Lorenzo nu wel de snelste 24 maanden 50% korting 180 SMS 18* 'Verstappen snoert critici nu al de mond' Herboren Nederlands team zal 10 SPORT Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc In de aanloop naar het EK krijgt het Nederlands basketbalteam weer de glans die het jarenlang miste. Er stond drie dagen lang simpel weg geen maat op hem. Vanaf de eerste vrije training zette Lorenzo op het Automotodrom van Brno de toon. Onderweg naar de beste kwalificatietijd verpulverde hij achteloos Cal Crutchlows ronde record op de klassieke Tsjechische piste. Het bleek een voorteken voor grootse daden, want een et maal later domineerde Lorenzo voor 130.000 toeschouwers van start tot finish. De estheticus uit Mallorca spoelde met zijn vijfde overwin ning van dit seizoen op stijlvolle wijze de ietwat bittere smaak van een week geleden op de Indiana polis Motor Speedway weg. Loren zo (28) lag op de beroemde baan lang op koers voor de dagwinst, maar werd in de slotfase slachtof fer van het kat-en-muis-spelletje dat Mare Marquez er met hem speelde. Na lang wachten vol stond één inhaalmanoeuvre voor Honda's kopman om zijn landge noot op Amerikaans grondgebied van een illusie te beroven. In het broeierige Brno, dat zich via een contractverlenging met MotoGP's rechtenhouder Dorna tot 2020 van de Tsjechische GP verzekerde, leek zich eenzelfde sce nario te ontvouwen. Na een flit sende start bleek alleen Marquez het duizelingwekkende tempo van Lorenzo op Yamaha's uitda ger, de YZR-Mi, te kunnen vol gen. Maar niet voor lang. Na een kwart van de race verloor de Span jaard de koploper steeds verder uit het vizier. „Op zulke momenten kan Jorge in de race nog een extra stap maken", complimenteerde zijn Nederlandse teammanager Wilco Zeelenberg zijn protégé. Jorge Lorenzo spoelt met zijn vijfde zege de bittere smaak van vervelende nederlaag in Indianapolis weg „Toch was het geen perfecte race", stelde de Spaanse winnaar naderhand. „Ik had nog sneller ge kund. Maar dat was niet nodig. Ik had ten opzichte van Mare een marge opgebouwd, waardoor ik op het einde van de race wat min der risico's hoefde te nemen." Volgens Marquez zat een herha ling van zeven dagen eerder er simpelweg niet in. De regerend wereldkampioen had voor een an dere bandenstrategie gekozen dan Lorenzo (een harde achterband in plaats van de mediumsoort) en die inschatting bleek achteraf geen goede te zijn geweest, beken de hij. „Ik moest in het begin alle zeilen bijzetten om in het spoor van Jorge te blijven. Maar toen de banden sleten, verloor ik snel grip. Als ik in de slotfase het maxi male had gegeven om bij Jorge aan te haken", zo evalueerde Mar quez, „dan was ik gecrasht." De gedachte alleen al aan een uitglijder zette alle signalen in zijn hoofd op rood. De derde we reldtitel op rij is immers nog niet uit zicht verdwenen. Met een ach terstand van 52 punten op beide klassementsleiders is de kans daar op weliswaar miniem, Marquez (22) wilde die desondanks niet vol ledig overboord kieperen. „Maar het wordt een helse klus om zo wel Jorge als Valentino vanaf nu el ke race voor te blijven." Exclusief voor de lezers van deze krant Nu in prijs verlaagd! P/MND incl. Samsung Galaxy A5 t.w.v. €336,- Nog niet zo heel lang geleden kon er bijna niets bij het Ne derlands basket balteam. Spelers en staf betaalden de koppen kof fie op Europese tournees uit ei gen zak, om ticketkosten te be sparen vloog het team soms uren om. In de aanloop naar het Europees kampioenschap in Za greb, in september, lijkt het tij gekeerd. De oefenwedstrijden in Rotterdam (tegen University of Illinois) en Leiden (tegen Groot- Brittannië en Portugal) brachten de afgelopen dagen veel nieuws gierige basketballiefhebbers op de been. Bijna ten onder Geld en Oranje, het vloekte ja ren met elkaar. Betaalzender Sporti voorkwam dankzij een be scheiden financiële injectie eind 2012 zelfs een stille dood van het vlaggenschip van basketbalbond NBB, dat al lang geen vlaggen schip meer was. Onder leiding van recordinter- national