Veel animo in Zeeland om bedrijf te kopen Uitgebalanceerd recital van trio ZB laat lokale biebs in de steek, vindt SP assurantiën en nam een bestaand poeliersbedrijf over ZEELAND 17 'Het is nu ideaal om te kopen. De rente zakt en de prijs voor goodwill is gunstig.' 'Als het bedrijf goede vooruitzichten biedt, financieren banken dat graag.' ven, met name winkels. „Dat is een gevolg van de crisis en de toe name van online-aankopen." Verder worden productiebedrij ven, handelsbedrijven, horeca en recreatiebedrijven aangeboden. Reden: eigenaren zijn op leeftijd, een opvolger is er niet. Voor deze gezonde bedrijven is veel interes se, zegt Wim Lukaart. Potentiële kopers zijn soms con currenten, maar de grootste hap wordt gevormd door mensen die nu in loondienst of weggereorga- niseerd zijn. „Mensen met een goede baan die nu 50 tot 60 uur voor de baas werken. Ze krabben zich achter de oren: blijf ik dit tot mijn pensioen doen? Ik kan ook 60 uur voor mezelf werken, dan heb ik de regie. Het zijn het trou wens voor 95 procent mannen." Onderhandelingen bij een overna me duren vaak 6 tot 14 maanden. Er moet veel worden geregeld, ze ker als het een familiebedrijf be treft. Naast het geloof in de ambi ties en capaciteiten van de koper, is financiering belangrijk bij een bedrijfsovername. „Vaak hebben kopers wat privégeld. Als het be drijf goede vooruitzichten biedt, financieren banken dat graag. Het gebeurt ook dat private investeer ders voor het geld zorgen. Dat is soms nodig. Wij helpen daarbij." gen. De drie poelierswagens wor den 's nachts tussen vier en half vijf geladen. Rond half zes rijdt de eerste weg. We staan op week markten in Domburg, Zoutelande, Sas van Gent, Terneuzen, Oost burg, Hulst, Middelburg, Vlissin- gen, Terneuzen, Sluis, Axel en IJzendijke. Op sommige plaatsen twee keer week. Zelf sta ik drie dagen per week op de markt. Ik heb speciaal mijn groot rijbe wijs ervoor gehaald. Mijn zoon Max gaat dikwijls mee. Met hem op de markt staan, is echt een feest." Zeeuwen staan te springen om een bedrijf te kopen. Bijna elke dag klopt er wel iemand op de deur van Veerman Lukaart, de in Goes gevestigde specialist in be drijfsovernames en -waarderin gen. ,Er is veel interesse", zegt Tonny Veerman van VL. ,Het is momenteel aan trekkelijk om een bedrijf over te nemen. De prijs voor de goodwill, bij voorbeeld stijgende winsten, is gunstig. Daarnaast zakt de ren te. Een andere reden voor de belangstelling is het gegeven dat 90 pro cent van de overgenomen bedrijven na vijfjaar nog bestaat en bovendien met 80 procent is gegroeid. Dat zijn veel betere cijfers dan die van starters, van wie de helft binnen drie jaar stopt." Zeeland telt 9500 bedrijven, waar van 8100 familiebedrijven, over wegend in het midden- en klein bedrijf. Zo'n 800 bedrijven (8 pro cent) staan nu danwel binnen twee jaar te koop. De helft is am per te slijten. Dat zijn overwe gend niet-renderende retailbedrij- de harde, zakelijke transactie mak kelijker dan de emotionele kant. Eigenaren die na een halve eeuw hun bedrijf langzaam los moeten laten, dat doet nogal wat binnen de familie. Dan stuit je soms op ge voeligheden en moet je wel eens tot tien tellen. Daar kom je wel uit als je over en weer respect hebt voor eikaars positie. Ik kan de fami lie overigens niet genoeg bedan ken voor haar goede begeleiding. Ze hebben me heel goed begeleid en geholpen door nog maanden mee te werken. Ik zit nog maar twee maanden in de bedrijfswoning, daar voor woonden de eige naren er nog." „In mijn assurantie- bedrijf had ik slechts één mede werker: Manon. Ze is mee overgestapt naar Zeevla. Nu heb ik tien mensen op de loonlijst. Ik zeg dan ook altijd met een knipoog: 'Ik ben dege ne die hier de schulden betaalt'. Verder moet ik veel vroeger mijn bed uit en werk ik zes lange da- „Ik focus me vooral op de economi sche kant. Ik ga zelf geen kippen snijden, daar huur ik liever men sen voor in. Verder heb ik de mar keting, ook via sociale media, ge stroomlijnd. Er komt binnenkort ook een nieuwe website. Mijn am