werpt Dreischor even terug in de tijd verkeer Oude Haven zou een gevaarlijke situatie kunnen opleveren SCHOUWEN-DUIVELAND 19 LSD, CDA, Christenunie en SP vinden dat nog eens goed moet worden gekeken naar de beoogde verkeersafwikkeling van het nieu we hotel Mondragon in Zierikzee. Volgens de huidige plannen komt de in- en uitgang van de parkeer garage onder het complex in de 's-Heer Arendstraat. Het uitgaande verkeer naar de Oude Haven zou straks voor een gevaarlijke situatie kunnen gaan zorgen, waarschuwen de vier frac ties. Met name coalitiepartij LSD heeft grote bedenkingen op dit punt, zegt het raadslid Joyce Evers-den Haan. „De doorgang van de 's-Heer Arendstraat naar de Oude Haven behoort tot één van de smalste van de stad. Het aantal verkeersbewegingen zal hierdoor tevens op de Oude Ha ven onnodig toenemen." Het lijkt de fractie logischer om de uitgang aan de andere kant van het blok (in de Paardenstraat) te maken. Het verkeer kan dan direct rechts af via de Basterstraat de stad verla ten. „Dit is logischer, veiliger en le vert minder verkeersdrukte op aan de Oude Haven", aldus Evers. Met het inkomende verkeer via de Baster- en Hoge Molenstraat ver wacht LSD geen problemen. De zorgen van de coalitiepartij worden gedeeld door het CDA, zegt fractievoorzitter Daniël Jop- pe. Hij is benieuwd hoe de omwo nenden tegen de reactie van bur gemeester en wethouders aankij ken. Het college heeft het uitgaan de verkeer via de Oude Haven als de beste optie aangemerkt, die het minste overlast zou meebrengen voor de omgeving. „We willen we ten of deze reactie voor de omwo- 'Het is logischer en veiliger om de uitgang van de parkeergarage in de Paardenstraat te maken' nenden inderdaad voldoende waarborgen biedt." Joppe geeft aan dat ook WD en SGP nog eens goed uitgezocht willen zien of er voldoende is nagedacht over de be oogde verkeersafwikkeling rond het te bouwen hotel op de plek van het vervallen theater. De Christenunie sluit zich daar bij aan, laat fractievoorzitter Wim Dorst weten. „De verkeersaf- handeling is een punt van aan dacht, maar wij gaan ervan uit dat B&W dit keurig regelen." De SP denkt daar toch net iets anders over, aldus fractievoorzit ter Anita de Vos. „De parkeergara ge is wat ons betreft niet per sé noodzakelijk voor het slagen van de plannen. Het staat bovendien haaks op de wens van de gemeen te om de binnenstad autoluw te maken. Waarom, na vele discus sies, een plan steunen dat zeker meer auto's naar de binnenstad zal sturen? Bedenk je hierbij dan ook nog eens dat de nog niet zo heel lang geleden opgeknapte par keerplaats aan de Mosselboom gaard vrijwel dagelijks groten deels leeg is. Dat zou toch voldoen de parkeergelegenheid moeten zijn, ook voor de bezoekers van het nieuwe Mondragon?" Overigens zijn de fracties het er unaniem over eens dat het goed is dat er eindelijk iets gebeurt met de locatie Mondragon. Ze steunen de sloop van het al ruim veertien jaar leegstaande, sterk verpauper de complex en het plan voor nieuwbouw van een hotel (40 ka mers) en zalencentrum met res taurant. kon je er weer een paar dagen mee voort. Ook met één stel on dergoed was de week toentertijd goed door te komen, gniffelt Me ijer. Het na-oorlogse washoekje van klederdrachtgroep Mooi Zeeland trekt veel bekijks. In de naastgele gen stand moet pottenbakker Jan van Rijn uit Zoeterwoude zich af en toe dwingen te stoppen voor een praatje. „Anders ben ik zo door m'n klei heen. Als je op een dag een beetje doordraait, heb je zo een paar honderd vazen klaar. Vroeger werd de klei steeds voor je neergezet. Je was net een machi ne." Maar de hoofdrol blijft vanzelf sprekend weggelegd voor Marinus Quist (85) en zijn mannen, die met veel geduld het procédé van de handmatige pluk tot en met het zwingelen keer op keer uitleg gen. Quist heeft zijn halve leven in het vlas gewerkt. Eerst op het land, als plukker, en op oudere Kort na aanvang van het programma ontstond er al een file op de toegangswegen aan de rand van het vlasdorp. Het duurde gemiddeld een halfuur om een parkeerplek te vinden. leeftijd stond hij aan de zwingel- molen. Hoe dat ging, demon streert hij in een huiveringwek kend tempo. De houten 'wieken' scheren vlak langs zijn hand. Wat die met je vingers kunnen doen, blijkt wel uit de vlasstengels die Quist door het rad voert. Zo wordt de vezel van het houtdeel gescheiden en komt het mooie vlaslinnen tevoorschijn. En toch gaat het altijd goed, zegt de oude vlasser. „Ik ken niemand die zijn vingers op deze machine heeft ver speelt. Af en toe kregen je knok kels een optater. Vooral op maan dagmorgen ging het wel eens mis, wanneer je zondagavond een feest je had gehad en te laat naar bed was gegaan. Maar verder is het een kwestie van goed opletten." In de hoogtij ddagen telde Dreischor 76 vlasboeren. Quist had er van zijn 15e tot 57e jaar een mooie baan aan, vindt hij nog steeds. „Het was hard werken. Je kwam vaak doodversleten thuis, maar het is zo'n mooi product!" Daarna ging hij in de gladiolen en tulpen. „Waarom? Het was op eens over. De Russen dumpten hun vlas tegen bodemprijzen en overvoerden de Nederlandse markt. Tja, zo gaat dat." Een paar honderd meter verder op, in de stilte van het gehucht De Beldert, stelt René Perkins zijn zaagmachine in. Afgeschreven meerpalen uit Burghsluis liggen klaar voor een nieuw leven. Gretig bijten de verticale zaagbladen zich in het hout vast. Hoe oud en afgeschreven de meerpalen ook mogen zijn, het resultaat bestaat uit drie prachtige platte balken en twee robuuste planken. Perkins klopt bewonderend op de blanke kern die zijn machine heeft blootgelegd van de verweer de buitenkant: „Keihard! Als je dit in het dak van je huis verwerkt, kan het er gegarandeerd weer hon derd jaar tegen! En ik moet nog een stukje herstellen, dus dat komt mooi uit. Maar het meeste gaat naar iemand die een nieuw hek rond een paardewei wil ma ken." Zo hutje mutje druk als het is op de Ring in Dreischor, zo rustig blijft het in de oude houtzagerij. Perkins haalt zijn schouders er over op. „We liggen uit de loop, maar ik geef er niks om. Zo weet ik tenminste zeker dat de mensen die de moeite nemen hier langs te komen, écht geïnteresseerd zijn." MAANDAG 17 AUGUSTUS 2015 Let op verkeer bij Mondragon Joyce Evers-den Haan, LSD De drie gekapte dames van grootmoeders washoekje trokken, samen met de vele andere aanwezige stands, veel bekijks, foto's Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51