Zingen in 't Nederlands heeft veel voordelen Alles draait om de muziek zeeland nazomer festival Kovacs maakt indruk met haar persoonlijke muziek 17 Eva Auad Haar rauwe, donkere stem is onmiskenbaar het handelsmerk van zangeres Kovacs, die de muziekwereld aangenaam heeft verrast. Wie: Eva kwam vanuit Vlaardingen naar Vlissingen en ontpopte zich als bijzonder getalenteer de singer-songwriter. Na een avontuur bij The Voice Of Hol land volgde een gloedvol de buutalbum in 2012. Onlangs verscheen opvolger 'Rules Of Romance'. Wat: Eva is een romantische dro mer. Dat hoor je terug in haar muziek die ingehouden en in tiem kan klinken. Toch durft ze ook uit te halen met een heel arsenaal aan klankkleuren en stuwende beats. Haar stem dirigeert de richting die de songs uitgaan. Waar en wanneer: Abdijplein, 31 augustus, 20.30 uur. Snel, heel snel is het ge gaan met Sharon Ko vacs. Te zien op vrijwel elk festival van naam, optredens in het bui tenland, prestigieuze prijzen. Het Zeeland Nazomerfes tival heeft de zangeres dan ook op het juiste moment weten vast te leggen. Dat ze hot is, blijkt wel uit het feit dat ook een kort interview niet haalbaar is. „Haar promosche ma zit volledig vol", luidt de even beknopte als besliste reactie. Daar om vier vragen óver haar. Klinkt nogal uitheems, maar ze is - 25 jaar geleden - gewoon gebo ren in het Limburgse Baarlo en woont nu afwisselend in Eindho ven en Berlijn. Opvallend is haar verschijning: Sinead O'Connor- kapsel, steevast een enorme wolfs- muts op haar hoofd, die haar de bijnaam Wolflady heeft bezorgd. Aan elk succes gaat een lange weg vooraf. Naar eigen zeggen zong ze al toen ze nog nauwelijks kon pra ten. Haar talent bleef lange tijd on ontgonnen, maar toen ze auditie deed voor het Rock City Institute in Eindhoven maakte ze meteen grote indruk. Cruciaal was daarna haar ontmoeting met producer Os car Holleman. In 2014 maakte het grote publiek met haar kennis, vooral dankzij het nummer 'My lo ve'. In april van dit jaar verscheen haar succesvolle debuutalbum Sha des of black. Haar bijzondere stemgeluid: rauw, donker, maar tegelijkertijd ook breekbaar. Sharon Kovacs heeft veel meegemaakt, kent een turbulent leven en dat is te horen in hoe en wat ze zingt. Op het Rock City Institute probeerden do centen vergeefs Kovacs haar stem op een betere manier te laten ge bruiken. „Maar dit is hoe ik ben: ik kan niet op een andere manier zingen", heeft ze daarover gezegd. Die rauwe puurheid zit ook in haar onverbloemde teksten. Ko vacs is persoonlijk en oprecht in alles wat ze doet. Deels. Ze houdt van vrouwen die met hart en ziel zingen, van wie het bewogen bestaan in de mu ziek nadrukkelijk doorklinkt. Ze heeft veel geluisterd naar bijvoor beeld Billie Holiday, Etta James, El- la Fitzgerald, Nina Simone en Ja- nis Joplin. Tegelijkertijd begint Ko vacs alle vergelijkingen beu te ra ken. „Ik vind het wel een compli ment, maar ik hoop dat mensen gaan zeggen: dat is Kovacs." Mar jon van Iwaarden (bekend van 2-Unlimited, Flairck en The Voice of Holland) brengt samen met haar band Nederlandsta lig repertoire. Nederlandstalig „Om volledig Neder landstalig te gaan, was een moeilijke keuze. Het is moeilij ker omdat het direc ter is en de klank vrij hard overkomt. Maar ik zie ook veel voordelen. Onze tek sten gaan ergens over en zijn te begrij pen." Mijn dorp „Dat is een toepasse lijk nummer op on ze nieuwe cd. Het gaat over de plaatsen