'Twee keer zilver halen bij EK is een topprestatie' Gestrest paard houdt Gal aan de kant op EK 'ellens en Kelderman drukken oudgedienden va Jonkies Tim Wellens en Wilco Kelderman geven alle oudjes het nakijken in de Eneco Tour. 8 SPORT CERAARDSBERCEN. Ze zouden voor broers door kunnen gaan. Hoogblond, slechts een paar haartjes op hun kin, ijzersterke benen en fietsend in een prachti ge stijl. Tim Wellens - de Belg die voor het tweede jaar op rij de Eneco Tour won - en zijn Neder landse evenknie Wilco Kelder man zijn dit voorjaar beiden 24 geworden. De twee lopen over van aanvalslust, hebben een ijzer- sterke tijdrit als extra wapen en hun ambities reiken tot aan de hemel. Goed is niet goed genoeg. De wereldtop is het doel, als ze het al niet zijn. In de Belgische televisieserie Jonge benen over het wielerleven van vier vrienden en generatiege noten, was Wellens een van de hoofdrolspelers, samen met Jas per Stuyven, Sean De Bie en Louis Vervaeke. Kelderman had er zo tussen gepast, zegt Wellens die al sinds de junioren met én te gen de Nederlander rijdt. „Ieder een weet dat de klas van '91 een heel goede generatie is", zegt hij over hun geboortejaar. „We zijn stilaan aan het doorbreken. Ik vind het altijd mooier als iemand van mijn generatie wint, dan ie mand van 35 jaar." Verschillen De enige dertiger die zondagmid dag in Geraardsbergen het po dium op wordt geroepen, is Greg Van Avermaet als nummer twee. Achter de coulissen zit hij alleen in een stoel terwijl de pers zich op de twee jongelingen stort. „Mooi dat die jonge gasten aan het venster komen. Elk jaar ko men er weer nieuwe talenten bij, maar deze twee mannen weten wel wat fietsen is. Het zijn ook Stress kan medailles kosten, niet alleen bij sporters, maar ook bij paarden. Met Undercover, het paard van Edward Gal, ging het zaterdag tij dens de Grand Prix Spécial bij het EK in Aken helemaal mis. „Het voelde alsof hij zich op ging bla zen", zei Gal. De dressuurruiter uit Rheden was na zijn topprestatie in de lan- denwedstrijd de grote favoriet voor de twee individuele proeven, maar bij de belangrijkste, de Grand Prix Freestyle, het olympi sche onderdeel, kwam hij niet eens in de ring. Gal en Undercover werden een dag eerder 'afgebeld', omdat het paard door de spanning op zijn lip of tong beet en bloedde. Dat betekent volgens de reglemen ten diskwalificatie, én geen plaat sing voor de slotproef. Al voordat de laatste wedstrijd gisteren begon, stond Undercover in zijn vertrouwde wei thuis. Gal bleef wel tot het laatst in Aken, on der meer om zijn partner Hans Peter Minderhoud aan te moedi gen. Het leed met Undercover werd een heel klein beetje verzacht door de derde plaats op zaterdag van Minderhoud met Glock's Jo hnson. Het was voor hem de eer ste grote internationale medaille. Gisteren eindigde Minderhoud niet in de prijzen, maar werd vijf de. Gal, die de beste ruiter ter we reld wordt genoemd, is volgend jaar in Rio absoluut een grote favo riet voor olympisch goud, maar in Aken werd duidelijk dat het ook helemaal kan misgaan. Undercover staat bekend als een paard dat last van spanning heeft. 