Aankoopbeleid Van Geel is alleen geslaagd bij titel Elia speelt nog niet tegen Cambuur vanavond tegen Willem II SPORT 3 maar zeggen. Maar dat was in de C'tjes. In de A-jeugd kreeg ik hem pas onder mijn hoede." Na een zomerstop had El Ghazi een metamorfose ondergaan. Er was niet alleen die groeispurt, de vet- randjes waren er ook af. Van den Berg: „Die jongen had keihard getraind in de vakantie. Alsof hij de knop had omgezet. Zo van: ik word profvoetballer." Voor Sparta was hij niet meer te houden. „Die dribbel en dat schot. Zo hard en zuiver. Dat had hij toen al. En lef. Mooi om te zien dat hij dat nu bij Ajax ook laat zien." Maar dat eigenwij ze vingertje voor zijn mond na het doelpunt tegen AZ? „Ook dat verbaasde me niet", zegt Van den Berg. „Die trekjes had hij bij ons soms ook wel. Maar écht hin derlijk werd het nooit. Omdat hij altijd hard trainde. En als het er echt op aankwam was hij be schaafd en beleefd." Voorbeeldfunctie El Ghazi haalde zijn havo-diplo ma, is belijdend moslim, bidt da gelijks en doet aan de ramadan. Hij is zich bewust van zijn voor beeldfunctie voor andere Marok- kaanse jongeren. Maar slagen als profvoetballer staat voorop. Cristiano Ronaldo is zijn idool. Minutieus bekeek hij zijn bewe gingen, zijn traptechniek. Hij ontmoette Ronaldo vorig sei zoen zelfs bij Real Madrid en sprak met hem over het leven als prof. Typerend, zegt begeleider Pen- gel. Hij praat, adviseert, steunt én traint hem. „Want die jongen is echt verslaafd aan voetbal. Een vrije dag? Dan belt hij mij gerust op om even 'bij te trainen'." Maar dan toch nog even over dat vingertje. „Het is dat ik nu in Su riname ben voor een vakantie", lacht Pengel. „Maar hij gaat echt nog wel van mij horen dat je zo iets niet moet doen. Is nergens voor nodig. En weet je wat hij 'We zijn hard bezig om van hem een slimmere speler te maken' dan zegt? 'Ok, is goed. Doe ik niet meer.' Echt, Anwar is een snelle leerling." Ajax-trainer Frank de Boer gaf El Ghazi vorig seizoen na de wedstrijd tegen AZ al 'op zijn kloten'. De aanvaller scoorde in die wedstrijd, maar daagde zijn tegenstanders later aan de zijlijn uit met een reeks overbodige en allerminst functionele trucjes. AZ'er Jeffrey Gouweleeuw ver kocht hem een schop. Nu zegt De Boer: „In een jaar tijd heeft hij zich ook op dat vlak verbe terd. We zijn hard bezig om hem een slimmere speler te ma ken. Betere keuzes maken, qua momenten kiezen, qua meever dedigen. Dat doet hij steeds be ter. Die overbodige trucjes en scharen zie je nu niet meer." De Boer sprak niet meer per soonlijk met El Ghazi over het akkefietje met de wijsvinger. „Mijn voorkeur heeft het niet, maar het past ook wel een beetje bij hem. Hij voelde zich aange vallen. En wilde het na de kri tiek op andere ploeggenoten ook voor hen opnemen. Het hoort bij zijn neiging om zich altijd te willen profileren. Altijd. Maar dat kun je ook positief uitleggen. Juist die profïleringdrang maakt hem de speler die hij is. Het is geen toeval dat Anwar in zijn de buutseizoen negen doelpunten heeft gemaakt. In alles wat hij doet, zie je die gedrevenheid te rug. Dan dwing je ook af dat je belangrijk bent voor het team." Lef De bravoure, de flair. Het is pre cies wat Ajax vorig seizoen vaak miste. Tegen Willem II moeten de Amsterdammers het saaie imago van vorig jaar uitwissen. Gevraagd: klassieke buitenspe lers met lef. Begeleider Pengel: „Als er iemand is die hoge ver wachtingen van