Grote menigte bij Indië-herdenking in Den Haag Premier Mark Rutte betreurt het gevoel van miskenning bij de Indische gemeenschap. VyTHggMlI/Ll/J ÉJ 4 NIEUWS DEN HAAG. „Het verhaal over de omgang met het Indische oorlogs leed is een moeilijk en pijnlijk ver haal." Premier Mark Rutte stond in zijn toespraak bij de zeventig ste herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog in Indo nesië uitgebreid stil bij de bele ving van de oorlog. Het gebrek aan begrip bij ande ren voor de oorlogsverschrikkin gen in voormalig Nederlands-In- dië zit de Indische gemeenschap nog altijd dwars. „Dat betreur ik", zei Rutte zaterdag tijdens de in drukwekkende herdenking bij het Indisch Monument in Den Haag, die door duizenden mensen is bij gewoond. Onder hen waren koning Wil- lem-Alexander, leden van het ka binet, hoge militairen en vertegen woordigers van Amerika, Enge land, Nieuw-Zeeland, Australië en Indonesië. Zij herdachten dat Ja pan zich die dag 70 jaar geleden overgaf en er een definitief einde kwam aan de Tweede Wereldoor log. Ook voor Nederland was de be vrijding toen pas compleet, omdat in de voormalige kolonie honderd duizenden Nederlanders slachtof fer waren van de Japanse bezet ting. Van hen kwamen meer dan 20.000 mensen om het leven in en buiten de Jappenkampen. Dat Rutte tijdens de herden king geen excuses zou maken voor het onbegrip in het vader land, had hij een dag eerder al aan gekondigd. Wel zei hij dat er in de afgelopen 70 jaar veel is gezegd en gedaan over die periode. „Maar er is lange tijd ook veel niet gezegd en niet gedaan. Ik wil dat 70 jaar na dato hardop uitspre ken." Hij schetste de bureaucratische benadering, waardoor lang moest worden gewacht op de erkenning van achterstallige salarissen en ge leden oorlogsschade. „Zo verdwe nen de goede bedoelingen van de regelingen naar de achtergrond." De premier benadrukte dat 'dit deel van onze geschiedenis blij vende aandacht en actieve herin nering vraagt'. „Laat ons er samen voor zorgen dat het gevoel van on begrip en het verdriet dat velen daarover hebben gehad of nog heb ben, langzaam maar zeker wordt weggenomen." Rutte gaf aan dat het gaat om een donkere periode in de geschie denis van veel Nederlandse fami lies. „Het is ook mijn familiege schiedenis", zei Rutte, wiens va der in een Jappenkamp heeft geze ten. Er werd niet geapplaudisseerd na de toespraak van de premier. Een applaus dat acteur Eric Schnei der en zijn zoon Beau wel kregen voor hun samenspraak over 'vrij heid'. „Wantrouw vertegenwoordi gers van politiek en religie. Ook uit eigen land", raadde Schneider zijn zoon aan. 10 dagen Barcelona en Andorra 8 dagen Wenen en omgeving 10 dagen Saas Grund Zwitserland 10 dagen Italië Bloemenrivièra 10 dagen Hoogtepunten Noorwegen Na 70 jaar nog altijd pijnlijk door Maaike Kraaijenveld Daan Michel (16) is met zijn opa Ri chard Michel (80) bij de herdenking. Opa loopt met stok voorop, Daan er zorgzaam achteraan. „Ik was hier al een keer eerder geweest met mijn opa en mijn vader", vertelt Daan. De geschiedenis van Nederlands-ln- dië en daarmee die van zijn familie interesseert hem. Hij is met zijn opa in Indonesië geweest om te zien waar opa destijds heeft gewoond en geïnterneerd is geweest. „Dan gaat het wel voor je leven," zegt Daan. Opa laat tijdens de plechtigheid zijn eigen herinneringen de vrije loop. „Weet u, toen mijn vader na de oor log met ons herenigd werd, zei ik 'Dag meneer' tegen hem. Ik herken de hem niet." foto's Angelo Blankespoor v.a. slechts (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Brochure en boekingen: Vertrekdata: 7,21 sept/ 5 okt Vertrekdata: 31 aug 714,28 sept 75,17 okt Vertrekdata: 17,31 aug 714,28 sept Vertrekdata: 31 aug 714 sept Vertrekdata: 28 sept 7 5 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4