'Heet' wordt dat in de paardenwereld genoemd. Gal had na de landenwedstrijd nog tevreden geconstateerd dat de tribunes lekker ver van de ring af stonden, zodat Undercover er wei nig last van had. Bloed Zaterdag was het toch té heet voor het 14-jarige paard. „Zijn achterbe nen gingen nog hoger dan nor maal en toen hij niet stilstond bij het halt houden wist ik al ge noeg", vertelde Gal op de website van De Hoefslag. De combinatie leek zich daarna nog te herstellen, maar toen er bloed was te zien, moest de proef worden afgebro ken. „Undercover draaide op het voorterrein al wat door", had train- ster Nicole Werner gezien. Het paard had last van het applaus dat de combinatie voor hem, uitgere kend Minderhoud met Johnson, kreeg. Prijsuitreiking funest Gal denkt dat de lawaaierige prijs uitreiking van de landenwedstrijd, afgelopen donderdag, funest was voor Undercover. Daar werd hij, zo als Gal het noemde, 'gek gemaakt'. Omdat de gevoeligheid van Under cover bekend was, vroegen de Ne derlanders of ze met een reserve- paard bij de ceremonie mochten verschijnen. Die toestemming kwam vlak voor aanvang en toen was het niet meer mogelijk een an der paard op te trommelen. Dus moest Undercover toch de drukke arena in. Bondscoach Wim Ernes is voor stander van een andere opzet bij prijsuitreikingen. „We doen er de paarden geen plezier mee, dat is duidelijk", zei hij. „Het ene paard heeft er meer last van dan het an dere. Misschien is een ereronde van de winnaars in een koers een leuk alternatief." Het zou voor Nederland prettig zijn als er nog voor de Olympische Spelen van Rio een oplossing kan worden gevonden, vindt de bonds coach. nog nauwe lijks wist te ra ken." „Aan de inzet lag het volgens mij niet. Het was vaak pech. Politiek speelt een grote rol in het boksen. Voor boksers uit een klein land als Nederland is het vaak vechten tegen de bierkaai." „Nee, inderdaad. Ik was in 1992 vijfjaar. Toen won Orhan Delibas zilver en Arnold Vanderlyde brons. Delibas zie ik regelmatig, hij woont ook in Apeldoorn. Het gaat goed met hem." „Ik heb vertrouwen in mezelf. Door mijn successen bij het laat ste WK en de EK's kennen de ju ryleden en andere hoge heren mij nu. Dat is belangrijk. Ik wil mij in oktober bij het WK in Doha al voor Rio kwalificeren. Later zijn er nog twee kansen, maar hoe eer der ik mij plaats, hoe meer rust dat geeft. Ik moet dan bij het WK in de finale komen. Ik onderschat in mijn gewichtsklasse niemand, maar overschat ook niemand. De Cubaan Enrico la Cruz is momen teel waarschijnlijk de sterkste, maar ik verloor laatst heel nipt van hem. Terwijl ik Voor de tweede achter eenvolgende keer is bok ser Peter Müllenberg tweede van Europa ge worden. Hij verloor in de finale van de gewichtsklasse tot 81 kilo in het Bulgaarse Samokov op pun ten van de Ier Joe Ward. Afgezien van het zilver bemachtigde de 27-jarige Apeldoorner ook een startbewijs voor het WK in okto ber in Doha, waar hij zich weer voor de Olympische Spelen kan plaatsen. Müllenberg: „Nee, dat was Euro pees kampioen worden. Daar had ik mijn zinnen op gezet. Ik was er ook dichtbij. Ik heb mijn kansen gehad tegen Ward. Hij heeft het op tactisch gebied gewonnen, wist mij steeds net te ontregelen." „Meteen na de partij was dat ik wel. Maar nu besefik dat al twee keer tweede van Europa ben ge worden, dat is een topprestatie. Voordat ik in 2013 zilver haalde, had er twintig jaar lang geen Ne derlander een medaille gewonnen op een EK. Ik ben dus echt goed bezig." door Daan Hakkenberg door Hans Klippus Peter Müllenberg pakte zilver bij het EK boksen. foto ANP door Hans Klippus Hoe komt het dat lange tijd geen Ne derlandse boksers goede prestaties hebben geleverd? Jij hebt het waarschijnlijk niet be wust meegemaakt dat er Nederlan ders op de Spelen meededen? Hoe ga jij er in dat politieke spel voor zorgen dat je de Olympische Spelen haalt? Was kwalificeren voor het WK je hoofddoel? Dus je bent teleurgesteld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40