vrtv E X 7 /m Hrar a EK eventing 1Vj SPORT 11 Cross door de natuur spectaculair sluitstuk bij eventingwedstrijd ik te geforceerd gaan rijden. Ik wilde te graag van wereldniveau worden. Ik ging paarden op een te hoog niveau rijden, die daar door geblesseerd raakten, en werd in die voor mij te grote wed strijden een soort programmavul ling. Het was af en toe lachwek kend hoe ik sportief bezig was." Stap terug Op een gegeven moment kreeg De Kam door „dat er meer is in het leven". De Walcherse deed een stap terug. „Ik heb voor me zelf bekeken: waar ben ik goed in? Het antwoord was: paarden opleiden tot één- en tweesterren- niveau, lesgeven en ons eigen be drijf- we verhuren huisjes - draaiende houden. En dat ben ik dus gaan doen. Ondertussen is eventing nog wel heel belangrijk voor mij, maar ik zie het niet meer als werk. Het is nu puur hobby, maar nog wel op een mooi niveau. Mijn leven is nu veel meer in balans." De absolute top pers in haar sport heb ben zeven a acht top paarden. Die rijden elk weekeinde een wedstrijd. „Want dat kan als je kunt afwisse len", vertelt De Kam. „Maar ik heb er maar twee die internatio naal kunnen lopen. Dat is dus 'Nadat ik mijn kind gebaard had, wilde ik zo snel mogelijk weer op een knol zitten' veel te weinig. Maar dat heb ik ge accepteerd. Het geeft nu voldoe ning als het goed draait in het be drijf en in mijn gezin.Succes in mijn sport laat ik min of meer aan het toeval over. Als het komt, komt het, maar ik ga niet meer zitten pushen." Zo is het ook enigszins verras send dat De Kam geselecteerd werd voor het Europees kam pioenschap van volgende week in het Brabantse Helvoirt. „Ik heb dit jaar mijn eigen plan getrokken en heb niet eens aan de eer ste van de twee ob servatiewedstrijden meegedaan. Bij de tweede, in Renswoude, was ik er wel bij. Daar reed ik goed. En omdat ande ren steekjes lieten vallen, zat ik opeens bij de selectie." Briljant De Kam rijdt op Belly. Het is een negenjarige zoon van Velly Telly, het paard waarmee de Domburg- se twee jaar geleden meedeed aan het EK. „Mijn vader heeft 'm ge kocht toen hij vijf was. Hij was toen al netjes zadelmak. Ik kan nu zeggen dat Belly het beste paard is waar ik ooit op gereden heb. Maar dat weet je aan het be gin nooit zeker, het is altijd een gok. Ik wist niet dat-ie zó briljant zou worden." „Een eventingpaard moet goed kunnen galopperen, een aardige sprong kunnen maken en mooie basisgangen hebben voor in de dressuur", gaat De Kam verder. „Belly is heel nuchter en stoort zich dus aan niets. Wel is-ie gi gantisch heet en scherp. Voor het crossparkoers is dat prettig, voor het dressuuronderdeel juist niet. Ik moet het overactieve van hem onder controle proberen te hou den en dat lukt steeds beter." Op het EK zal De Kam „nul procent bezig zijn met het resul taat". Dat heeft volgens haar bij een eventingwedstrijd geen zin. „Het is het moeilijkste spelletje dat er is. De dressuur kun je thuis oefenen, net als het springen. Maar het crossparkoers ziet een paard altijd voor het eerst. Ik mag van tevoren wel de route verken nen, maar zonder Belly. Het is dan altijd afwachten hoe hij het doet. Je weet op voorhand dat er tijdens die drie wedstrijddagen heus iets mis zal gaan. Je moet dan ook giga-genieten van wat er wel lukt." In 2007 reed De Kam met haar paard Ibouche de Military van Boekelo. Binnen het eventing in Nederland is die wedstrijd het summum. In 2016 zou het weer kunnen, als Belly naar driesterrenniveau gegroeid is. Maar ach, De Kam ziet wel of dat gaat lukken. „Ik heb geen planning. Dat is dus ook waarom ik niet meer een top sportster ben, ik werk niet heel gericht ergens naartoe. Ik ben heel geduldig. Het komt zoals het komt." Eventing is een hippische discipli ne die uit drie onderdelen be staat: een dressuurproef, een springwedstrijd en een cross door de natuur. Bij het spectacu laire sluitstuk komen de combina ties hindernissen tegen als water bakken, boomstammen en heg gen. Internationale wedstrijden zijn er op verschillende niveaus. Eénster- renwedstrijden vormen daarbij de laagste categorie, viersterren- wedstrijden zijn het hoogst. In al le drie onderdelen worden er steeds hogere eisen aan de combi naties gesteld. Het Europees kampioenschap voor landelijke ruiters (20-23 au gustus in Helvoirt) is een wed strijd op tweesterrenniveau. Er is binnen het eventing ook nog een EK voor senioren. Dat is een wedstrijd op driesterrenniveau. JU X 4 A I TO L_ I ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 nu veel meer in balans' A i X i I Marcelle de Kam: „Ik kan nu zeg v gen dat Belly het beste paard is waar ik ooit op gereden heb." i Jt t/Cr id-Jc foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63