A Omstreden avonturier kwam nooit van oorlogsfout af 1924-2015 28 CULTUUR SHOW 15.000 dollar voor pyjama Elvis Presley Bert en Ernie naar HBO Show Entertainment Bij een veiling in Memphis is een pyja ma van Elvis Presley verkocht voor 15.000 dollar (ruim 13.400 euro). Tal van souvenirs uit de nalatenschap van de in 1977 overleden zanger gingen onder de hamer. Daaronder een revolver en een halsketting van goud en diamant. Bert en Ernie verhuizen met de Amerikaanse versie van Sesam straat na 45 jaar van de publieke omroep PBS naar de betaalzender HBO. HBO vertoont voortaan als eerste alle nieuwe afleveringen, PBS volgt negen maanden later. Avonturier, etser, Oost frontstrijder, kinderred der, saboteur, vrouwen liefhebber. Het leven van Jan Montyn was allesbehalve saai. „Ik word gedreven door een ongewone nieuwsgierigheid; door een onrust die ik overigens heel rustig beleef', zei Montyn, die donderdag op 90-jarige leeftijd in Amsterdam is overleden. Montyn groeide op in een streng gereformeerd gezin in Oudewater. Zijn vader, een huis schilder, leerde hem hoe je verf moet mengen. Dat zou hij later als beeldend kunstenaar altijd blijven doen. „Je kunt wel een tube kopen en uitknijpen, maar ik wil precies weten waarmee ik werk." Jan Montyn Het benauwende milieu in Oude water maakte Montyn opstandig. Hij bezocht tweemaal een kamp van de nationaalsocialistische Jeugdstorm in Oostenrijk en in 1944 trad hij in dienst van de Duit se marine. Hij vocht in Letland aan het Oostfront en maakte de laatste dagen van het Derde Rijk mee in Berlijn. Na de oorlog verbleef hij in een heropvoedingsgesticht, deserteer de hij uit het Vreemdelingenle gioen en raakte hij gewond in de Koreaanse oorlog. Na een opname in een psychiatrisch ziekenhuis vestigde hij zich in 1957 in Amster dam, waar hij kunst ging maken. In de jaren 60 vertrok hij naar Zuid-Frankrijk. Later werkte hij in New York, Tokio en Pattaya (Thailand). In Azië was hij actief in de humanitaire hulpverlening. Montyn maakte als kunstenaar vooral etsen, monoprints en teke ningen. Zijn beeldtaal is verwant aan Cobra en andere expressio nistische tendensen, maar ook met de rauwe grafiek van Anton 'Je kunt wel een tube verf kopen en uitknijpen, maar ik wil precies weten waarmee ik werk' Heyboer. Laatstgenoemde stimu leerde hem te gaan etsen en gaf hem zijn eerste etspers. De positieve avonturier werd in Nederland steeds herinnerd aan zijn oorlogsverleden. Montyn vond dat deze periode voortkwam uit 'een naïef gevoel van vrijheid'. „Ik heb zes jaar lang geld en medi cijnen gesmokkeld voor de bevrij dingsorganisaties in Vietnam, Laos en Cambodja, onder de dek mantel van kindertransporten. Ik heb sinds 1969 misschien wel acht duizend 'wegwerpkinderen' naar nieuwe ouders gebracht en mas sa's vluchtelingen opgevangen, maar nog altijd saboteren bepaal de mensen soms mijn werk, mijn tentoonstellingen en mijn lidmaat schap van kunstenaarsverenigin gen vanwege het feit dat ik in '44 en '45 negen maanden fout ben ge weest." De laatste grote tentoonstelling van Montyns werk, Grenzeloos ge dogen, was in 2013 in de Kunsthal in Rotterdam. Cultuur door Kees Keijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28