waar ik geweest ben en waar ik vandaan kom. Ik ben veel weg geweest met 2unlimi- ted. Dan is het fijn wanneer je terug komt op je vertrouw de plek. Dat is voor mij Heinkenszand." De band „De band bestaat uit Walter Calbo, Mau- rits Holm, Edwin van Vlierden en Bas Matthijsse. Met z'n vijven zijn we een hecht gezelschap. Met z'n allen samen werken is zoveel fij ner dan wanneer je alles alleen doet." ZNF „Wij kijken ongelofe lijk uit naar ons op treden. Toen we in 2012 begonnen met Nederlandstalig re pertoire sprak ik als doel uit om ooit daar, op het Abdij- plein, op te treden. Wij spelen er alle maal voor het eerst en komen in een extra grote bezet ting. We gaan er echt een feest van maken." Bevooroordeeld „Ik denk dat mensen vaak al een oordeel klaar hebben, voor dat ze geluisterd heb ben. Ze moeten voor al komen kijken en luisteren. Mijn ver wachting is dat ieder een verrast zal zijn." Marjon van Iwaar den: Abdijplein, 31 aug, 21.00 uur. Niels Geusebroek heeft in de afgelopen jaren zijn veelzijdigheid overtui gend bewezen. Maar hij is vooral singer-songwriter. De start „Op jonge leeftijd begon ik met pianospelen en iets later heb ik de gitaar erbij gepakt. Op de middel bare school heb ik de band Silksto- ne opgericht. Eigenlijk 'per onge luk' werd ik de zanger. Als er ie mand was geweest die het beter kon, was die waarschijnlijk de leadzanger geworden." We Are „Dat nummer was de voorbode van mijn tweede soloalbum. Het nummer is een ode aan mijn vriendin en onze relatie, die vorig jaar werd bekroond met de geboor te van ons zoontje Noah. De strek king van het lied is dat het niet uitmaakt wat er gebeurt: zolang jij mij niet in de steek laat en ik jou niet, komt het wel goed." The Voice of Holland „Voor het tweede seizoen van The Voice of Holland werd ik gevraagd deel te nemen. Ik besloot mee te doen om mezelf als soloartiest in de kijker te spelen. Het program ma werd gezien door dj Wildsty- lez, die me benaderde voor een ge zamenlijk project. Samen maak ten we de single 'Year Of Sum mer', die alle records verbrak." Take Your Time Girl „Nieuwslezeres Hannelore Zwit- serlood was zwanger en de vraag was of ik een liedje wilde maken op de hartslag van het ongeboren kind. 'Take Your Time Girl' was het resultaat. De reacties waren onwerkelijk. Met een fles wijn heb ik tot diep in de nacht alle reacties zitten lezen, terwijl de tra nen over mijn wangen liepen van de heftige verhalen die mensen stuurden. Op YouTube zag ik het aantal views omhoog knallen. Dat had ik echt niet aan zien komen." Succes „Natuurlijk ben ik blij met nomi naties voor en het winnen van prijzen, maar uiteindelijk draait het allemaal om de muziek. Ik heb het gevoel dat al het werk van de afgelopen jaren nu zijn vruchten afwerpt." Niels Geusebroek: Abdijplein, 1 sept, 22.00 uur. Gratis toegang di 25 aug t/m zat 5 sept ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 Doorleefd en oprecht door Rolf Bosboom Kovacs? Hoe is ze ineens zo bekend gewor den? Wat onderscheidt Kovacs van andere grote muzikale talenten? Vaak valt de vergelijking met onder anderen Amy Winehouse. Is dat te recht? door Hans Puik Marjon van Iwaarden. foto Leonard Passchier door Hans Puik Niels Geusebroek, foto Hans Peter van Velthoven Kovacs: Abdijplein, 31 aug, 22.00 uur. Voorprogramma: Eva Auad, 20.30 uur en Marjon van Iwaarden, 21.00 uur. k (Gratis) Kovacs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 82