Freek heeft de Zeeland Blues zeeland nazomer festival Joost Zweegers zoekt de ideale combinatie van tekst en melodie 21 Keaton Basn Novastar neemt het publiek mee op een avontuur van anderhalfuur. „Ik voel op het moment zelf aan waar het naartoe gaat." Wie: Keaton staat al een tijdje als 'be lofte' te boek. En bij ieder op treden maken de vier jonge popmuzikanten dat meer dan waar. Sinds 2013 gaan ze er voor. Een band als een team met de wil en capaciteiten om overal te winnen. Wat: Eigenzinnige rock, niet voor de hand liggende arrangementen met theatrale injecties. De ba sis ligt in de jaren '80 en '90 en in de alternatieve Britrock. De songs en muzikale vondsten zijn duidelijk 21ste eeuws. Waar en wanneer: Abdijplein, 3 sept, 20.30 uur. Wie: Een duo dat een jaar geleden verrassend debuteerde. Verras send omdat de muziek niet de geijkte paden betreedt. Lap tops, synths, instrumenten en zang komen er aan te pas. Sjoerd van Kampen en Johan Marsman rekken daarmee de Zeeuwse popgrenzen met hun bijdrage indrukwekkend op. Wat: Dit jaar verscheen de EP 'Sha dows'. Muzikaliteit gepaard aan een gevoel voor dansbare indie-electro dansmuziek. Nummers waarbij je heerlijk kan schuilen of volledig uit je dak gaan. Waar en wanneer: Abdijplein, 4 sept, 20.30 uur. revalideren. Een andere keer om dat het niet boterde met de produ cer. Ik zit echt niet vier jaar te knutselen aan een plaat. Ik bedoel met Tang en fanatiek' dat ik vijf van de zeven nachten liedjes schrijf. Het is een bijna ziekelijke passie. Ik probeer niet te veel na te denken, maar het te laten gebeu ren. Ik verdwijn in een muzikale wolk. Mijn optredens zijn een beetje als opstijgen. Ik kan je mee voeren in een trip van anderhalf uur." De nummers voor zijn vijfde al bum zijn trouwens klaar, verklapt hij. De plaat is in 2016 te verwach ten, twee jaar na 'Inside Outside'. „Het zou nu dus verbazingwek kend snel kunnen gaan", grijnst hij. Het fanatisme waarmee hij werkt, staat in het teken van de lange zoektocht naar de ideale combinatie van tekst en melodie. „Die kun je niet zomaar op elkaar plakken", vindt Zweegers. „En na vier, vijf stukken muziek ontstaat het verhaal dat ik wil vertellen." Dat zijn geen maatschappijkriti sche protestsongs, Novastar is op zijn sterkst in het vertolken van emoties - verdriet, verlangen. Zweegers beschrijft de verhoudin gen tussen mensen. „Emotie zon der sentimenteel te worden, hoop ik toch. En trouwens, soms is het mezelf tegenover mezelf." Op 'Inside Outside' is hij verras send persoonlijk. De single 'Clo ser to you' - met de zinsnede al ways feel misunderstood all my life - is 'heel autobiografisch', erkent hij. En Kabul is rechtstreeks ge richt aan zijn vrouw: Everything I've learned from love is, maybe I'm not grateful enough. Hij lacht: „Zij herkende dat trouwens niet." Genoeg geanalyseerd, besluit Zweegers. „De mystiek verdwijnt als je weet waar het over gaat. Geef er liever je eigen uitleg aan." Zijn verbon denheid met Zeeland was al groot; de band tussen Freek de Jonge en het Zeeland Nazomerfestival wordt ook almaar hechter. Voor de der de keer geeft hij acte de présence op het Abdijplein. In 2010 speelde De Jonge er zijn album Van naar Z. Vorig jaar opende hij het festi val met een korte con ference. Nu komt hij met Zomerset, een muzikale Best Of. Kwaliteit gegaran deerd, ook al omdat zijn band wordt ge zien als de beste waar mee hij ooit toerde. 'Een fantastische ervaring' noemde Freek de Jonge zijn optreden in 2010 na afloop in een inter view met de PZC. „De plek ken ik goed", merkte hij op. Als kind kwam hij naar Zeeland en groei de op in Goes. Vader was predikant; diens gedroomde benoe ming in Middelburg ging net niet door. Freek de Jonge vierde vele vakanties op Wal cheren. Nog altijd geeft Zeeland hem het gevoel van 'een beetje thuiskomen'. Vijfjaar geleden stopte hij veel Zeeuw se elementen in zijn concert. Terugkijkend op dat optreden had den het er naar zijn smaak misschien zelfs meer kunnen zijn. Dat belooft dus wat voor dit jaar. In zijn oeuvre zit ten ook prachtige nummers over Zee land. Zoals natuurlijk De Zeeland Blues: Te midden van de Zeeuw en Ben ik opgegroeid in Goes Te preuts voor het leven Te blank voor de blues. En 'Dankzij de dij ken', met een verwij zing naar de Waters noodramp: Toen kwam op een nacht/de storm en de vloed die verpulverde dat vertrou wen voorgoed on danks de belofte wij zul len niet wijken braken de dijken. Overigens is een dag later (5 septem ber) in Cinema Mid delburg - ook in het kader van het ZNF - de film 'Verlies niet de moed' te zien, ge maakt door zijn vrouw Hella de Jonge. Freek de Jonge met band: Abdij plein, 4 sept, 21.00 uur. Voorprogram ma: Basn, 20.30 uur. di 25 aug t/m zat 5 sept ten van Nederland en België. Blof draait de single in die tijd vlak voor het eigen optreden. 'Wrong' zal zeker gespeeld worden, zegt Zweegers. „Ik sta nog helemaal achter dat nummer. Ik werk lang en fanatiek aan mijn muziek. Daar door hebben oude nummers de tijd goed doorstaan." Hij bracht tot nu toe vier al bums uit, elke vier tot vijfjaar één. 'Kwaliteit kost tijd' is een om schrijving die vaak op Novastar wordt geplakt. Dat is er met de ha ren bijgesleept, reageert Zweegers. Die intervallen zijn toevallighe den. „Eén keer kwam het door een ongelukje, waarvan ik moest De muzikale zwerf tocht langs zomer festivals brengt Novastar op 3 sep tember naar het Abdijplein in Mid delburg. Met zijn band neemt frontman Joost Zweegers het pu bliek mee op een anderhalf uur durend avontuur. „Ik experimen teer veel. Ik voel op het moment zelf aan waar het naartoe gaat." Het Zeeland Nazomerfestival is de voorlaatste halte op zijn festi valagenda. Zweegers - geboren in Nederland, groot geworden in Bel gië - kijkt uit naar het optreden op het intieme plein met de histo rische omlijsting. „Ik ben eigen lijk een straatmuzikant. Ik heb ja renlang door Europa gezworven en paste me aan aan de plek waar ik speelde. Dat was vaak in histori sche kaders. Daar klonk de mu ziek goed." Met de debuutsingle 'Wrong' van het eerste titelloze album ver overt Novastar in 2000 de hitlijs- ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 Opstijgen met Novastar door Maurits Sep Freek de Jonge met band. foto Claudia Otten Novastar: Abdijplein, 3 sept, 21.00 uur. Voorprogramma: Keaton, 20.30 uur. Joost Zwee gers. foto Thomas Nolf door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 86