Een kusje halen bij boer Geert? Dat kan! Mogelijke gevolgen: astma-aanvallen, luchtweginfecties en oorontstekingen Vooraanstaande artsen pleiten voor een verbod op roken in de auto met kinderen op de achterbank. Volgens de Tweede Kamer is zo'n maatregel 'een brug te ver'. NIEUWS 3 DEN HAAG. Hoofdpijn en misselijkheid tijdens een lange rit bij papa en mama in de auto. Onderweg naar de vakantie bestemming worden kinderen van ouders die in de auto roken acuut ziek. Wat veel ouders niet lijken te beseffen, is dat de nicotinedampen in de kleine ruimte heel schadelijk kunnen zijn voor de kleintjes. „De concentratie van de rook is ontzettend hoog. Ze kunnen zelfs acuut astma-aanvallen krijgen", weet kinderarts Jasper Been van het Erasmus MC in Rotterdam. „Ze lopen zelfs tot twee keer zoveel risico op lucht wegklachten." In Engeland, Wales, Ierland, Italië en Frankrijk gelden al rookverboden in au to's met kinderen of worden die binnen kort van kracht. Het is de hoogste tijd dat ook in Nederland de discussie over een uitbreiding van de anti-rookregels losbarst, vinden de artsen. „We moeten kinderen beschermen", betoogt long arts Pauline Dekker. „Als je ze in een kleine ruimte zet, met rokende ouders, verwaarloos je ze. Ze zijn nog niet weer baar genoeg om voor zichzelf op te ko men." De onderzoeksresultaten naar de schadelijke effecten van roken voor kin deren liegen er niet om. Kinderarts Been publiceerde afgelopen week nieu we resultaten, waaruit blijkt dat het rookverbod in Engeland in de eerste vier jaar erna al bijna 1.500 sterfgevallen heeft voorkomen. Zijn onderzoeksteam bestudeerde meer dan 10 miljoen pa tiëntendossiers over zestien jaar. Nadat de Britten in 2007 een rookverbod in pu blieke ruimtes invoerden, daalde het aantal doodgeboren kindjes met 8 pro cent. Ook het aantal baby's dat binnen een maand na de geboorte stierf, nam met 8 procent af. Bo vendien kwamen er 4 procent minder kinderen met een laag geboortege wicht op de we reld. Uit eerdere on derzoeksresulta ten van kinderarts Been bleek al dat het rookverbod ook leidde tot minder zie ke kinderen. Het aantal kleintjes dat met een lucht weginfectie in het ziekenhuis be landde, daalde in de eerste jaren na de invoering met 3,5 procent. Dat meeroken zo schadelijk is, lijken veel Nederlanders niet te beseffen, stelt longarts Wanda de Kanter. „We vinden het betuttelend om roken in privéruim- tes, zoals auto's, te verbieden", merkt ze. „Als een ouder zijn kind thuis mept, vinden we dat niet goed. Maar als een kind met een chronische oorontsteking door een rokende vader of moeder rond loopt, moet dat wel kunnen." Voor een Kamermeerderheid is een rookverbod in de auto een brug te ver. „Wij zeggen altijd: wat mensen doen achter de voordeur, daar gaan wij niet over", zegt PvdA-Kamerlid Marith Re bel. „Een aantal autofabrikan ten heeft de asbak al uit de auto gehaald." Ook wij zen Kamerleden naar de eigen verantwoor delijkheid van ouders. „Als een ouder zijn kind ie dere dag patat geeft, is dat ook ongezond. Maar dat verbieden we ook niet", zegt SP-Kamerlid en oud-huisarts Henk van Gerven, die erop wijst dat het nog onge zonder is om met je baby door Amsterdam te wandelen dan te roken in een auto. „Dat zijn toch vaak korte ritjes." De long- en kinderartsen begrijpen niet hoe de Nederlandse politici zo laco niek kunnen reageren. Volgens hen staat vast dat de luchtkwaliteit in een auto met rokers vele malen slechter is dan de open lucht in de stad. „Dat doe je alleen als je de schadelijke effecten op kinderen niet goed kent", meent Been. Een campagne om Nederlanders be wust te maken van de gevolgen zou op zijn plaats zijn, vinden de artsen. „Vroe ger had je