Minder groei economie door gasbesluit 6.000 De teloorgang van Imtech doet Aart van Gelder pijn 24 ECONOMIE Lot van medewerkers gaat hem aan het hart Toch vindt oud-bestuurder niet dat directie veel fout heeft gedaan. Groei verhuur kantoorruimte Nee, dat het zo snel over en uit zou zijn met zijn oude werkgever, Aart van Gelder had het nooit ver wacht. Vanaf 1998 zwaaide hij tien jaar de scepter over Imtech Nederland en hielp hij het con cern mee uit te groeien tot een in ternationale speler van formaat, met vestigingen in heel Europa, ruim 20.000 medewerkers en een miljardenomzet. Hoe anders was dat een halve eeuw geleden toen Van Gelder in 1964 begon als MTS-stagiair bij voorloper Riet schoten en Houwens. „Ik startte in de werkplaats met de revisie van motoren en het bedraden van schakelkasten. Ik heb alle fasen doorlopen. Van monteur tot direc teur." „Het nieuws kwam veel harder aan dan ik dacht. Tijdens mijn he le loopbaan, ook toen ik CEO was, heb ik altijd prima geslapen. Maar nadat Imtech in surseance raakte heb ik de hele nacht geen minuut geslapen. Het faillissement don derdag kwam nóg harder aan. Het ergste is het faillissement voor al le werknemers en hun gezinnen." „Het begon natuurlijk met dat pretpark in Polen. Dat was de eer ste grote tegenvaller, maar die had 'Er werd gezegd 'oud is fout'. Die mensen waren niet allemaal fout Door ze weg te sturen haalde Van der Aast de ziel uit het bedrijf, bovendien verdween veel kennis' Imtech nog kunnen opvangen. Toen kwam de fraude in Duits land aan het licht. Dat heeft nie mand zien aankomen." „De raad van bestuur bezocht elke maand alle divisies en controleer de de cijfers. En elke maand zaten we met alle directeuren van de di visies en landenorganisaties bij el kaar met de raad van bestuur. Daar werden de financiële rappor tages besproken. Imtech is decen traal georganiseerd met grote auto nomie voor alle onderdelen. Dat is de kracht van het bedrijf." „We hadden achteraf meer vragen kunnen stellen over de financiën van Imtech Duitsland. Misschien had de Raad van Bestuur uitge breid moeten worden met meer mensen. Maar tegen fraude en sa menspanning kun je je gewoon niet wapenen." Van Gelder praat met veel lief de over zijn oude werkgever. Im tech was een sociaal bedrijf, met oog voor de werknemers. Men sen kregen tijd om in hun functie te groeien. Boven dien kregen managers uit zonderlijk veel verantwoor delijkheid. „Iedereen maak te z'n eigen begroting en businessplan." Een over name kon gewoon, mits met een goed plan. Bovendien stond betrouw baarheid voor op en was De investeringen namen afgelo pen maanden flink toe, in de bouw is een grote inhaalslag gaan de en bedrijven geven meer uit aan machines en software. Ook de consumptie doet het steeds beter. Dat stelde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Dankzij de lichte verbetering van de werkgelegenheid en het herstel op de woningmarkt dur ven consumenten in het tweede kwartaal weer meer uit te geven. Verder blijft de export toene men. Ondernemers zien het over het algemeen ook wat zonniger in dan een kwartaal geleden. Het aan tal bedrijven dat de winstgevend heid ziet verbeteren, steeg naar het hoogste peil sinds 2008, blijkt uit een peiling van het statistiek bureau. Dit vertaalt zich tevens in een verder herstel van de werkgelegen heid. Afgelopen kwartaal groeide het aantal banen tot 9,9 miljoen en het aantal vacatures steeg met 6.000 tot 131.000 stuks. Volgens het CBS is er nu al vijf kwartalen op rij sprake van banengroei. De Nederlandse regering draai de de gaskraan recent gedeeltelijk dicht om het risico van aardbevin gen in Groningen te verkleinen. Hierdoor daalde de export van gas, terwijl de invoer steeg. Er moest afgelopen kwartaal op jaar basis wel 40 procent meer gas wor den geïmporteerd. Volgens minister Henk Kamp van Economische Zaken kan onze economie de lagere gaswinning wel dragen. „Onze economie is wendbaar genoeg om tegenvallers op te van gen", liet hij weten. De bewinds man reageerde verder positief op de cijfers van het CBS. De Neder landse economie is nu min of meer terug op het niveau van voor de economische crisis, die zeven jaar geleden losbrak. Peter Hein van Mulligen, de hoofdeconoom van het CBS, gaf aan dat het gasbesluit de groei af gelopen kwartaal ongeveer een half procentpunt omlaag haalde. Wordt dit effect niet meegere kend, dan zou de vooruitgang dus vergelijkbaar zijn met die van de voorgaande kwartalen. In de eerste helft van het jaar is meer kantoorruimte ver huurd. Volgens cijfers van vastgoedadviseur CBRE is in totaal 483.000 vierkante me ter kantoorruimte verhuurd, een stijging van 9,7 procent vergeleken met dezelfde perio de in 2014. Amsterdam blijft het meest in trek en is met bijna een kwart van de totale verhuurde ruimte verantwoor delijk voor de grootste vraag naar kantoorruimte. In Rotter dam was de grootste stijging te zien. CBRE verwacht verde re stijging van de vraag naar kantoorruimte en een ople ving van de beleggingsmarkt. foto Guus Schoonewille door David Bremmer en Peet Vogels Hoe heeft u afgelopen week beleefd? Waar ging het fout? Bij Imtech Duitsland stond betrouw baarheid niet voorop. Heeft de inter ne controle niet volledig gefaald? Maar die kracht bleek uiteindelijk ook de ondergang... Slapeloze nacht na faillissement DEN HAAG. Het gaat eindelijk écht de goede kant op met de econo mie. Het herstel zet door; ook op de woning- en arbeidsmarkt. Dat de groei afgelopen kwartaal bleef steken op 0,1 procent, komt door dat de gaskraan in Groningen ver der is dichtgedraaid. Het aantal vacatures steeg afgelopen kwartaal met 6.000 tot 131.000 stuks. Het aantal banen groeide voor het vijfde kwartaal op rij en bedraagt nu 9,9 miljoen. AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24