Hoerenlopers van 'meisje in kelderbox' voor de rechter Hoofd Operatiën: 'Daders liggen niet wakker als de verkeerde wordt omgebracht' 4 NIEUWS Hanneke Ekelmans strijdt bij de politie in Amsterdam tegen de huidige liquidatiegolf. „Dit was jaren geleden ondenkbaar." Youssef O., Rami M. en Kamal O. Drie kruimeldieven die in de eerste nacht van februari volgens de politie op het punt staan een huurmoord te ple gen. Ze hebben de snelle auto. Ze hebben de zware wapens, onder meer een kalasjnikov. Maar wat ze niet weten, is dat de politie ze niet alleen nauwlettend in de gaten houdt, maar ook de vuurwapens in hun wagen in het geniep on klaar heeft gemaakt. In februari werden de drie sa men met een vierde verdachte, die inmiddels op vrije voeten is, op de Amsterdamse Knokkestraat in de boeien geslagen. In een stad die geteisterd wordt door een golf aan liquidaties, moet de politie slim zijn. Het is Hanneke Ekel mans (50) die als 'hoofd Operati ën' verantwoordelijk is voor opera ties zoals deze. De moeder van drie dochters leerde als officier van justitie ook de politie kennen. Ekelmans stap te vijfjaar geleden over - er gin gen slapeloze nachten aan vooraf. „Als ik thuiskwam na een dag wer ken als officier, zat ik niet meer vol verhalen. Het was gewoon ge worden. Ik wist niet waar ik uit zou komen, als ik naar de politie ging, maar ik heb de sprong ge waagd. Want wat er ook gebeurt, boven water kom je altijd." Na twee jaar bij de eenheid Den Haag verkast Ekelmans begin 2013 naar Amsterdam, de stad die dan aan het begin staat van een li quidatiegolf. De moordpartijen vinden midden op straat plaats, met zware, volautomatische wa pens. Er vallen ook onschuldige slachtoffers, door persoonsverwis selingen. Wat eind 2012 begon met een ruzie om een grote partij verdwenen drugs in Antwerpen, is uitgemond in een alsmaar groeiende lijst van inmiddels 23 doden. Amsterdam Wild West. Is de politie de strijd aan het verliezen? „Vooropgesteld: Amster dam is een heel veilige stad. Het aantal doden is niet hoger dan voorgaande jaren. Wat nieuw is, is de manier waarop de liquidaties gepleegd worden. De daders lijken er niet wakker van te liggen als de verkeerde wordt omgebracht. Er wordt veel meer geweld gebruikt, veel zwaardere wapens en de liqui daties vinden niet meer plaats op afgelegen bedrijventerreinen, maar midden op straat. Dat was twintig jaar geleden ondenkbaar." Het nietsontziende baart haar zorgen. Wat bezielt de overwe gend Marokkaanse jongens om op zo'n manier huis te houden? „De politie kan daar niet in haar eentje antwoord op geven. Dat moet in een breder, maatschappelijk ver band gebeuren. Het gaat erom wat wij als samenleving deze jongeren te bieden hebben. Het geweld, de wapens, het gemak, daar moeten we met zijn allen iets aan doen." Ondertussen gaan de liquida ties door. „De kunst is om niet al leen onderzoeken te draaien naar de strafbare feiten - wie is de schutter, wie opdrachtgever, wie leverde de auto? - maar ook te kij ken naar de achtergronden. Daar voor proberen we onze informatie zo goed mogelijk op orde te heb ben. Wie heeft ruzie met wie? Wat betekent het ene conflict afge zet tegen het andere? Wat zijn daarvan de consequenties?" Als je dat weet, kun je inzetten op het voorkomen van liquidaties. 'We waarschuwen elke week één of twee keer voor een ophanden zijnde liquidatie' „Het is voor ons soms lastig om te laten zien wat we door ons optre den hebben weten te voorkomen. Maar de rechtbank heeft inmid dels aangegeven dat wij met de aanhoudingen in de Knokkestraat waarschijnlijk een liquidatie voor kwamen. We hebben ze op tijd kunnen stoppen - een mooi suc ces. Aan de andere kant waarschu wen we ook, elke week één of twee keer, voor een op handen zijnde liquidatie. Veel? We doen dat alleen bij heel serieuze aanwij zingen, we reageren echt niet op elke 'ik maak je dood'." Overigens: „De mensen bij wie we aanklop pen, reageren meestal niet echt verrast." Ook één van de meest bekende gezichten van de Amsterdamse on derwereld, Gwennette Martha, wist dat hij gevaar liep, sprak daar ook over met de politie. Ooit een voetbaltalentje uit Amsterdam- Oost, later