Veel mensen zijn toch niet écht allergisch voor wespen i 6 NIEUWS Nazomeren bij de Achensee! Vrouw dood door geweld EU maakt geld vrij voor directe noodsteun migrantenproblemen 'Nederland zeer actief tegen IS' 1% pharosreizen Spring achterop in Amsterdam „Ik kijk niet hoor." Een dikke wesp, bungelend aan een pincet, wordt op de linkeronderarm van Reny Kramer geplaatst. De wesp is zo kwaad dat hij direct zijn an gel in haar vel boort. „Ja, dat was 'm!", roept ze. Nu wordt het pas echt spannend. In het komend half uur moet blijken of Reny Kra mer allergisch is. De verschijnse len die ze dan krijgt, zullen niet mals zijn: braken, diarree, hart kloppingen, galbulten over het he le lichaam. De 51-jarige Kramer kan zelfs in shock raken. Daarom zit er drie man rond haar bed, die de patiënt en de mo nitoren strak in de gaten houden. Onder hen is Hanneke Oude Elbe- rink, die dit onderzoek heeft opge zet in het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). De allergoloog kreeg steeds meer aan wijzingen dat een groot aantal pa tiënten - zo'n 650 duizend Neder landers zijn allergisch voor wes pen - helemaal geen behandeling nodig hebben. In de helft van de gevallen verdwijnt de allergie van zelf, verwacht ze. Dat onderzoekt ze door patiënten bewust te laten steken door een wesp. In de maand augustus mijdt Kramer terrasjes, vertelt de Gro ningse. Drie keer is ze gestoken - één keer kroop de smiecht in haar legging- en drie keer was ze er een week ziek van. Sindsdien zit ze het liefst op een krukje zodat ze kan wegspurten wanneer de vij and in aantocht is. Ijsjes en andere 'Een dikke arm is vervelend, maar géén allergische reactie' zoetigheid slaat ze af - dat is een regelrechte uitnodiging. Soms eet ze in de tuin. „Meestal komt het erop neer dat mijn man en zoons nog buiten zitten en ik met mijn bord naar de keuken vlucht. Ik ben steeds fobischer geworden. Bang dat een nieuwe steek mijn dood zou worden. Dat is de reden dat ik meedoe aan dit onderzoek." Jaarlijks sterven in Nederland tus sen de vijf en tien mensen aan een wespensteek. Na de eerste steek in het zieken huis -de proef moet drie keer- werd Kramer 's nachts wakker van een opgezwollen arm. „Mijn vingers waren net worstjes." Dat is een vervelende reactie, legt aller goloog Oude Elberink uit, maar géén allergische reactie. Ook van daag wordt niet ingegrepen. Van de dertien proefpersonen zijn er tot nu toe twee in shock geraakt. Zij kregen direct tegengif toege diend via het infuus in hun arm. Doel van het onderzoek is om uit eindelijk vóóraf te kunnen voor spellen of iemand blijvend aller gisch is of niet. Aan de hand van bloed- en beenmergonderzoek kan de aller goloog er nu al patiënten uitpik ken die levensbedreigende reac ties vertonen op een wespensteek. Deze allergische patiënten moe ten altijd een adrenaline-noodpen bij zich dragen. Het alternatief is immuuntherapie, waarbij ze hun leven lang naar de dokter moeten voor een soort vaccinatie. Reny Kramer heeft dit niet no dig. Na een half uur vertoont haar arm slechts een rode bult. De der de proef, die binnenkort plaats heeft, wijst hoogstwaarschijnlijk uit dat ze niet langer allergisch is. Ze weet nu al waar ze dat gaat vie ren: op het terras. 8 dag&n Dost&nrijfc Een 32-jarige vrouw is in Drach ten door geweld om het leven ge komen. In de nacht van donder dag op vrijdag is ze gevonden in een woning aan de Zilverschoon. Haar 43-jarige vriend is kort daar na elders in Drachten aangehou den voor betrokkenheid bij haar dood. Hij bleek een bekende van de politie. Naast sporenonder zoek in de woning van het slacht offer deed de politie ook huiszoe king in een woning aan de Sma ragd in Drachten. Op het mo ment van de gewelddadige dood van de vrouw was ook haar 8-ja- rige zoon in de woning aanwe zig. De politie heeft het jongetje naar zijn vader gebracht. De Europese Commissie maakt geld vrij om direct noodsteun te bieden aan landen die te maken hebben