voortdurend van die spotjes op tv. Nu doen we daar helemaal niets meer aan", zegt De Kanter. Dekker: „Niemand snapt een rookverbod als ze niet weten wat de gevolgen zijn. Als je weet dat kinderen chronische ontstekin gen krijgen, snap je het wél." Voormalig ChristenUnie-Kamerlid Esmé Wiegman kwam in 2008 al met het plan voor een rookverbod in de au to. Dat kon op weinig bijval rekenen. Haar opvolgster Carla Dik-Faber noemt het 'een sympathiek idee'. „Maar hoe gaan we dat handhaven?" Ook PvdA'er Rebel vindt het 'nu niet de meest effec tieve maatregel'. „Ik ben zelf huisarts en heb veel ellende van roken gezien. De keren dat ik euthanasie moest uitvoe ren was het altijd bij patiënten met longkanker. Maar de wetgeving gaat in kleine stappen; er is geen steun voor grote stappen." Misschien is er over vijf of tien jaar wél draagvlak voor een rook verbod, zo is de gedachte. De artsen vinden dat juist nu de tijd rijp is voor strengere regels. Het rookver bod in publieke ruimtes en horeca is in middels normaal. Bovendien streven steeds meer Nederlanders naar een ge zonde leefstijl. De Kanter: „En zeg niet dat een verbod niet te handhaven is, want we mogen ook niet meer met een mobiele telefoon achter het stuur." In de zwart-wit gestreepte sa faribus stijgt de spanning. Van een biologische klooster boerderij, via prachtige bos paadjes en een barak uit de Twee de Wereldoorlog nadert de volgen de stop van de tour: de bekende te- levisieboer Geert. Werd er eerst aandachtig geluisterd naar de gids, nu wordt er opgewonden ge kletst en gegiecheld. Zou hij net zo zijn als op tv? De tour is een groot succes, zegt bedenker Peter Kuijer. Hij runt de biologische Kloosterboerderij Bleyendael in het nabijgelegen dorpje Sellingen en organiseerde al tal van arrange menten vanaf zijn erf. „Na Boer Zoekt Vrouw heb ik Geert bena derd: kunnen we hier niet iets mee?" Sindsdien gaat er minstens twee keer per week een bus rich ting Mussel. De televisieboer geniet met vol le teugen van alle aandacht. Als de safarikar zijn land oprijdt, komt hij de ruim twintig gasten opgeto gen tegemoet. In sneltreinvaart leidt hij de groep langs zijn aardap pelen, bloemkolen, aardbeien en zijn winkeltje. Na de rondleiding neemt hij ruimschoots de tijd om met iedereen op de foto te gaan. Een selfïe? Geen enkel probleem. „Zal ik je een kusje geven?" Hetty, met wie Geert sinds Boer Zoekt Vrouw een relatie heeft, kijkt het allemaal wat gela ten aan. Zij is alle aandacht wel een beetje beu. Maar de kassa van het boerderijwinkeltje rinkelt als nooit tevoren. Het echtpaar Fenja en Bé Kragt uit Winschoten is met een be drijfsuitje mee met de tour. Bé be nadrukte bij het aan boord gaan van de safaribus nog dat het 'niet zijn idee' was om naar Geert te gaan. „Maar ik ben toch ook wel benieuwd naar hem." Ina Zweep komt net als Geert uit Westerwol- de. „Toen Boer Zoekt Vrouw werd uitgezonden, had ik soms wat plaatsvervangende schaamte bij Geert. Al dat gepluk aan die vrou wen die bij hem logeerden.Na even met hem te hebben gepraat, is ze om. „Ik vond hem ontzet tend aardig. Veel leuker dan op te levisie." En die conclusie deelt de rest van het gezelschap. Breed lachend neemt Geert afscheid van wéér een bus. Voor de inzittenden van de safarikar zit het er weer op. MAANDAG 17 AUGUSTUS 2015 Roken in de auto maakt kinderen ziek door Ellen van Gaaien en Hanneke Keultjes Boer Geert gaat graag met zijn fans op de foto. foto Corné Sparidaens door Chantal Blommers MUSSEL. Hij is populairder dan ooit. Boer Geert uit het laatste seizoen van Boer Zoekt Vrouw ontvangt minstens twee keer per week een buslading toeristen op zijn erf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3