NIEUWS 21 Het lijkt kansloos voor de autoriteiten in Macedonië, Servië en Hongarije om contro le te houden op de stroom vluchtelingen. Het is inmiddels een probleem waar Euro pa de ogen niet langer voor kan sluiten. Vluchtelingen zijn overal. Wachtend op treinstations, in parken of de berm. Lopend door stukjes niemandsland, als donkere stipjes die zich langzaam zigzaggend voort bewegen in de goudgele akkers of in de bos sen bij de grens. Het vele afVal als stille ge tuigen van hun aanwezigheid. Macedonië, waar nu al dagelijks bijna 2000 vluchtelingen passeren, verwacht de komende tijd minstens een verdubbeling. „Veel vluchtelingen werken tijdelijk in de toeristensector in Turkije. Als het vakan tieseizoen voorbij is, zal hun aantal toene men", zegt Hadis Alija van hulporganisatie Legis. Terwijl het chagrijn van grenspolitie en autoriteiten in Macedonië, Servië en Honga rije toeneemt, buiten anderen de situatie uit. De vluchtelingenstroom is big business geworden. Op het treinstation van Gevge- lija verkopen lokaio's eten, drinken en siga retten aan de vluchtelingen. Wie zijn telefoon wil opladen, moet 2 eu ro betalen. Ter vergelijking: een gemiddelde elektriciteitsrekening van een Macedonisch gezin is 9 euro per maand. Hoe verder de poort de sluit, des te meer werk voor mensensmokkelaars. Vluchtelin gen betalen 1000 euro per persoon om met een bootje naar Griekenland over te steken. De Afghaanse maffia 'gijzelt' ze op hun reis door Macedonië en Servië. Vooral bij de Hongaarse grens maken de vluchtelingen dankbaar gebruik van de plekken waar geen hek staat. In Horgos bij voorbeeld, omdat het spoor van de interna tionale trein daar loopt. In dat niemands land vormen het afval en het platgelopen groen de paadjes van de smokkelaars. „Ik heb met eigen ogen gezien hoe de Hongaarse politie op vluchtelingen jaagt als of het konijnen zijn", zegt de Macedoni sche vrijwilligster Aleksandra. Eerder deze week werden op één dag 1700 vluchtelingen door de Hongaarse grenspolitie opgepakt. „De omstandighe den in de kampen zijn erg slecht. Het immi gratiesysteem en de politie zullen bezwij ken onder de druk", zegt Bachkulin Ishvan van de Hongaarse hulporganisatie Migszol. Ze merken het bij de hulppost van Migs zol op het treinstation van Szeged. Daar worden dag en nacht honderden vluchtelin gen na registratie door de politie 'ge dumpt'. Van daaruit moeten ze zelf doorrei zen naar de officiële kampen. De hulppost wordt soms belaagd door lo kale bewoners, omdat Migszol 'terroristen helpt'. Op billboards wordt ervoor gewaar schuwd dat vluchtelingen de banen komen inpikken. Het station weigert vaak trein kaartjes te verkopen aan vluchtelingen. De vluchtelingen moeten het hebben van de vele vrijwilligers in Macedonië, Ser vië en Hongarije, die hun baan tijdelijk op zeggen en zich dag en nacht inzetten om de vluchtelingen te helpen. Die soms hel pen dragen of kaartjes kopen. „We krijgen gelukkig ook heel veel dona ties van de bewoners", zegt Ishvan. Een lo kale moslim komt dagelijks met een winkel wagen vol flessen water, koeken en brood, omdat hij 'de onmenselijke situatie' niet meer kan aanzien. 'Het zijn mensen zoals jij en ik. Of ze een kleurtje hebben, maakt niet uit. Ik vind hun situatie zo verdrietig' De in Engeland woonachtige Hongaarse Kirstina Mocsai, komt met haar 6-jarige dochtertje Kinga water brengen. „Het zijn mensen zoals jij en ik. Of ze een kleurtje hebben, maakt niet uit. Ik vind hun situatie zo verdrietig." „Op de televisie waarschuwen ze dat je ziektes kunt krijgen van vluchtelingen. Als of ze allemaal ebola hebben. Je kunt een hek bouwen, maar als iemand uit Syrië of Afghanistan al een paar duizend kilometer heeft gereisd, gaat hij echt niet meer terug. Je kunt ze niet buiten de poort houden." Op het station wachten ook Dhafer Har- dan en Hada Ahmad, die al 5 jaar in het Bel gische Oostende wonen. Ze zijn helemaal naar Szeged gereden om hun zonen Farouk (24) en Abulia (19) op te vangen. Al 9 dagen slapen ze op een bankje voor het station. Bij elke bus hopen ze dat hun zonen erin zitten. „We willen niet naar een hotel, want straks missen we ze." Een lokale advocaat komt vertellen dat Farouk en Abdulla in een kamp buiten Sze ged zitten. Als ze strak vrijkomen, moeten ze 5 kilometer lopen naar het station, en van daaruit naar een ander kamp. Als vol wassenen mogen ze niet mee met hun ouders, maar moeten ze de hele procedure in Hongarije uitzitten. Dat kan 7 maanden duren. De tranen schieten moeder Hada in ogen. „Ik wil ze weer zien, vasthouden. Meenemen naar België." Aan de andere kant van de grens staan de kreupele Yasmin en vriend Aarif uit Af ghanistan voor een gesloten poort. Ze moe ten omlopen naar de grote grensovergang bij de snelweg, zegt de Hongaarse agente door het hek. De lift naar de grenspost duurt ander half uur vanwege de lange file voor de streng gecontroleerde grens. Als ze het laat ste stukje te voet willen afleggen, worden ze in no time op de vluchtstrook tegenge houden door een Servische agent. Hij blaft hen toe, dreigt met klappen en stuurt hen terug. Ongevoelig voor een vrouw met één been die alleen maar naar het kamp aan de andere kant van de grens wil. Met het 'vrije land' op honderden me ters in zicht, strompelen ze over de vlucht strook terug, de donkere Servische leegte in. Gestrand voor de poort van Fort Europa. Dezer mensen laten zich edit niet tegenhouden MACEDONIË. Afghaanse vluch telingen steken illegaal de grens tussen Macedo nië en Servië over. Een smok kelaar leidt hen. servië. Aan de tankwagen kun nen de asielzoe kers zich wassen en hun water voorraad bijvul len. MACEDONIË. Vluchtelingen persen zich door de treinramen op weg naar de vrijheid. Kirstina Mocsai vrijwilligster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21