Anwar El Ghazi heeft dan is het Anwar El Ghazi wel. Dat jochie is zo ambitieus. En vergis je niet: mentaal sterk." Van den Berg begint over de documentaire Bij Wat Ook Moog' Gebeuren, waarin regisseur Dirk Beers drie talenten uit de oplei ding van Sparta volgt. „Die film gaf een mooi beeld van zijn over tuiging om te slagen." Of zoals El Ghazi het zelf in de documen taire zegt: „Vanaf mijn vierde jaar ben ik verliefd op voetbal. En in al die jaren heb ik nooit een andere liefde gevonden." De officiële doelstelling zal Feyenoord pas vol gende maand formule ren, maar intern zijn er geen twijfels meer: voor minder dan de landstitel doen ze het niet in de Kuip. Technisch directeur Martin van Geel had iets uit te leg gen toen Feyenoord vorig seizoen met lege handen achterbleef in de eredivisie. Na de interne evaluatie in mei bleven twee zaken kaars recht overeind staan. Ten eerste waren de Rotterdammers vorig seizoen niet op tijd klaar voor de start van de competitie. Ten twee de moest na zo'n teleurstellend seizoen de selectie volledig wor den opgefrist. Met beide punten is Van Geel fanatiek aan de slag gegaan. Feye noord is inderdaad veel eerder dan afgelopen seizoen op oorlogs sterkte. En met liefst zeven nieu we spelers lijkt het elftal in geen velden of wegen meer op de for matie die vorig seizoen zo pijnlijk door het ijs zakte. In de Kuip knikken de invloed rijke sponsors goedkeurend. Ze ven nieuwe spelers, en dan waren Eljero Elia, Jan-Arie van der Heij den en Dirk Kuijt ook nog eens transfervrij. Ai gaf de ciub bij ei kaar natuurlijk wel rond de 9 mil joen euro uit aan bij de subtop weggeplukte spelers. En kruipen veel nieuwe spelers alweer rich ting een jaarsalaris van 1 miljoen euro. Aan de andere kant: alleen de verkoop van Clasie leverde al 12,8 miljoen euro op. Filosofie Precies een jaar geleden schoof al gemeen directeur Eric Gudde nog aan bij Nieuwsuur en meldde toen dat 'Feyenoord alleen wilde investeren in jonge spelers die nog wat opleverden'. Dat de huidi ge aankopen over het algemeen late twintigers zonder forse rest waarde zijn, daar ligt vooralsnog niemand wakker van. Maar wat als de prestaties van dit Feyenoord onverhoopt toch zwaar achter mochten blijven bij de inmiddels alweer torenhoge verwachtingen? Dan wordt er gewezen naar het aanstellen van een totaal onerva ren trainer door Van Geel. Zoals er ook zal worden gewe zen naar het feit dat er door hem afstand is genomen van de filoso fie om eigen jeugd voorrang te ver lenen. Toen het geld op was, bleek de jeugdopleiding op Varkenoord de reddingsboei. De eigen oplei ding redde Feyenoord van bank roet. En diezelfde spelers brachten de club terug naar de top. Natuurlijk is het aan de huidige generatie talenten zélf om een ech te kans af te dwingen. Maar in de praktijk werkt het vaak anders. Vergeet niet dat Stefan de Vrij in de winter van 2010 alleen maar naar voren werd geschoven als nieuwe rechtsback, omdat Keivin Leerdam, Dani Fernandez en Si- gourney Bandjar niet beschikbaar waren. En dat niemand het idee had dat Jordy Clasie echt zou kun nen uitgroeien tot de beste speler van Feyenoord toen hij naar Wou- destein werd gestuurd. Met ande re woorden: een kans moet je ook worden voorgeschoteld. Die ruim te is er momenteel niet. De ingezette koers heeft raak- DE ZEVEN NIEUWELINGEN vlakken met het beleid in 2007, toen de club ook ervaren spelers naar de Kuip lokte. Vaak transfer vrij, maar