2015 FAVORIET Nostalgie voor zowel Russen als 11 Heerlijk de tuin doen ke week maai ik twee keer een stoel naast staan, voer de het gras. Eén keer in de drie vissen." Als het nodig is, trekt weken doe ik alle kantjes", hij een speciaal pak aan om de vertelt hij. Achter zijn huis vijver een beetje te ordenen heeft Bouwhuis een vijver en te snoeien. „Zolang het aangelegd. Daar is hij dage- nog gaat, blijf ik mijn tuin lijks te vinden. „Ik heb er heerlijk zelf doen." Tuinieren, het is de grootste hobby van Bouwhuis. Jaren lang was de tachtiger boer. Toen hij stopte, werkte hij een tijd als hovenier. Die passie voor tuinen is hij niet meer kwijtgeraakt. „El- Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen Vandaag Joost Bosman Locatie De Krim Ligging 45°3NB en 34°40L Grootste attracties Sevastopol, Bacbtsjisaraj Wat je moet drinken Muscatwijn e Krim is anderhalf jaar na de annexatie door Rusland een lastig geval. Voor Oekrainers (willen er niet meer heen), Russen (dur ven er niet meer heen) en buiten landers (durven én willen niet meer). Dat is spijtig. Het schier eiland in de Zwarte Zee heeft een rijke cultuur en geschiede nis, een prachtige natuur, zee, stranden en een aangenaam Mid dellandse Zeeklimaat. Voor veel Russen en Oekrainers is de Krim ook nostalgie. Aan de fraaie zuidrand sloegen ze vele vakanties stuk met hun ouders en later met vakantieliefdes. De steile rotswanden in de buurt van Foros doen je duizelen, de dennenbomen die er tegenaan groeien, lijken zich naar beneden te storten. En de bescheiden berg keten Kara Dag steekt scherp af tegen het heldere hemelgewelf. Bachtsjisarai, de hoofdstad van de (islamitische) Krimtataren, is niet meer dan een dorp. Het ligt in een groene vallei en inge klemd tussen rotswanden van kalksteen. Hoge populieren en Turkse minaretten priemen naast elkaar in het luchtruim. Het zeventiende eeuwse paleis van de khan der Krimtataren koestert zich in de zomerzon. Een oase van rust en cultuur. Het hof is niet groot, maar gete kend door islamitische subtiliteit en elegantie. De rozenperken, fonteinen en bomen worden om ringd door bevallige vertrekken en een sobere moskee, waarbo ven ranke minaretten zweven. Katerina de Grote, onder wier heerschappij de Russen strijd le verden tegen de Krimtataren, spaarde het paleis. Ze vond het 'romantisch' en 'lief. In de mos kee zit de beheerder. „Kijkt u ge rust rond, dat is de mihrab (ge bedsnis, red.), daar staat het preekgestoelte en iconen hebben we hier niet", grinnikt de oude man. De tocht van Bachtsjisarai naar de havenstad Sevastopol leidt In het water staat het monument voor de vergane schepen door groen, heuvelachtig land schap. Een vredige omgeving, toch dringt zich de gedachte op aan de gewapende strijd die zich hier afspeelde: de Krimoorlog (1853-1856) tussen Rusland en Frankrijk, dat steun kreeg van En geland en het Osmaanse Rijk. De oorlog verdient om meerdere re denen het predicaat 'historisch'. Het ontstaan van het Rode Kruis ligt besloten in het conflict. Veel vrouwen, zowel Russische als Westerse, trokken erheen om on baatzuchtig de gewonden aan weerskanten te verzorgen. De be kendste was natuurlijk Florence Nightingale, die met permissie van de Britse regering in gezel schap van 38 verpleegkundigen het strijdtoneel mocht betreden. Sevastopol is een mooie, romanti sche stad. Ik zwerf langs de ha ven waar jongeren skateboarden, langs de neoclassicistische gebou wen, het beeld van de Russische admiraal Nachimov. Vlak voor de kust in het water staat het monu ment voor de vergane schepen, de Russische adelaar op een pi laar. Ooit, zo hoop je tegen beter weten in, komt er een politieke oplossing voor de Krim. En stro men de toeristen weer toe om zich in de schoonheid ervan on der te dompelen. MAANDAG 17 AUGUSTUS 2015 r in Nederland Onze fotografen leggen de zomer in Nederland vast. Koen Verheijden zag hoe de 81-jarige Herman Bouwhuis uit Larense Broek druk aan het werk was in zijn tuin. in Oekraïne/Rusland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11