Toon van Helfteren (207 caps) herrees Oranje geleidelijk uit zijn as. Met bescheiden mid delen, maar onvoorwaardelijke overgave kwalificeerde het natio nale team zich afgelopen zomer voor het eerst sinds een kwart eeuw voor het Europees kam pioenschap. „Het is te zwart-wit gesteld om te zeggen dat we nu van de hel in de hemel terecht zijn gekomen", meent Van Helf teren. „Ondanks gebrek aan geld konden we de afgelopen twee jaar steeds een fatsoenlijk oefen programma afwerken." Maar het grote sappelen is (voorlopig) voorbij. Via nieuwe sponsors en een substantiële bij drage uit KPN's Sportfonds is er voor de route naar EuroBasket 2015 ruim twee ton beschikbaar. Bijeen gezocht door een groep oud-internationals en basketbal- devoten, die van de NBB het mandaat hebben gekregen Oran je (en de nationale jeugdselec- ties) vijfjaar naar eigen smaak te beheren. Van Kees Akerboom tot Rik Smits, van Ton Boot tot Mart Smeets: allen ondersteunen ze de koers die de stichting Neder lands Mannen Team (NMT) met de Orange Lions is ingeslagen. Omslagpunt Het blijkt aan te slaan. Van Helf teren bespeurt, zo zegt hij, in al le hoeken van het land her nieuwd enthousiasme. „Ik denk dat de EK-kwalificatie vorig jaar het omslagpunt is geweest. Dat er kansen liggen is duidelijk, al Van Kees Akerboom tot Rik Smits, van Ton Boot tot Mart Smeets: ze ondersteunen allen de Orange Lions moeten we nog wel de nodige stappen nemen. Hopelijk krijgen we de tijd om het basketbal echt op de kaart te zetten." De bonds coach beseft ook dat dit mis schien wel het moment is waar op het Nederlandse basketbal de cennia heeft gewacht. „Er kan iets moois ontstaan", denkt Van Helfteren. „Kijk naar de wedstrijd van woensdag in het Rotterdamse Topsportcen trum. Hoewel we in de kleine hal speelden, was die uitver kocht. Ik kan me niet herinneren dat er midden augustus duizend mensen naar het Nederlands team kwamen kijken voor een oefenwedstrijd. De belangstel ling is er, ik heb het idee dat het leeft. Nu is het aan ons volgende ROME. Max Verstappen heeft zich dit seizoen al meer dan be wezen in de Formule 1. „Hij is moedig en bijzonder snel en heeft ook ons gelijk aangetoond. Max is jong en zeer getalenteerd en dat heeft hij genoegzaam la ten zien", looft technisch direc teur James Key van Toro Rosso de 17-jarige Limburger. „Hij heeft de criticasters de mond ge snoerd, is een aanwinst." Verstappen kreeg op 16-jarige leeftijd een contract bij de Itali aanse Formule i-renstal, het geen tot veel ophef leidde. „Het was belachelijk om te stellen dat hij te jong zou zijn. Het gaat er uiteindelijk om hoe hij racet en Max heeft bewezen dat hij dat kan. Hij is agressief op de juiste manier. Soms raakt hij gefrus treerd als het tegenzit, maar als hij nog wat meer ervaring heeft zal hij die emoties ook onder controle krijgen, daar twijfel ik niet aan", aldus Key. Verstappen eindigde vorige maand als vierde in de GP van Hongarije en staat na tien races elfde in het WK met 22 punten. Hij maakt zich op voor de Grand Prix van België op 23 augustus. De race op Spa-Francorchamps beschouwt Verstappen als zijn thuisrace, omdat Spa altijd veel Nederlandsers trekt, zeker in de tijd dat zijn vader Jos nog racete. door André Venema BRNO. Via een meesterlijke voor stelling in de Grote Prijs van Tsje chië achterhaalde Jorge Lorenzo gisteren teamgenoot Valentino Ros si in het wereldkampioenschap Mo- toGP. „Een heel belangrijke over winning", vond de Spanjaard, die een volgende titel ziet gloren. Jorge Lorenzo was op zijn Yamaha een klasse apart op het circuit van Brno. „Ik had nog sneller gekund. Maar dat was niet nodig." foto Filip Singer/EPA Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! Telefonisch bestellen ken ook. Bel: 0900"0603 (€0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 630,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 31-08-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. Oranje in door André Venema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42