Havendagen Zierikzee Eêste Zeêuwse bergetappe STREEKTAAL ZEELAND 7 RUDENRIEMENS.COM Ze doen het alleen in Zierikzee. Da's geruststellend. Balanceren op een met zeep ingesmeerd rondhout. Boegsprietlopen heet dat. Ja, het is een traditie geworden, uitgedost en wel. En het einde is altijd nat. Ruden Riemens fotografeert Zeeland. De foto's zijn gebundeld in drie boeken: Kust, Land en Feest. Fotografie: Ruden Riemens. Tekst: Jan van Damme Die €350.000 die a de provincie egeven eit voe de Tour de France is glad gin wiggegoaid geld! Behalve a 'k eêrgistere een Franse auto zie rieën bin 'k zelf, onder invloed van de wielrenne rij, op de fiets estapt. Dat ao voe de Tour de France iedereên voe on- meugelijk ehouwe. Reclame voe meêr bewege voe ouwere 'k noait serieus enome. Fietse dee 'k toch a noait en ik ao ok eigenlijk glad gin fiets ml Het veranderd'n op slag toen a 'k Sa- gan een berg af zag dale. Dat was een uutzonderlijk moai gezicht. Die ao a vee vaert bergop, mae toen a t'n gieng dale, was het mira kels oe at 'n dat dee. Ik kreeg ineens zin om ok te gae fietsen. Sa- gan schoof van z'n zael en gieng op de stange zitte en boog z'n oad zovarre meugelijk naè z'n stuur. Die was glad eên mie z'n fiets en mie een enorme vaert reed 'n naè de finish. Onmiddellijk bin 'k naè de schuure egae om te kieken oe a 't het mie m'n fiets stoeng. De ouwe damesfiets daè a 'k mie naè 't durp om booschappen gae, was het eênigste vehikel dat a bruuk- baer was. Omda 'k toch mae op m'n eêntje gieng en ok nog buten 't zicht van de mensen, vond ik die ouwe barkas goed genoeg. Te genwoordig mie aol die e-bikes wor je a gauw uut'elache a je mie een gewone fiets op 'het parcours' komt. Een voordeêl van die dames fiets is da je d'r makkelijk op en af kan en die ei ok groate fietstassen. A je alleêne gae koerse, stae d'r gin mensen langs de kant mie stu- temaelen en flessen waeter dus dan mö je aolles zelf verzurge. Fietstassen bin dan eêl andig. Aol j'n eten en drienken d'r in, olie goed en klaer. Lange 'k motte Voor de gesproken rubriek: www.pzc.nl/streektaal zoeke naè een t-shirt mie reclame d'r op. 'k Vonde een knalgeel shirt mie een biermerk, 't Stoeng lekker strek, wan het was t'r eên uut 1987. Zo 'n shirt krumpt schien- baer at het lange ligt. Omda 'k be nauwd was voe een zeêr gat 'k een zeem in m'n kruus estoke. Lekker zochte en werm is dat. Om het net echt te laete lieken 'k ok nog oarwermers op'edae, dan liekt het net of a je oartjes eit, zöda de ploegleider instructies deur kan geve. 'k Bin wig'eree en a gauw ao 'k een behoorlijk tem po. Ik wou zö gauw meugelijk de bergen in om Sagan te imiteren. De zeêdiek is zö 'n bitje het öögste wat a t'r is ier in de buurte, dus ik richting Bossele. De afrit ten bin vrie lank dus eêl geschikt voe een afdaling. Jammer a d'r gin bochten inzitte. Amper was ik boven of ik goeng op m'n stange zitte. Nou ja stange, een damesfiets ei die eigen lijk nie, dus ik zat glad benee in die bocht van het frame. M'n an- den schuin naè boven an het stuur. A je achter me an ereeën ao, dan ao je edocht a t'r alleêne mae een fiets ree zonder ventje d'r op, wan vanwege die fietstassen zag je me glad nie mï zitte. Ik aeld'n een ongelooflijke snel'eid. Bienae benee kwam 'r een auto van rechts. Daè kon ik natuurlijk nie voe stoppe en schoot 'r net voor de weg op. Die toet'n as een gek. Dat vond ik prachtig, noe was het net echt. In de Tour ried 'r ok aoltied een auto achter een renner die op kop ligt. Even laeter ao 'k het wè ehad en liet m'n eigen in 't lange gos van de zeêdiek vaole om te ravi tailleren. 'k Was net an m'n derde benane bezig of daè kom werach- tig Johnny Öögerland an'efietst. Die zei :"Wat doe jie ier?Ik ver- teld'n a 'k an't koersen was, mae die glööf n d'r nie vee van. Die vroeg waè a de rest dan was? 'k Zegge: 'k Ligge zövee voor op het peleton da 'k even d'n tied neme om te pauzeren. Voe a z'r bin, bin 'k wee wig." Die zei niks en ree deur. Zö een voorprong ei um na tuurlijk nog noait ehad. Vrom ao 'k de wind in. 't Zweet stoeng op m'n kop toen a 'k thuus kwam. Makkelijk a je dan een zeem op de pak eit. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 door Engel Reinhoudt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39