Anti-kernenergie-activist Luc Brusselaers vindt gevaar groter dan vroeger ZEELAND 15 De oudste kerncentrales in het Belgische Doel mogen tien jaar langer openblijven. Niemand schijnt zich er druk over te maken. Het verbaast zelfs Luc Brusselaers, anti-kern- energieactivist van het eerste uur, niets. „Maar als je niets doet, verandert er zeker niks." Tijden zijn veranderd, maar niet voor Luc Brusselaers. Hij draagt nog altijd met trots een T-shirt met een afbeelding van de Zuid-Amerikaanse vrijheids strijder Che Guevara (1928-1967). „Het gaat mij niet om zijn per soon, maar om zijn gedachtegoed. Hij is voor mij een inspiratiebron." Brusselaers (65) is in zijn doen en laten een Zeeuws-Vlaamse Che Guevara gebleven. Hij is actief lid van vakbond FNV en voert de laatste tijd vooral acties tegen bezuinigingen in de zorg. En van een heel andere orde, hij vangt met zijn vrouw in hun dijkwoning bij Kuitaart dieren op die geen goed thuis had den. Een vaak gepeste, getraumatiseerde Spaanse zwerfhond die te bang is om dicht bij te komen, 'bewaakt' zijn erf. Hemelsbreed nog geen acht kilometer van zijn woning tekenen zich de twee koelto rens van de vier kerncentrales bij het Bel gische Doel af aan de horizon. Ze staan er al tientallen jaren. De twee oudste kercentra- les, Doel 1 en 2, stammen uit 1975 en vieren dit jaar hun vierde lustrum. Ze zijn niet meer weg te denken in de omgeving en gaan voorlopig ook niet weg, nu de centrumrecht se regering in Brussel ze tien jaar langer, tot 2025, open wil houden. Brusselaers zou ze graag wegdenken, nee, weg hebben. Hij stond daarin niet alleen. Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig van de vorige eeuw volgden acties tegen kerne nergie én kernwapens elkaar op. „Kernener gie en kernwapens zijn een Siamese twee ling", zegt Brusselaers. In Hulst en omgeving roerde zich één van de luidruchtigste Zeeuw se anti-kernenergiegroepen, de Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen. „We waren jong", blikt Brusselaers terug, „meest twintigers. Een paar keer per maand kwamen we in Hulst. Twintig, dertig man was heel gewoon. We verzonnen acties, hiel den tentenkampen, trokken naar demonstra ties, op de fiets naar Doel of in bussen zoals naar de grote demonstratie tegen kernwa pens in Amsterdam." De bij na-ramp met een kerncentrale in het Amerikaanse Harrisburg in 1979 gaf de te genstanders van kernenergie vleugels. De Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen zag officieel 2 juni 1979 het levenslicht, om de krachten te bundelen voor een demonstra tie in Doel. De later in een vereniging omge zette werkgroep, met Brusselaers als secreta ris en Toine Huijsmans als voorzitter, zou achttien jaar bestaan, tot 30 september 1997. Het vuur was al gedoofd, bij gebrek aan jonge aanwas. De kernramp in het Oekraïen se Tsjernobyl, in 1986, had de anti-kernener- giebeweging nog een oppepper gegeven, maar ook dat schrikeffect ebde snel weg. De brengt, is alles goed. En er kan altijd iets fout gaan. Neem het uitvallen van Doel 4, toen de olietoevoer naar een turbine was gesabo teerd. Was dat niet in 2014? Dat is goed afge lopen, maar wie dat heeft gedaan, is nog al tijd onbekend. Gebeurt er iets ernstigs, dan kun je feitelijk nergens heen." Brusselaers, al in 1966 actief in 'de scholie- renstrijd' in zijn toenmalige woonplaats Diest bij Leuven, verwacht dat dan pas men sen weer in actie zullen komen. „Je ziet dat steeds in de geschiedenis. Na de Eerste We reldoorlog kwamen de achturige werkdag en het algemeen kiesrecht. Na de Tweede We reldoorlog zijn de sociale voorzieningen geko men." Dat niemand zich nog druk lijkt te maken over kernenergie, is volgens Brusselaers een algemeen maatschappelijk verschijnsel. „Ik was vorige week op de Visserijfeesten in Breskens om handtekeningen te verzamelen tegen de bezuinigingen in de zorg. Mensen willen wel tekenen, maar zeggen gelijk ook 'wat maakt het uit, het gaat gewoon door'. Tja, als je niets doet, weet je zeker dat er niks verandert." Jongeren droegen de Werkgroep Kern energie, wat nu ondenkbaar lijkt. Brusselaers vindt dat niet verbazingwekkend. „Je hoort het overal, binnen de vakbond, maar ook in bijvoorbeeld de duivensport: 'waar blijven de jongeren?' Voor kortdurende dingen, als vrijwilligerswerk bij Vestrock in Hulst, wil len ze zich wel inzetten, maar niet in be stuursfuncties. Het leven van jongeren is ook zo veranderd. Ze moeten met z'n tweeën werken, hebben vaak tijdelijke banen. Wij hadden meer tijd om ons voor andere din gen in te zetten." 'Kernenergie en kernwapens zijn een Siamese tweeling' problemen met kerncentrales in het Japanse Fukushima, na de tsunami in 2011, brachten nog nauwelijks iets teweeg. Zoals ook de ont dekking van haarscheurtjes in het reactorvat van Doel 3 in 2012 praktisch niemand, behal ve beroepsactievoerders van Greenpeace, iets leek te deren. Peer de Rijk van anti-kernenergiegroep WISE riep onlangs nog bestuurders in Zee land op om inspraak te eisen over het verlen gen van de levensduur van Doel 1 en 2. Jan-Frans Mulder, burgemeester van Hulst, liet weten daar geen behoefte aan te hebben. Het gaat hem er allereerst om dat de veilig heid gegarandeerd blijft, reageerde hij, en daarna bleef het weer stil. Is er ook wel reden voor bezorgdheid? Brusselaers denkt van wel. „Het gevaar is nu groter dan toen", stelt hij. „Die kerncentrales zijn tenslotte ouder, maar ja, als het geld op- ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 'Gebeurt er iets ernstigs, dan kun j e nergens heen' door Harmen van der Werf Luc Brusselaers (links) in standje van de Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen, 1981. Luc Brusselaers, actievoerder Luc Brusselaers met op de achtergrond de koelto rens en kerncentrales van Doel. „Ik zit niet bij de pak ken neer." foto's Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47