Werk aan de Sloeweg 'Kiloknallers horen niet bij ambacht van mosselkweken' ZOMERMARKT Anderhalf uur durende vertelling trekt deelnemer onderweg de geschiedenis in SCHOUWEN-DUIVELAND 5 Zierikzee is de 26e stad waar een Storytrail wordt gehouden. Aan de wandel met een verhalenverteller. BOULEVARD VLISSINCEN 12.00 - 20.00 UUR Vaar mee over de oceaan met de legen darische Zierikzeese Matroos Anker. Hoor het bitterzoete ver haal van vissersvrouw Aaltje. Luis ter naar de wind die rond de Dik ke Toren huilt. En ontmoet de poortwachter van de Noordhaven poort, die na vier eeuwen zwijgen eindelijk zijn grote geheim gaat prijsgeven." Verhalenverteller Johannes po pelt om zijn publiek mee te ne men op een wandeling door de rij ke geschiedenis van Zierikzee. „De kunst is de mensen zo te boeien, dat ze helemaal opgaan in het verhaal", zegt Henke Lever van Stadsavonturen in Utrecht. „Dat ze het als het ware voor zich zien gebeuren. Net als met een goed boek of spannende tv-serie. Eén verhalenverteller neemt je mee. Onderweg kom je schurken, helden en heiligen tegen. Geen ac teurs die om de hoek komen zei len. De verteller maakt het pu bliek onderdeel van de voorstel ling, dus voor je het weet ben je de redder van de stad of heerser over landerijen. Maar vrees niet, het doet geen pijn, hoewel de meeste verhalen vaak vervelend af lopen." De Storytrail is al vijftien jaar een beproefd succes in inmiddels 25 historische plaatsen, vertelt Le ver. Niets wordt aan het toeval overgelaten, verzekert hij. Stads avonturen duikt ter voorbereiding in bibliotheken om de sagen, le genden en roemruchtige geschied schrijving op te diepen uit de stad. „Je vindt altijd iets dat je trig- gert. En dan gaat het broeien", gniffelt Lever. Op basis van die informatie wordt een script geschreven en de verhalenverteller geregistreerd. „Zo laten we hele mooie plekken zien waar je anders misschien niet zo snel bij zal stilstaan. Zierik zee is een hele inspirerende stad, die we al een tijdje op onze korrel hadden. Maar hadden Joop en El be Uitenbroek indertijd op dans- 'De kunst is de mensen zo te boeien, dat ze helemaal opgaan in het verhaal' les geen verkering gekregen met elkaar, dan waren ze nu niet 50 jaar getrouwd, hadden ze ons als trouwe fans niet gevraagd de Sto rytrail ook eens in Zierikzee te doen en dan hadden wij hier waar schijnlijk nu niet gestaan." De Storytrail loopt dit najaar drie keer door Zierikzee. De vertel lingen van 4 oktober en 8 novem ber zijn reeds uitverkocht aan trouwe bezoekers die de vertellers her en der in het land opzoeken, aldus Lever. Op 6 september is voor Zierikzee nog een open in schrijving. Kaarten moeten vooraf worden gereserveerd op www.sto- rytrail.nl. Ze kosten 17,50 euro per stuk. De theatrale wandeling duurt 1,5 uur en begint steeds bij Grandcafé De Werf „Ons product wordt voor 95 pro cent bepaald door de natuur en 5 procent door de kweker. We zijn niet te vergelijken met melk of vlees", aldus de voorzitter. Van Damme reageerde met zijn opmerking op de lage prijzen die momenteel betaald worden voor de mosselen. Het resultaat van een concurrentieslag tussen han delaren. Ondanks de lage prijzen op was er ook positief nieuws te mel den. Uit het proefvissen op de Waddenzee in de afgelopen dagen blijkt dat er een goede hoeveel heid mosselzaad is gevallen dit jaar. Naar schatting ligt er 200.000 mosselton zaad op de bodem en daarvan kan driekwart opgevist worden. Naast het invangen van zaad via mosselzaadinvanginstallaties (mzi's) is de sector nog altijd af- Visserijvereniging Yerseke is niet te spreken over de huidige prijs van Zeeuwse mosselen. 'We zijn niet te vergelijken met melk of vlees' hankelijk van mosselzaad dat van af de bodem van het Wad kan worden opgevist. „En dan kunnen we een deel van het zaad gebrui ken om nieuwe percelen uit te tes ten", zei Van Damme. Ook de oogst van de mzi's valt niet tegen. Deze oogst is momenteel in volle gang. Van Damme maakt zich ook zorgen over het aantal bedrijven dat van eigenaar wisselt; dat aan tal is volgens hem te hoog. „In het afgelopen jaar zijn drie bedrijven van eigenaar gewisseld. Bedrijven worden hierdoor groter en dan is het ambacht van mosselkweker misschien niet meer vol te hou den. Als er meer kleine bedrijven zijn, is dat beter voor de sector", al dus Van Damme. „Laten we ons gedragen als een goed rentmees ter." Het gaat om de zuidelijke rijba nen van de nieuwe vierbaansweg. De werkzaamheden zullen goed te volgen zijn voor de weggebrui kers op de Sloeweg, maar zij heb ben er verder geen last van. De huidige rijbanen hoeven niet te worden afgesloten. Het asfalteren gebeurt met drie machines en er worden tegelijkertijd twee lagen aangebracht. Voor de weg klaar is, liggen er straks vier lagen asfalt op. Naar verwachting zal het ver keer vanaf 12 oktober over de nieu we weg rijden. Maandag wordt ook begonnen met de aanleg van de nieuwe rotonde bij de Molen dijk bij 's-Heerenhoek. Deze roton de wordt de nieuwe toegang naar 's-Heerenhoek. O ZO ND AC 16 AUC. Xl) ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 Stadswandelaar maakt theater door Marcel Modde Verteller Johannes (hier in Schoonhoven) neemt zijn publiek op de stadswandeling door Zierikzee mee terug in de tijd. foto Storytrail.nl Henke Lever, Stadsavonturen Met geld uit de Slavenkas van Zierikzee werden zeelieden vrijgekocht die in handen waren gevallen van Barbarijse kapers, foto Dirk-Jan Gjeltema oor Melita Lanting YERSEKE. Voorzitter Jos van Dam me van de visserijvereniging Yerse- ke sprak gisteravond duidelijke taal tijdens een genodigdenbijeen komst aan de vooravond van de Mosseldag in Yerseke. „Mosselkwe- ken is een ambacht en daar pas geen behandeling bij als kiloknal ler." HEINKENSZAND Maandag wordt be gonnen met het asfalteren van de nieuwe rijbanen van de Sloeweg tussen de A58 en de kruising met de Molenweg, tussen 's-Heeren- hoek en Nieuwdorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 91