Euro's gloren voorde Grieken William en Kate balen M Hans Alders staat voor zwaarste klus ooit: het vertrouwen van de A 8 NIEUWS Dankzij nieuwe metingen blijken de effecten van de aardbevingen in Groningen minder groot en is het gebied kleiner dan gedacht. 699 f€ 599 Als het akkoord dat de ministers gisteren goedkeurden het daad werkelijk haalt - een aantal natio nale parlementen moeten er nog mee instemmen - landt er weer een pak euro's op de schulden berg. De 86 miljard die Europa ter beschikking stelt, gaat echter niet in één keer zuidwaarts. Na de beta ling van de eerste tranche, die de Grieken vrij acuut nodig hebben om bestaande betalingsdeadlines te halen, checken de eurolanden eerst of de Grieken zich aan de af- Dat betekent overigens niet dat er meteen 86 miljard euro naar Athene gaat De weg ligt nog bezaaid met hobbels. spraken houden. Doen ze dat niet, dan kunnen ze fluiten naar de rest van het geld, klonk het stoer. In de Tweede Kamer bestaat nog geen meerderheid voor het nieuwe steunpakket aan Grieken land. Cruciaal is de stem van rege ringspartij WD. PvdA en D66 steunen het pakket wel. De SP en de PW doen dat zeker niet en het CDA heeft grote bedenkingen bij het nieuwe pakket. Ook Groen links kan niet instemmen met het akkoord zoals dat er nu ligt. De Kamer gaat er waarschijn lijk volgende week over in debat met premier Mark Rutte en minis ter Jeroen Dijsselbloem van Finan ciën. In beginsel geeft het Europe se noodfonds ESM Griekenland al leen een nieuwe lening als alle achttien andere eurolanden er mee instemmen. V r Hans Alders (62), de Nationaal Coördinator Gro ningen, heeft een uur enthou siasmerend ge sproken over komend halfjaar, maar slaakt een diepe zucht. De vraag luidt: is dit zijn zwaarste klus ooit? Alders moet een maat schappelijke crisis aanpakken in bevolkt gebied dat onder de drei ging van aardbevingen leeft om dat de bodem onder hun voeten decennialang is leeggehaald voor de welvaart van Nederland. Alders: „Het moeilijkste zit in het herwinnen van het vertrou wen van de Groningers. Toen dui delijk werd dat er risico's werden genomen in de gaswinning, waar om nam de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) toen haar verantwoordelijkheid niet? Zo denken de Groningers. Het ver trouwen is foetsie. De Groninger denkt: Als het in de Randstad was gebeurd, zou de wereld te klein zijn." „Ja! Als deze bevingen in de Rand stad waren gebeurd, was de we reld te klein geweest. Daarom moeten we in december 2015 de Groningers kunnen laten zien on der welke condities er maatrege len worden genomen en wie wel ke verantwoordelijkheid heeft." „We moeten een sprong maken, weg van de dreiging en de onze kerheid die de Groningers nu in hun greep hebben. We moeten de Groningers laten zien dat ze se rieus worden genomen. Ze moe ten ervaren dat hun schade wordt aangepakt en vergoed, hun huizen aardbevingsbestendiger worden. Het gaat niet over stapels stenen, maar over thuis." „Alle betrokken gemeenten zijn aan de slag gegaan om de schade af te zetten tegen hun leefbaar heidsplannen voor de toekomst. Ze kijken op het gebied van onder wijs, zorg en waterstaat wat er ge combineerd kan worden aange pakt. Al die plannen en ideeën worden in oktober omgezet in een conceptprogramma bij de Nationaal Coördinator. In no vember gaan we daarover be sluiten nemen met bestuur ders en maatschappelijke orga nisaties. Dan wil ik het plan in de eerste week van december presenteren aan het halve kabi net, dat hierbij is betrokken. Voor de laatste ministerraad van decern ber is er nog overleg, en voor de Kerst kunnen we zeggen: we