Mientje 16 ZEELAND Autokrasser Gaswinning Mosselen Politieacties Oesters Ze heette Mientje en ze was ooit een hele grote vakantie bij ons. Mijn moeder hield wel van logés en een meisje was meer dan welkom. Ze had immers alleen maar jongens. Van een meisje had je meer ple zier, zei ze meer dan eens. Mientje was lang en dun en bijna tien en dus de oudste van ons, kinderen. Mijn jongste broer was Jozef, die door mijn moeder Djoep genoemd werd. Die ongebruikelijke naam kwam van een boek. De volledige titel van de roman was Djoep van Deinse. Ze moet het boek mooi ge vonden hebben. Ze gaf het ooit als verjaardagscadeau aan mijn vader, die van lezen hield. Hij had heel wat dikke boeken in zijn zelfgemaakte boekenkast. Mijn oudste broer en ik besteedden wel aandacht aan Mientje. We keken bijvoorbeeld hoe ze at. Ze sneed de korstjes van haar witte boterham, deed er boter en huishoudaardbeienjam op en deelde de snee netjes in vieren. Ze at met kleine hapjes en met een dichte mond. Wij gingen ook de korstjes van ons brood afsnijden en met van die hapjes eten. Ze strooide met het puntje van haar mes wat zout op haar komkommer en wij gingen dat ook doen. We za gen hoe ze doperwtjes aan haar vork prikte. Soms keek ze naar ons en glimlachte dan wat. Ze vond het misschien wel vlijend dat wij haar voorbeeld volg den. Mientje had twee lange vlechten die meestal op haar rug hingen. Aan de uiteinden zaten strikjes. Mijn broer en ik wilden ons ervan vergewissen of de vlechten wel echt waren en trokken eraan. Ze waren echt en stevig. Op een dag zag ik dat ze donkere los se haren had. Ze zat op een stoel en mijn moeder kamde en borstelde langdurig Mientjes lange haren. Daarna verdeelde ze met de kam de haren van achte ren in twee gedeelten, die ze elk weer in drie stren gen verdeelde en daarmee vlocht ze een paar prachti ge vlechten. Ze werkte ook met stukjes schoenveter die ze verborg met witte strikjes. Je zag aan haar vin gers dat ze het meer gedaan had. Niet bij mijn oudste broer en mij. Ons haar hield ze kort en het werd met een tondeuse hoog opgeknipt. Ze noemde dat modern. Djoep echter had blonde krulletjes die door mijn moeder zelden geknipt werden, maar inte gendeel zorgvuldig opgeborsteld en vertroeteld wer den. Mientje had een grote voorkeur voor kleine Djoep, en dat vonden wij natuurlijk best. Ze gaf hem stukjes wittebrood met rode jam, nam hem mee aan de hand om wat te wandelen en te oefenen met het lopen of reed hem heen en weer door de straat met een wagentje. Ze paste steeds goed op hem. Ze veraf schuwde echter de naam Djoep of Djoepie. Ze begon ons broertje Appie te noemen. Dat klonk eigenlijk ook wel grappig en we vonden de naam wel bij ons broertje passen en zo begonnen wij ook Appie te zeg gen en op den duur wist niemand beter of Appie heette Appie. Waar Mientje gebleven is weet ik niet, ze is mis schien getrouwd en toen van naam veranderd, maar ze heeft in ieder geval iets bewerkstelligd. Niet dat ik de korstjes van mijn brood snijd, of met het puntje van mijn mes zout op mijn komkommer doe. Zoals zij dat deed was dat onnavolgbaar. Maar tegen mijn broer zeg ik nog wel eens Appie. Hij vindt dat niet heel erg. Brieven Bezuinigen op de geestelijke ge zondheidzorg is funest. Het aantal mensen dat psychisch in de knoei komt in onze hectische maat schappij stijgt en wat doet deze re gering: korten op deze zorg. Dan moet je er niet van opkijken dat er vernielingen als in Goes plaatsvinden. Die zullen nog veel vaker in allerlei vormen voorko men vrees ik. Opvang en adequate hulpverlening worden geconcen treerd, bijvoorbeeld in Goes. Ter- neuzen en omgeving krijgt ande re vormen van psychische zorg op termijn. Binnenkort lees ik in de krant dat in Terneuzen een ver warde persoon door gebrek aan hulp weer doorgedraaid is en de maatschappij schade heeft gerok- kend. Bezuinigen aan de ene kant en schade/kosten vergoeden aan de andere kant. Regeren is toch vooruitzien? Minister Kamp is een bestuurder die het belang van extra gaswin ning op de Noordzee inziet (krant 13 augustus). Hij heeft als enige in de gaten dat als de gaswinning te rugvalt ook de te dure windpar- ken niet kunnen blijven draaien! Ik ben verbaasd dat zelfs de Mi lieudefensie niet schijnt te weten dat windparken altijd gascentrales nodig hebben, omdat de wind fei telijk te grillig is om verantwoord stroom te kunnen leveren waar mee jaarlijks de gevaarlijke hoe veelheid van 0,002% CO2 be spaard wordt. Gaan wij nu, met de groenen voorop, juist naar een op warming toe of deugt hun CO2- opwarmingsverhaaltje niet? Zijn de windparken dan toch een broodjeaapverhaal? Zullen we wel wat verdienen, vraagt de mosselhandel zich in de krant van 13 augustus af? Wat een schijnheiligheid van mossellui, die de grote blanke mosselen (goud-kwaliteit) naar het buiten land exporteren en de kleine mie- zers in Nederland en zelfs in Zee land proberen te slijten met mooie namen als 'extra, super, jumbo'. De horeca in Nederland spant samen door nooit te vermel den welke kwaliteit mosselen ze serveren en ook niet het gewicht van de portie. De sector roept in Nederland: hoe kleiner, hoe fij ner!. Waarom worden die dan niet geëxporteerd? Wil je echte mosse len eten, ga dan naar Zeeuws- Vlaanderen of Vlaanderen, waar op de kaart het portie gewicht staat en alleen de kwaliteit Goud en voor dezelfde prijs als in de rest Nederland! De mosselhandel en midden- en noord-Zeeland moet zich schamen. Agenten dreigen met negeren 112 volgens de krant van 8 augustus. Wanneer gaan de politiebonden nu eens nadenken? Tot nu toe zijn de gevolgen van de politieacties bijna crimineel te noemen en be lastend voor burgers. Waarom weer de burgers de dupe laten worden van een meningsverschil over salariëring waar zij part noch deel aan hebben? Zou het niet be ter zijn de toegang tot het Binnen hof te ontzeggen en/of deze bin nenplaats te barricaderen? Dan komt ook de openbare orde en vei ligheid niet in gevaar wat minister Ard van der Steur toch graag wil. En heel belangrijk... het kost de ge meenschap geen geld. De politie zou veel slimmer moeten zijn om geen problemen met de burgers (meer) te veroorzaken! 'Roofslak doodt jonge oesters' lees ik in de krant van 28 juli. Het gaat dan over de Japanse oester. Een paar jaar geleden was het een ramp dat de Japanse oesters het zo goed deden in de Oosterschelde. Er zijn toen zelfs percelen zo goed als leeg gevist, naar ik meen met subsidie. Nu heeft men een bond genoot aan de roofslak die jonge oesters doodt, en het is wéér niet goed. Kan iemand mij dat mis schien uitleggen? Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Rob Swaak Statenhove 17, Middelburg Jan van der Straaten Oosterenbanweg 46, Renesse J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48