Gloednieuwe megabieb; geen geld voor boeken Kersverse vader past slimme belastingtruc toe NIEUWS 7 Baby van drie weken heeft nu al een eigen bedrijf om daarmee de erfbelasting te omzeilen. 189,- Pim van Rijswijk junior uit Utrecht is amper drie weken oud. maar heeft nu al zijn eigen zaak. Zijn vader maakte hem de jongste ondernemer van Neder land met maar één doel: het voorkomen dat zijn zoon ooit de door hem zo gehate erfbelasting moet betalen. De jaarlijkse aandeelhoudersvergadering zal Pim jr. voorlopig aan zich voorbij moe ten laten gaan. En ook bij het opstellen van jaarrekeningen of het invullen van belastin gaangiftes heeft hij de komende jaren nog wel wat hulp nodig. Maar wat maakt het uit? Pim wordt rijk nog voordat hij iets kan zeggen. En dat allemaal dankzij een creatie ve vader die zich afzet tegen het betalen van wat hij 'de meest oneerlijke belasting van Nederland' noemt. „]e hebt je hele le ven hard gewerkt en daarover belasting be taald. Maar als je dood gaat, wil de fiscus nog meer hebben. Ik kan daar heel slecht te gen." 'Officieel kan Pim mij ontslaan. Dat kan nog wat worden als ik later zeg dat hij om zeven uur naar bed moet' Pim senior zocht naar een maas in de wet om daar iets tegen te doen en kreeg zijn eureka-moment vlak voordat zijn vrouw wilde bevallen. Van Rijswijk is zijn hele leven al bezig met het oprichten van nieuwe bv's. Dat is zijn werk. En dus dacht hij: kan mijn zoon eigenlijk ook een eigen bv krijgen? Ja, dus. Op 25 juli kwam Pim jr. kerngezond ter wereld. Vijf dagen later zat zijn vader bij de notaris om het kereltje 100 procent ei genaar te maken van het nieuwe bedrijf Baby BV. En dat doet hij niet alleen omdat het zo leuk is. Er is volgens Van Rijswijk ook heel veel geld mee te ver dienen. Belastinggeld, welteverstaan. Want de inkomsten die pa met de nieuwe firma wil verga ren, zijn automatisch ook van zijn zoon. „Hij hoeft er dus nooit erfbe lasting over te betalen als ik kom te overlijden. Het geld is namelijk al van hem", zegt Van Rijswijk. Door de slimme belas tingtruc ontstaat de kolderie ke situatie dat zijn drie weken oude zoon formeel de baas is over zijn eigen vader, de direc teur van Baby BV. „Hij kan mij de laan uitsturen als hij vindt dat ik niet naar behoren functioneer. Dat kan dus nog wat worden als ik zeg dat hij straks om zeven uur naar bed moet en hij daar geen zin in heeft", lacht Van Rijswijk senior. Zo'n vaart zal het waarschijnlijk niet lo pen. Maar de oplossing die Van Rijswijk heeft bedacht, is volgens hem wel een uit komst voor heel veel kleine bedrijven in Ne derland. „Veel ondernemers worstelen met de vraag hoe ze hun vermogen zo gunstig mogelijk kunnen overdragen aan de nieu we generatie. Maar veel ondernemers den ken daar pas over na als hun kinderen een jaar of twintig zijn. Terwijl het fiscaal veel gunstiger is om het vlak na de geboorte te doen." Volgens Van Rijswijk doet hij niets ille gaals. „Over alle inkomsten die met Baby BV worden verdiend, betaal ik gewoon net jes belasting. Ik voorkom alleen dat mijn zoon nog een keer met de fiscus moet afre kenen als ik dood ga. Want dat vind ik pas oneerlijk." Het verhaal van Van Rijswijk staat niet op zich. Volgens de Vereniging van Estate Planners in het Notariaat (EPN) proberen steeds meer vermogende mensen op een slimme manier de pijn uit de erfbelasting begint al bij de aanbie dingen van de supermarkt. Dus wat is er mis om dat ook te doen bij het betalen van belasting. Ik houd me aan de wet." Van Rijswijk moet met zijn nieuwe truc alleen nog wel even de belastingdienst over tuigen. Woordvoerder Robin Middel van het Ministerie van Financiën noemt zijn op lossing leuk gevonden, hij raadt Van Rijs wijk aan om eerst met de fiscus in overleg te gaan. Anders loopt hij het risico dat de winst die vader met Baby BV maakt als een gift wordt gezien. En daarover is schenkbelasting verschul digd. „En dan is het nog maar de vraag of je niet goedkoper uit bent door het gewoon te laten erven." te ha len. „Dat ouders al zo snel een eigen be drijf oprichten voor hun kinderen, zien we niet heel vaak. Maar de techniek is bekend en wordt ge bruikt in allerlei varianten, bijvoorbeeld ook met onroerend goed. En dat komt om dat zonder uitzondering niemand te spre ken is over die erfbelasting. Mensen vinden het ongepast en vinden het ook onterecht omdat het gaat om netto geld. Daar is al be lasting over betaald, maar zodra je de be nen strekt dan komt de fiscus weer om de hoek kijken", zegt voorzitter Bep Bergman van EPN. Belastingontwijking zou je de werkwij ze van Van Rijswijk ook gerust kunnen noe men. Maar daar heeft hij geen enkele moei te mee. „Bijna iedereen kijkt hoe ze zo voor delig mogelijk door het leven kunnen. Dat BIRMINGHAM. Gloednieuw is hij, de grootste bibliotheek van Euro pa, maar The Library of Birming ham heeft één probleem: Geld voor boeken is er niet. De door de Nederlandse archi tect Francine Houben ontwor pen bieb kostte 250 miljoen euro en is daardoor de duurste van Groot-Brittannië. De twee jaar geleden geopende bibliotheek, compleet met dak tuinen, is het pronkstuk van de stad. Volgens de gemeente Bir mingham is er door bezuinigin gen van rijkswege alleen geen geld meer om de laatste boeken aan te schaffen. Voor abonne menten op dag- en weekbladen is evenmin geld. Schrijvers zijn boos. „Meer dan verschrikke lijk", reageerde Jonathan Coe, de schrijver uit Birmingham, waar ook zijn roman The Rotters' Club zich afspeelt. „Ze hebben zoveel geld uitgegeven aan het gebouw dat er geen cent meer is voor de noodzakelijke dingen", zegt Eli zabeth Ash, voorzitter van een actiegroep die strijdt voor be houd van bibliotheken. Meer Britse bibliotheken hebben te weinig geld en vragen mensen boeken te doneren. Europa's grootste bibliotheek hoopt op soorgelijke liefdadigheid. AANBIEDINGEN ALLEEN DIT WEEKEND GELDIG nORDIC □esiGn Pocketveer NASA traagschuim matrassen van Nordic Design Vanaf slechts ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 door Raymond Boere Pim van Rijswijk Jr Sr foto's Shody Careman Eigen bv door Denise Delgado A v Met 7 comfort zones voor de perfecte slaap- positie en ondersteuning Voor een betere en diepere nachtrust v Geen last meer van rug- en gewrichtsklachten Beschikbaar in alle maten v GRATIS verzending Adviesprijs 699,- Korting 73% U bespaart 510,- f N BESTELLEN V DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen IÏS) NIET TEVREDEN? GELD TERUGl) postIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7