verwikkeld in straatro ven, overvallen, drugshandel. In 2003 werd zijn broer voor zijn ogen doodgeschoten. In 2014 was hij zelf aan de beurt. Hij werd met tientallen kogels doorzeefd. Zo lijkt het inmiddels alle kop stukken te zijn vergaan. Nu zoveel van hen dood zijn, springen ook jonge jongens in het vacuüm dat achterblijft. Zo ook in de Knokke straat. Van kruimeldief naar ver dachte van een bijna-huurmoord. Het kan snel gaan. Voor crimine len dan. Want wie bij de politie werkt, moet geduld hebben. „Toen ik nog in Den Haag werkte, was het mantra: 'Over twee jaar hebben we de problemen met jeugdgroepen opgelost'. Zo werkt het niet. Daar niet, en hier in Am sterdam ook niet." Je zou er haast moedeloos van worden. Ekelmans niet. Ze heeft tegenwoordig in elk geval weer ge noeg te vertellen, als ze thuis komt. De zaak is vergelijkbaar met die van de 25 hoerenlopers die in een hotel in Valkenburg een minderja rig meisje bezochten. Verreweg de meeste van die mannen kwamen er vorige maand bij de rechter, on danks strafeisen van maanden cel, vanaf met taakstraffen. De rechter woog in de strafbepaling mee dat de mannen niet bewust op zoek waren naar een minderjarige. De straffen pakten daardoor flink la ger uit dan het Openbaar Ministe rie (OM) had geëist. Het OM had in maart van dit jaar aangekondigd mannen die minderjarige prostituees bezoe ken veel harder te gaan aanpak ken. Maar de kans is groot dat de acht mannen van het kelderbox- meisje in Schiedam er ook met 'be scheiden' straffen vanaf komen, denkt een van hun advocaten, Ralph Tetteroo. Het meisje uit Schiedam werd op sekssites aangeboden als de 18-jarige Turkse Esra. Maar zij moest toen haar 17e verjaardag nog vieren. Esra is overigens niet haar echte voornaam. „De mannen die haar bezoch ten waren ook niet specifiek op zoek naar een minderjarige", zegt Tetteroo. „Dat is voor zover ik het heb kunnen zien, ook niet geble ken uit bijvoorbeeld zoektermen op hun computer." In eerste instantie pakten de po litie twaalf verdachten op. Tegen twee van hen was onvoldoende bewijs. Van de tien anderen moe ten er vrijdag acht voorkomen. Een aantal van de klanten van Esra zegt geen seks met het meis je te hebben gehad, volgens Tet teroo. „Ze zeggen dat ze het niet vertrouwden toen ze aankwamen en zijn weggegaan." Datzelfde zei den ook een aantal klanten van Kimberley, het meisje uit de Val- kenburgse zaak die trouwens ook als 18-jarige werd aangeboden. De 16-jarige 'Esra' was in han den gevallen van een loverboy met wie zij een relatie had. Samen met drie vrienden bood hij zijn vriendin via sekssites aan. Tot haar zogenaamde 'vriend' last kreeg van zijn geweten en naar de politie ging. De vier man nen werden opgepakt. De hoofd verdachte, een 21-jarige man die De 16-jarige 'Esra' viel in handen van een loverboy. Samen met drie vrienden bood hij haar via sekssites aan het meisje het meest had gedwon gen, zit als enige nog vast. Esra had twee weekenden als prostituee gewerkt in een kelder box aan de Docter Kuyperlaan in Schiedam. De box behoorde bij een woning waar een van de lover boys woonde. Kort na de zomer van 2014 opende de politie de jacht op mannen die bij haar zijn geweest. Zij werden allemaal via telefoongegevens opgespoord. Van de acht mannen die vrij dag voor de rechter moeten staan, komen er drie uit Rotterdam. Ver der gaat het om klanten uit Utrecht, Voorschoten, Maassluis, Bleiswijk en Amsterdam. De oudste is een man van 54 uit Rot terdam, de jongste is 25 uit Voor schoten. Vier andere mannen ko men later voor de rechter. Twee van de verdachten die vrijdag moeten voorkomen heb ben vanwege vakantie om uitstel gevraagd. Het kan zijn dat hun zaak om die reden wordt aange houden. Liquidatiegolf te lijf met informatie door Carla van der Wal Hanneke Ekelmans van de politie Amsterdam, foto Pim Ras door Victor Schildkamp ROTTERDAM. Opnieuw moet een groep mannen die een minderjari ge prostituee bezocht voor de rech ter verschijnen. Het gaat om acht hoerenlopers die in mei 2014 in een kelderbox in Schiedam seks zouden hebben gehad met een toen 16-jarig meisje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4