tegen forse salarissen. Alleen gokte de club destijds roe keloos met de allerlaatste centen, terwijl dit Feyenoord de nieuwe aankopen makkelijk kan betalen. Feyenoord redeneert nu dat er varing op het veld in de eredivisie een doorslaggevende factor kan zijn. En dus is er gekozen voor nieuwe spelers. Met namen die, op de Zweedse jongeling Simon Gustafson na, allemaal voor de hand lagen. Wie de seizoengids van VI had doorgebladerd, was waarschijnlijk bij dezelfde spelers uitgekomen. Er zijn vast geen spannende scoutingsrapporten aan te pas gekomen. Mislukt Maar ook dat is geen verplichting. Het is zelfs al zo vaak het beleid van Van Geel geweest. Spelers uit de subtop halen en hopen dat ze in de Kuip de stap vooruit zetten. Dat lukte volledig bij Daryl Jan maat en in iets mindere mate bij Lex Immers, maar mislukte dan bijvoorbeeld weer wel bij Wesley Verhoek, Ruud Vormer en John Goossens. Dirk Kuijt en Eljero Elia moe ten dit seizoen de meerwaarden zijn. Twee door de wol geverfde spelers met een staat van dienst om u te tegen te zeggen. In Rotter dam wrijven ze zichzelf nu toch echt in de handen. 'Een iets ander beleid ja. Nou en? En als we daar mee op de Coolsingel staan?' En zo is het natuurlijk ook. Dan is alles inderdaad een gouden zet gebleken. Maar Van Geel weet ook dat zijn tijd om te vertrekken is aangebroken als Feyenoord er na het dramatische afgelopen sei zoen zonder prijzen nog een kleur loos jaar tegenaan gooit. De tech nisch directeur speelt alles of niets in de Kuip. ROTTERDAM. Giovanni van Bron- ckhorst wil na het vertrek van Luke Wilkshire nog graag een rechtsback toevoegen aan zijn ruime selectie, waaruit ook nog enkele spelers zullen verdwij nen. De trainer van Feyenoord beseft uiteraard dat het verwach tingspatroon enorm is toegeno men, nadat de clubleiding zeven nieuwe spelers heeft aangetrok ken. Eljero Elia vroeg verleden week al of hij bij de selectie mocht zitten tegen FC Utrecht (3-2). De aanvaller kreeg toen te horen dat hij rustig zou worden gebracht. Ook morgen in de uit wedstrijd tegen SC Cambuur ontbreekt hij nog. „Na twee trai ningen vroeg hij inderdaad al of hij bij de selectie zou zitten", zegt Van Bronckhorst. „Die dri ve wil ik ook zien bij spelers, maar we kiezen met hem voor een andere opbouw. Hij gaat ko mende week met het beloften- team spelen. Dan kunnen we hem in de volgende wedstrijden misschien gebruiken als inval ler." Lex Immers is hersteld van zijn enkelblessure, maar de kans is groot dat Van Bronckhorst hem op de bank laat plaatsne men. „Het elftal dat heeft gewon nen van Utrecht wil ik vertrou wen geven", zegt de trainer. Nieuwkomer Eric Botteghin moet concurreren met Sven van Beek. „Maar Botteghin zal het ni veau omhoog tillen en hij is zon dag meteen beschikbaar." Voor Rick Karsdorp geldt dat ook. De verdediger wordt niet geschorst voor de rode kaart die hij kreeg tegen FC Utrecht. De tuchtcom- missie heeft hem vrijgesproken. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 Anwar El Ghazi (rechts) met het vingertje op de mond na zijn doel punt tegen AZ. foto Pim Ras Frank de Boer, Ajax-trainer ANALYSE VOETBAL door Mikos Couka Dirk Kuijt 35 jaar Eljero Elia 28 Eric Botteghin 27 Jan-Arie van der Heijden 27 Michiel Kramer 26 Marko Vejinovic 25 Simon Gustafson 20 Technisch directeur Martin van Geel van Feyenoord haalde een buslading nieuwe spelers, foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55