Vlissingen 700 jaar Molenaar en predikant Arcadië met malaria Jubileumboek ter gelegenheid van 25 jaar Omroep Zeeland BOEKEN 9 Omroep Zeeland bestaat 25 jaar. Eerst radio, vanaf 1997 ook tv. Tijd om de beginjaren te boekstaven. Het is een uitbundig jubileumboek ge worden. Feestelijk, en toch serieus. Dat is de verdienste van auteur Remco van Schellen, die al sinds t992 als radioverslagever aan de omroep verbonden is. Hij diepte de hele voorgeschiedenis op. De proefuitzending in 1981 met Rob van Hoek en Ingrid Dris- sen deed harten sneller kloppen, maar hielp bestuurlijk Zeeland bepaald niet meteen door de bocht. Pas op 1 januari 1990 ging de omroep de ether in. Eerst ra dio, zeven jaar later ook televisie. In het eerste deel van zijn boek beschrijft Van Schellen de geschiedenis chronologisch. In het tweede deel gaat hij thema tisch te werk, met aandacht voor vormgeving en techniek, de huis vesting, het weer en muziek. Qua uitvoering is het een druk boek geworden, met veel kleine foto's en in kleurblokken gevan gen teksten. Voor de zappende le zer zeer geschikt. Wat niet weg neemt dat de auteur bewonde renswaardig veel spit- en graaf werk heeft gedaan: archiefonder zoek en interviews met vrijwel al le mensen, die betrokken waren bij de omroep. Ook de interne cri ses en het veel stof doen op waaiende ontslag van presentatri ce Helge Prinsen komen aan bod. En mevrouw Kruuk van het pro gramma Zeeuwse Kringen ver klapt dat ze zich liet souffleren door Kees Slager. Den Spiegel is het tijd schrift van de Vereni ging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen. Het zomernummer staat helemaal in het teken van Vlissingen 700. Stadshistoricus Peter van Drue- nen neemt verreweg de meeste pagina's voor zijn rekening met twee afleveringen van de serie Zichtbaar verleden, Vlissingen 2325-2025. In de eerste aflevering laat hij zien dat er in de 19e en 20e eeuw eerder voor sloop en nieuwbouw dan voor restauratie werd gekozen. In het tweede ver haal legt hij uit waarom Vlissin gen niet de grootste haven van Europa is geworden. Gemeente archivaris Ad Tramper vertelt over de fles in het wapen van de stad. Wie zijn ogen de kost geeft komt in Vlissingen nog volop flessen tegen. Zoals op het toren tje van het Zeemanserve. Adriaan de Bruijne leef de in de 19e eeuw, van r8ro tot 2878. Hij werd geboren op Walcheren. Eerst had hij te maken met een dwingende vader, die wilde dat hij de ouderlijke boerderij zou overnemen. Dat weigerde hij: toen hij 19 jaar was ging hij uit huis om molenaar te worden. La ter had hij last van een dominan te vrouw. In 2845, nadat zij aan de pokken was overleden, sloot hij zich aan bij de Christelijk Af gescheiden Gemeente in Goes en ging hij theologie studeren bij dominee Anthony Brummel- kamp in Arnhem. Daarna werd hij predikant in Goes, hij vervul de een leidende rol in het kerke lijk leven in Zeeland. Cornelis de Bruijne (1938) schreef de biografie van zijn over grootvader: Adriaan de Bruijne. Molenaar en predikant op Zuid- Beveland (Van Gruting, 18 euro). Helma W.C. noemden we haar. De lange brie ven van Helma Wolf- Catz en de nog langere epistels van haar dochter Loeka wachtten geen al te warm wel kom. Op 31 mei 1900, 's avonds om elf uur, werd te Nieuw- en Sint Joosland, in het doktershuis aan de Postweg, de dochter van Benoit Felix Catz en Rebekka Abramma Cohen geboren. De moeder was apothekersassistente in het stadsziekenhuis te Middel burg geweest. De vader was een Brabander, eerst waarnemer te IJ- zendijke, later huisarts in Nieuw en Sint Joosland. Het meisje zou later naam ma ken, met gedichten, met kinder boeken, met romans (waaronder een cyclus van zeven delen) en Helma Wolf-Catz (1900-1979) (1975) met Zeeuwse herinneringen (1975) over haar ervaringen in het dok tershuis dat toen ze tien was door het gezin werd verlaten. Opwin dende jaren waarover ze veel weet te vertellen, ook over de drukke praktijk van haar vader. Het was een bijzonder gezin, met het nodige personeel in kle derdracht, 'zij allen hielden zich aan de sabbat om mijn grootmoe der, en aan de ritus van het voed sel.' De rest van de familie trok zich van de geloofsregels weinig aan, kleine Helma smulde van var kensstaartjes en varkensworst. Niet alleen daarom een heer lijk bestaan. Al op de eerste blad zijde heeft ze het over 'een aards paradijs' en 'het Arcadië als bij de klassieken beschreven'. Alleen is het een paradijs met grote armoe de, elke vrijdag werd daarom bij het doktershuis 'warme kippen soep, met lekkere vermicelli en soms met rijst' uitgedeeld. Een Arcadië met malaria, want deze ziekte heerste nog en dokter Catz wijdde zich aan de bestrijding. Voor dochter Helma waren er kininepillen. Maar die begroef ze vaak, bekent ze, 'in de potten van de talrijke kamerplanten'. Op de idylle in Zeeland volgde voor de schrijfster een leven vol ziektes en rampen. In de oorlog werd haar man, de advocaat Justus Wolf, door de Duitsers opgepakt en vermoord. Jaren te laat krijg ik wroeging: ze had meer eerbied verdiend dan die botte naambekorting. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 U hoort nog Ornoip Zeeland van b Remco van Schellen De omroep gestaafd Auteur Remco van Schellen. foto Bart van den Heuvel Uitgeverij Etcetera 288 pagina's 19,95 euro door Jan van Damme Start tv in 1997, met Harmen Siezen en Helge Prinsen, foto Ruben Oreel door Mario Molegraaf Zeeuwse herinneringen Proefuitzending 10 oktober 1981, met Rob van Hoek en Ingrid Drissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41