pre cies bereikt is, vermeldt het jaar verslag niet. Schuiven Feit is dat er gedurende 2014 op vallende bewegingen zijn. Een week nadat de protestbrief ver stuurd is, maakt Alliander bekend dat Ingrid Thijssen toetreedt tot de raad van bestuur. Thijssen, tot dan werkzaam bij de NS, krijgt de leiding over Liander. Dat is een van de twee regionale netbeheer ders die onder Alliander valt. De andere is Endinet, in de regio Eindhoven. Beleidsadviseur afkoopsom Medewerker Klantenservice afkoopsom Directeur IT salaris Directeur Operatie salaris Directeur HRM salaris Thijssen neemt de leiding over Liander over van bestuursvoorzit ter Peter Molengraaf. Die blijft wel topman van het moederbe drijf. Het derde bestuurslid is Mark van Lieshout, de financiële topman. Hij heeft geen formele verantwoordelijkheid bij Liander of Endinet. Dat laatste blijkt van groot be lang. In het jaarverslag over 2014 blijkt Alliander plotseling een nieuwe interpretatie van de belo- ningswet te hebben. Die zou al leen van toepassing zijn op Endi net en Liander. Niet op Alliander, het netwerkbedrijf waaronder de ze twee regionale netbeheerders vallen. Het resultaat is dat Thijssen een salaris krijgt dat binnen de norm valt. Molengraaf en Van Lies hout verdienden in 2014 respectie velijk 412.000 en 403.000 euro en zijn volgens Alliander niet gebon den aan de wettelijke plicht om dat af te bouwen naar een minis terssalaris (178.000 euro). Het ministerie bevestigt in een reactie dat wat Alliander doet naar de letter van de wet kan. Die spreekt over netbeheerders. Puur juridisch gezien is Alliander een netwerkbedrijf. Of het ook past in de geest van de regeling, is een tweede. „Op dit moment loopt de evaluatie van de wet", zegt een woordvoerder van minister Plas- terk. „Deze situatie is een van de dingen waarnaar gekeken wordt." Eigen norm Na lang aandringen van deze krant komt de Raad van Commis sarissen van Alliander met een schriftelijke toelichting op haar be loningsbeleid. Naar nu blijkt komt de interne norm van Alliander op 130 procent van een ministerssala ris te liggen. Dat is ruim 230.000 euro. Salarissen die daar nog bo ven liggen, worden op termijn naar dat niveau afgebouwd, op ba sis van vrijwilligheid. Molengraaf en Van Lieshout zouden daar in middels mee ingestemd hebben. Met 230.000 euro legt het net werkbedrijf de lat eigenhandig ho ger dan de wet. Die hanteert sinds dit jaar het salaris van een minis ter als uitgangspunt: 178.000 euro. Alliander vindt dat onvoldoende. „Innovatie op hoog niveau is nood zakelijk om de revolutionaire ont wikkelingen te kunnen facilite- ren. De WNT-grens vormt een grote belemmering bij het aantrek ken en behouden van professio nals." SP-kamerlid Ronald van Raak maakt korte metten met de rede nering. „Netbeheer is een publie ke taak, simpel. Ze hebben zich daarom gewoon aan deze wet te houden." „Alliander is geen bedrijf als V&D of Albert Heijn", voegt Bou- dewijn de Bruin, hoogleraar finan ciële ethiek in Groningen, daaraan toe. „Ze kunnen rekenen op grote re overheidssteun. Een overheid laat een nutsbedrijf niet zomaar omvallen. Dan is het niet zo gek dat de overheid eisen stelt over sa lariëring." PADANC. Er zijn nieuwe onder zoeken bezig naar het Nederland se optreden tijdens de Indonesi sche onafhankelijkheidsoorlog. Het onderzoek richt zich onder meer op een bombardement op Bandar Buat op Sumatra waarbij veel burgerdoden zouden zijn ge vallen. Vliegtuigen van de lucht macht zouden in 1947 de drukbe zochte markt hebben bestookt. Jeffry Pondaag van de stich ting Comité Nederlandse Ere schulden (K.U.K.B.), zoekt getui gen en nabestaanden van het bombardement. Samen met zijn advocaat Lies- beth Zegveld heeft hij al gerucht makende zaken gewonnen. De rechter bepaalde dat Nederland aansprakelijk is voor de stand rechtelijke executie van mannen in het Javaanse dorp Rawagedeh en op Zuid-Sulawesi. Pondaag noemt het 'achter lijk' dat Nederland zelf geen on derzoek doet naar oorlogsmisda den in de voormalige kolonie. „Nederland heeft zijn eigen mensen vermoord. Deze men sen hebben dezelfde rechten als andere mensen: als Nederlan ders." Vandaag is het zeventig jaar geleden dat Indonesië op 17 au gustus 1945 de onafhankelijk heid uitriep en oorlog uitbrak met de Nederlandse kolonisator. AANBIEDING ALLEEN VANDAAG GELDIG Uittrekbaar wind- /zonnescherm met FLINKE korting! Slechts MAANDAG 17 AUGUSTUS 2015 door Sander van Mersbergen ARNHEM. De overheid wil je salaris beperken, maar daar ben je het niet mee eens. Wat doe je dan? Netbeheerder Alliander besloot de mazen in de wet op te zoeken en vond die. Een reconstructie. Niet alleen de raad van bestuur ver dient fors. Liefst veertien medewer kers verdienden in 2014 meer dan 230.000 euro. Ter vergelijking: branchegenoot Enexis betaalde in 2014 geen salarissen boven de norm, en ook waterbedrijven als Vitens en Evides deden dat niet. Alliander betaal de tevens tonnen aan vertrekkende medewerkers, blijkt uit het jaarver slag: c v Nooit meer last van de wind in de tuin v Ook ideaal op een terras of balkon voor meer privacy Voorzien van automatische roll-back functie v Optimaal genieten van het lekkere weer Adviesprijs Korting U bespaart 299,95 67% 200,- f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen IÏSD N'ET TEVREDEN? geloterugi)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5