Net geen recordexport over seizoen 2014/2015 Alternatieve afzetmarkten blijven noodzakelijk zolang Rusland groente en fruit uit Europese Unie boycot. NIEUWDORP. De Nederlandse uien- sector heeft het afgelopen seizoen 1.020.060 ton uien geëxporteerd. Dat is net geen record. Ondanks de Russische boycot verliep de export behoorlijk goed. Dat was vooral te danken aan een grote vraag uit Brazilië, waar de uienoogst door droogte teleurstel de. Ook kon Brazilië weinig impor teren uit buurland Argentinië im porteren. Daar viel de oogst door te veel neerslag tegen. Voor Nederland bleek Brazilië een onverwacht grote export markt. Er gaan altijd wel wat uien naar toe, maar dit keer nam Brazi lië verrassend genoeg 105.000 ton af „Bovendien zijn de Brazilianen bereid voor kwaliteit een goede prijs te betalen", zegt directeur Eric Moerdijk van uiensorteer- en pakstation Monie BV in Nieuw- dorp. Stiekem hopen de Zeeuwse uientelers- en exporteurs dat Bra zilië dit seizoen andermaal mas saal Nederlandse uien afneemt, want door de Russische boycot van groente en fruit uit de Europe se Unie blijven er vervangende af zetkanalen nodig. „De vraag is of dat weer gebeurt. De uienoogst in Brazilië begint over enkele we ken", zegt Moerdijk. Tot nu toe verliep de export van plantuien nog niet hard. Er gingen wat partijen naar Duits land, Engeland en Scandinavië, Maleisië, Panama en ook naar Bra zilië. Een grote afnemer werd no de gemist. De afgelopen week is daar verandering in gekomen, laat Moerdijk weten. „Met name Ivoor kust is erbij gekomen en Senegal komt daar naar verwachting 1 sep tember bij. De Senegalese markt is nu nog gesloten om de eigen uienproductie te beschermen. Het seizoen loopt daar echter ten ein de en dan kan Nederland er weer uien leveren." Brazilië bleek vorig seizoen een onverwacht grote afnemer van uien, waardoor de Russische boycot weinig pijn deed. De Afrikaanse markt is belang rijk voor de Zeeuwse uiensector. De Nederlandse ui heeft er een goede naam. Niettemin is Senegal ook bezig de eigen uienproductie en -export te vergroten. Moerdijk kan nog niet inschatten wat dat voor de Nederlandse uienexport gaat betekenen. „In elk geval kun nen ze hun uien niet lang bewa ren. Daar zijn hun rassen niet ge schikt voor." De uiensector is van belang voor Zeeland. Van de Nederlandse uien wordt 70 procent door Zeeuwse bedrijven verhandeld. Bijna eenderde van de uien wordt hier geteeld. De bulk komt uit Fle voland en de Noordoostpolder. Zeeland mM schouwen-duiveland@pzc.nl wA Uiensector is blij met Brazilië door Frank Balkenende Zo'n honderdtwintig Solex-fanaten scheurden zaterdag voorbij aan het publiek in Biggekerke. Gewoon oerend hard, met wel 70 kilometer per uur. Of verkleed, als minion, spekbuik of hip pie. Een optocht van honderdtwintig Solexen is op zich al een gehei de publiekstrekker. In Biggekerke geven verklede Solex-rijders die nog extra cachet. Onder de soms carnavaleske uitdossingen waren onder anderen de Minions (gele poppetjes) te herken nen, spekbuuken (varkens), levende standbeelden, hippies, Tiro- lerboys en Super Mario. Een aparte categorie vormden de zogenaamde 'specials' of ra ce-Solexen, die snelheden tot 70 kilometer per uur kunnen ha len. Voor de drie snelsten waren er prijzen. Jeroen Koole werd winnaar, Pieter de Neef eindigde als tweede en de derde plaats was voor Jurian Verrijzer. Organisator Edwin van Keulen sprak over een 'gezellige dag' met 'massaal toegestroomd publiek', dat 's avonds kon doorfeesten met Zanger Eric als gangmaker, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49