Sterren onderuit in Brno Luiten kan ondanks licht herstel naar huis Kopman van Lotto-Jumbo pakt leiderstrui, Van Baarle volgt op één seconde Johan Le Bon wint door slagregens geteisterde vijlde etappe Eneco Tour, Kelderman leidt algemeen klassement. SPORT 7 SITTARD. Toen de sprinters het nog voor het zeggen hadden in de eerste dagen van de Eneco Tour, troffen Wilco Kelderman (24) en Dylan van Baarle (23) - oud-ploeg genoten in het opleidingsteam van Rabobank - elkaar in de buik van het peloton. Kelderman: „In de Tour reed Dylan de laatste week heel sterk. Van de week zei ik al tegen hem: 'Je kunt hier een mooi klassement rijden.'" Twee dagen voor het einde be zetten de twee twintigers de bo venste plekken in het klassement. Na afloop van de vierde rit in Sit- tard scheelde het slechts één tel, anders had Van Baarle in plaats van Kelderman in de witte trui op het podium gestaan. Terwijl Van Baarle dacht dat zijn kansen verke ken waren, na het verlies van een kleine halve minuut in de tijdrit een dag eerder. „Het is in deze wedstrijd nooit over, maar ik had in de tijdrit be ter tien seconden minder kunnen verliezen. Ik was behoorlijk over de zeik, dus heb ik mijn frustra ties er hier maar uitgefietst", zegt Van Baarle. Met de latere Franse ritwinnaar Johan Le Bon (FDJ) koos hij na 50 kilometer voor de aanval en vocht zich uit geslagen positie terug in het klassement. Die witte trui kon Van Baarle trou wens gestolen worden. „Ik baal er meer van dat ik die rit niet heb kunnen winnen. Met die trui had ik nu nog steeds gebaald." Ondertussen liep Kelderman voor de tweede dag op een rij uit op de grootste favorieten, Philippe Gilbert en Greg van Avermaet. Zijn voorsprong uit de tijdrit ver dubbelde hij toen in Limburg het noodweer losbarstte. Op het mo ment dat André Greipel op de Weg langs Stammen - de voor laatste helling - met een demarra ge de weg effende voor een aanval van zijn ploegmaat Tim Wellens, bedacht Kelderman zich niet. Dit bleek de juiste ontsnapping. „Het was keihard gaan regenen en het werd redelijk hectisch", aldus Kel derman. „De wedstrijd was niet meer te controleren. Dan moet je heel erg opletten. Het viel telkens stil en dan weet je dat een groepje kan wegrijden. Bovenop reed Wel lens weg en Greipel reed daar al voor. Dan heb je een sterk duo van voren." De andere favorieten (Gilbert, Van Avermaet en Lars Boom) mis rekenden zich en kwamen twin tig seconden later over de streep. Dat lijkt weinig, maar in het 'De voorsprong is supermooi, maar de twee lastigste etappes komen nog' secondespel dat de Eneco Tour tra ditiegetrouw is, tellen die als dub bele punten. De afgelopen vijfjaar was het verschil tussen de num mer één en twee in het eindklasse ment nooit meer dan een halve minuut. Kelderman: „Dat is het mooie aan de Eneco Tour, die wordt als wedstrijd onderschat. Het gaat hier om tactiek en aanval len. Mooi om te zien." Favorietenrol Ondanks de witte trui probeert Kelderman vakkundig weg te blij ven uit de favorietenrol. Hij schat oudere, geslepen collega's als van Avermaet en Gilbert hoog in. „Als je realistisch bent, zijn die man nen gewoon een stukje sterker. Van Avermaet rijdt elke klassieker op het podium, ik heb misschien in één klassieker top tien gereden. Die voorsprong is supermooi, maar de twee lastigste etappes ko men nog." Kelderman doelt op de rit door de Ardennen en de afsluitende etappe, die eindigt in Geraardsber- gen, vooraf geduid als een combi natie van een mini-Luik-Bastena- ken-Luik en een mini-Ronde van Vlaanderen. Hij mag de favorieten rol dan schuwen, het