be ginnen in januari met de uitvoe ring." „Het is sowieso op een schaal die geen precedent heeft met be staand onroerend goed. Twaalf ge meenten die het overgrote deel van de provincie Groningen vor men. Daar wonen zo'n 367 dui zend mensen. De schattingen lie pen uiteen van 30 duizend tot 170 duizend woningen. Door metin gen hebben we nu een veel beter inzicht in wat er onder de grond gebeurt. We kunnen scherp zien wat het feitelijke effect onder de grond is. Met de kennis die we nu hebben, komen onderzoeksinstitu ten tot de conclusie dat de effecten veel minder groot zijn. Het gaat om een kleiner gebied dan ge dacht. Het gaat dus eerder om vele tienduizenden, maar niet om 170 duizend. Het kerngebied is Groot-Loppersum. We richten ons op een aanpak van 5.000 woningen in 2016. In tien jaar tijd willen we van binnen naar buiten werken en in 2026 kunnen zeggen dat we het overgrote deel hebben versterkt." „Vanwege die omvang kunnen we een move maken, een om slag. Het bedreigde gebied kan daarin een proeftuin zijn en een enorme kans pakken. Alle vernieuwingen pakken we nor maal gesproken aan met nieuw bouw. Maar nu gebeurt het op een ontijdig moment, terwijl de school of zorginstelling nog niet toe was aan groot onderhoud of nieuwbouw. De directeur van de school was misschien over vijfjaar toe aan groot onderhoud. Maar dan heeft hij door de bevolkingskrimp bijna de helft van het aantal leerlin gen van nu. We willen geen gebou wen versterken die over vijfjaar leeg staan. We zeggen tegen school besturen: kijk over je eigen hekje heen! Het gaat om 130 scholen." „Je zult in dat soort termen komen Het paleis zegt dat een klein aan tal organisaties, voornamelijk in Duitsland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten foto's hebben gepubli ceerd in onaanvaardbare omstan digheden. Fotografen zouden de afgelopen maanden vaker ge bruik gemaakt hebben van lan- ge-afstand-lenzen om beelden van de hertogin en de prins in Jk Prins gaelnTuw™etdviseur www.dejoiigintra.nl/busreizeii door Sander van Mersbergen BRUSSEL. Er staan weer negentien nieuwe handtekeningen onder het steunpakket aan Griekenland. Na het Griekse parlement gingen ook de ministers van financiën van de eurolanden akkoord. Dat betekent overigens niet dat er meteen 86 miljard euro naar Athene gaat. De weg ligt bezaaid met hobbels. 'We moeteii out of the box denken' door Jan Hoedeman Dat is toch zo? Hoe gaat u de Groningers weer per spectief bieden? Hoe ziet het tijdspad er nu uit? I 'De Groningers moeten ervaren dat hun schade wordt aangepakt en vergoed, hun huizen aardbevingsbestendiger worden. Het gaat niet over stapels stenen, maar over thuis' Om hoeveel huizen gaat het nu echt? Hoe wilt u van bedreiging en onzeker heid de sprong naar een kansrijke toekomst maken? Hoeveel blijven er van die 130 over, de helft? door Denise Delgado LONDEN. In de afgelopen maan den jagen paparazzi steeds hefti ger op prins George. Volgens Ken sington Palace wordt hun tactiek gevaarlijker. Via een brief waar schuwen prins William en prinses Kate de pers om hun kinderen met rust te laten. George foto AFP Toscane en de Bloemenrivièra Kroatische Bloemenrivièra 10-daagse busreis Vertrek 31 aug. en 14 sept. 2015 Gegarandeerd vertrek Deskundige reisleider/chauffeur Reiscode: ebopa03 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Reissom exd. 17,50 reserverings- kosten,€ 2,50 Calamiteitenfonds en eventuele vluchttoeslagen Reiscode: evit411 9-daagse vlieg-busrondreis Vertrek 2 en 23 sept. 2015 Gegarandeerd vertrek Reis met deskundige reisleiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8