bitie is het bedrijf gezond en ren dabel te houden en gestaag te groeien. Dat hangt ook af van an deren. Nu sta je tot vier uur 's mid dags op de markt, Je bent weg als mensen na hun werk naar huis gaan. Het zou mooi zijn als we op sommige plaatsen tot zeven uur 's avonds zouden kunnen blij ven staan. Maar voor dat zover is, zal er nog heel wat water door de Schelde lopen." De familie De Nooijer werkte met zijn vieren in het poeliersbe drijf. Vanwege hun leeftijd beslo ten ze te stoppen." „Ik had mijn zoon Max van 17 mee genomen naar het eerste gesprek met de familie. Spontaan zei hij: 'Papa, dit is een gaaf bedrijfDat sterkte me in mijn besluit." „Financieel kwam het snel rond. Ik kon mijn be drijf goed verkopen en de bank was bereid om de overname van een rendabel bedrijf te fi nancieren, genlijk was Het Van Baerle Trio (Hannes Minnaar/ piano, Maria Milstein/ viool en Gideon den Herder/cello) vormt een echte eenheid. Nooit treedt een van de musici op de voorgrond, als trio wordt er transparant gemusi ceerd. De drie totaal verschillen de werken werden technisch sterk en muzikaal fascinerend vertolkt met een mooie agogiek (scharkeringen van tempo). Dit trio kan alle stijlen aan en gaat geen uitdaging uit de weg. Een uitgebalanceerd recital waar de toehoorder echt beet aan had. Het Pianotrio in G van Debus sy is een echt jeugdwerk. Wel in teressant vooral vanwege de origi nele ritmes. Chiasmos (Kruiising) van Jeths werd span nend vertolkt. De enerverende muziek, die de luisteraar niet los laat, dringt binnen en maakt ge voelens los. De combinatie van klanken, verschillende technie ken, effecten, herhaalde motie ven en stevige climaxen klonken aangrijpend en ontroerden. Tsjai- kovski schreef het Pianotrio in a op. 50 naar aanleiding van de Nooit treedt een van de musici van het Van Baerle Trio op de voorgrond, als trio wordt er transparant gemusiceerd dood van Nicolai Rubinstein. Het werk is symfonisch geschreven. Na het theatrale elegische deel volgt een thema met 11 variaties. Een reeks karakterstukken geba seerd op een gezamenlijke beleve nis van beide musici. Heerlijk klonk het verfijnd thema van een twinkelend muziekdoosje (5), prachtig de ingenieuze fuga (8) en grappig de parodiërende Ma zurka (10). Groots klonken de fi nale en de lange coda. Ze werden virtuoos en overtuigend gespeeld en daardoor kwam de verstilde marche funèbre extra uit. Muziekpodium Zeeland Werken van Debussy, Jeths en Tsjaikovski. Door Van Baerle Trio. Gehoord zondag 16 augus tus in de Grote Kerk in Veere. VLISSINGEN. De SP Statenfractie heeft Gedeputeerde Staten vra gen gesteld over de manier waar op de Zeeuwse Bibliotheek de ba sisbibliotheken in Zeeland onder steunt. De Zeeuwse Bibliotheek moet dat doen, in opdracht van de Provincie. Deze 'Provinciale Service Organisatie' (PSO) houdt in dat de Zeeuwse Biblio theek de lokale bibliotheken ad viseert, dat ze specialistische diensten en bibliotheekproduc ten ontwikkelt en die aan de lo kale bibliotheken levert. Voor de bedrijfsvoering van de Zeeuwse Basisbibliotheken (Zeeuws-Vlaanderen, Vlissingen en Oosterschelde) is de PSO van groot belang, stelt de SP. Doet de Zeeuwse Bibliotheek haar werk niet goed, dan kunnen de lokale bibliotheken ook niet optimaal presteren. De SP-fractie wijst erop dat de kwestie al vanaf december 2014 speelt. Toen lieten de direc ties van de drie Zeeuwse Basisbi bliotheken in een brief aan GS en de ZB weten, dat zij te weinig betrokken worden bij de ontwik keling van een visie op de taken van de Provinciale Service Orga nisatie. In januari 2015 schaarden de wethouders van de opdracht gevende gemeenten van Biblio theek Oosterschelde zich achter die kritiek. MAANDAG 17 AUGUSTUS 2015 na onverwachte switch Tonny Veerman, directeur VL Wim Lukaart, directeur VL door Frank Balkenende Hoe is je leven veran derd? Wat ga je veranderen in het bedrijf? Waarom stond het dan te koop? Wat was de beslissende duw? Ging de overname vlotjes? door Jeanette Vergouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17