gaat de con currentie de komende dagen om de scalp van de Nederlander. Kel derman is de te kloppen man en beseft dat. „De eindzege? Ik maak zeker kans en heb er zin in. Laat maar komen." Net als een week geleden bij de Grote Prijs van Indianapolis opende Va lentino Rossi de voorbe reiding op de elfde MotoGP-show van 2015 in Brno gisteren niet ge heel naar wens. De Italiaanse klas sementsleider keek met enige ja loezie naar de goede trainingstij den van zijn grootste rivalen, Jorge Lorenzo en Marc Marquez. De winst van Marquez in de Verenigde Staten bracht zijn eer ste plaats in de WK-stand nog niet direct in gevaar, maar de voor sprong van Rossi - op zijn 36e op zoek naar zijn tiende wereldtitel - slonk andermaal. De veteraan beseft dat rekenen of defensief rijden nog geen enke le zin heeft met nog acht GP's op de kalender. „We zullen zonder fouten te maken tot het uiterste moeten blijven gaan", aldus Rossi, die gisteren achter Marquez, Lo renzo en Andrea Iannone de vier de trainingstijd klokte. „Overwin ningen leveren nu eenmaal de meeste punten op." De Italiaan zal vanaf de race in Tsjechië op een dun koord moeten dansen en risi co's niet kunnen schuwen indien de wedstrijd er om vraagt. Geboren racer Hoewel de Italiaanse grootmees ter in Indianapolis bevestigde een geboren racer te zijn (hij belandde vanaf de achtste startplek alsnog op het podium achter Marquez en Lorenzo), heeft hij structurele pro blemen met het kwalificeren. Een snel rondje op tijd blijft voorlopig zijn grote manco, erken de Rossi. „Ik heb tijdens de kwali ficatie te vaak problemen, waar door ik bij de start steeds te ver weg sta. We zullen moeten probe ren verder naar voren te komen om te kunnen vechten met Mare en Jorge, want die zijn vanaf de eerste bocht supersnel." Marquez aast na galavoorstellin gen op Duitse en Amerikaanse grond in Tsjechië op zijn derde achtereenvolgende zege. De Span jaard tuimelde gisteren bij de trai ningssessies net als Rossi, Dani Pe- drosa, Andrea Dovizioso, Bradley Smith en Mike Di Meglio wel van zijn machine. KOHLER. Met een slotronde van 72 (par) herstelde Joost Luiten zich gistermiddag lokale tijd enigszins van de deceptie van een etmaal eerder, toen hij met een scorekaart van 80 (+8) zijn kansen bij het US PGA Championship verkwanselde. De Bleiswijker miste op het laat ste Major van 2015 de cut. Luiten (29) keek reikhalzend uit naar het laatste van vier Majors op de Whistling Straits Golf Course, maar de baan met dui zend bunkers bleek hem niet goed gezind. Na de openingsron de kon Luiten een vervolg eigen lijk al uit zijn hoofd zetten. „Ik sla mijn ballen slecht, heb geen constantheid in mijn spel en sla te veel afzwaaiers", concludeer de Nederlands beste golfer op zijn website. Luiten sloeg don derdag vijf bogeys, twee dubbe le bogeys en één birdie. Gisteren leek hij lange tijd onder par uit te komen, maar op de achtste hole zorgde een dubbele bogey er alsnog voor dat hij een score- kaart van 72 inleverde. „Al met al is op het op dit mo ment gewoon beneden mijn ni veau", beweerde Luiten, die al om half acht in de ochtend aan de tweede ronde moest begin nen. „Er is op dit moment even geen vertrouwen in mijn golf- spel en dat is erg frustrerend." ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 Kelderman ligt op koers - l-F"- -è. Dylan van Baarle (rechts) moet de ritzege laten aan Johan Le Bon. „Zelfs met de witte trui had ik nog steeds gebaald." foto Vincent Jannink/ANP door Daan Hakkenberg Wilco Kelderman door André Venema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59