met de grote stroom mi granten. Zo kan Griekenland re kenen op geld, maar er komt ook geld om in Calais de problemen met migranten aan te pakken. Europees Commissaris Dimitris Avramopoulos zei vrijdag dat „de wereld vandaag met de erg ste vluchtelingencrisis te maken heeft sinds de Tweede Wereld oorlog". Hij riep alle Europese landen op hun belofte aan de ver sterking van de Europese grens bewaking Frontex na te komen. Griekenland kan rekenen op ruim 476 miljoen euro aan steun. De eerste bedragen kun nen binnen ongeveer vier dagen worden overgemaakt. Frankrijk kreeg in februari al 4 miljoen eu ro om de problemen rond Calais aan te pakken. Het land zal bin nenkort een tweede aanvraag voor steun indienen. Hongarije, dat in de maand juli 35.000 vluchtelingen te verwerken kreeg, heeft Brussel om steun ge vraagd. Brussel gaat zich buigen over de aanvraag voor 8 miljoen euro. In november staat er een bijeenkomst gepland om ook met (West-)Afrikaanse landen te praten over de migrantenproble- matiek en te spreken over terug keerbeleid. tfanuub Nederlandse F-16's hebben de strijd tegen terreurorganisatie IS in Irak de afgelopen maanden fors opgevoerd. Dat blijkt uit nieuwe cijfers die RTL Nieuws heeft opgevraagd bij het ministe rie van Defensie. Alleen de VS en het Verenigd Koninkrijk zijn nog actiever in Irak. Vooral de af gelopen vier maanden zijn er veel bommen afgevuurd op doe len van IS. In die periode is er 450 keer sprake geweest van wa- peninzet tegen IS-doelen. Alleen al de afgelopen vijf weken wer den er ongeveer tweehonderd bommen en raketten afgevuurd. Op dit moment zijn er zes Neder landse F-16's actiefin Irak. zoekcode 22110 22/08-28/08 299 29/08-02/10 279 03/10-31/10 229 Reny Kramer laat zich prikken door een wesp om te onderzoeken of haar allergie voor het insect verdwijnt, foto Karei Zwaneveld door Hanneke van Houwelingen GRONINGEN. Sinds Reny Kramer een paar keer flink ziek werd van een wespensteek, is ze panisch voor de beestjes. Maar vandaag laat zij zich vrijwillig steken in het Universitair Medisch Centrum Gro ningen, waar wordt onderzocht of patiënten zoals Kramer wel écht al lergisch zijn. Hanneke Oude Elberink onderzoekster Groningen Gaat u er nog even tussenuit voor de warme dagen van de nazomer of de mooie kleuren van de herfst? Bij de prachtige Achensee in Tirol is het heerlijk genieten! Maakt u een bergwandeling of verkent u de om geving met de mountainbike? Ook leuk: met het stoomtreintje rijden door het Zillertal of een dagje naar Innsbruck! U logeert in Alpenhotel Edelweiss op 150 m van het gezellige cen trum van Maurach, naast de Rofan berglift en op 15 minuten wan delen van de Achensee. Het hotel beschikt over een restaurant, bar, zonneterras en wellnesscentrum met Finse sauna en stoombad. DRACHTEN BRUSSEL DEN HAAG/HILVERSUM w/i 'm* AUTOVAKANTIES VAN ANWB euro per persoon Inbegrepen 7x overnachting met onbijtbuffet 6x middagsnack of soep 6x taart, koek of lekkernij 5x driegangendinerbuffet 1x Italiaans dinerbuffet 1 x schnitzeldiner frisdrank en limonade (8-21 u) bieren huiswijn (18-21 u) gebruik sauna wifi in de Lobby Achensee Gastecard met o.a. gebruik openbaar vervoer Achensee en kon tingen op bergbanen en musea etc Amsterdam. Fietsverhuurder Yellow Bike is een initiatief gestart om toe risten een lift aan te bieden achter op de fiets. De 'chauffeurs' zijn te her kennen aan hun gele bagagedrager, de Yellow Backie, die gratis te mon teren is. De initiatiefnemers willen toeristen en Amsterdammers op de ze manier dichter bij elkaar brengen, foto Remko de Waal/ANP Informatie reserveren www.pharosreizen.nl/wegener of via 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 22110. Prijzen 2/3/4-pk Prijzen in p.p. Kinderkorting geldt bij 2 volbeta- lenden. Niet inbegrepen: reserveringskosten (€20,-), toeristenbelasting (€1,50 p.p.p.n. vanaf 14 jaar) en bijdrage Calamiteitenfonds (€2,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6