NIEUWS 19 In een sporttas kwam Loai in Europa aan. Daar sloot het gezin zich aan bij een troosteloos leger vluchtelingen. \7T7 len. Gezinnen die op stukken karton in de open lucht slapen. Kinderen die horen te spelen in plaats van tientallen kilometers te lopen. Vluchtelingen die nau welijks meer kunnen staan op bebloede voeten. Maar de wil om te overleven is sterker dan het lichaam. Ouders dragen hun kinderen, ook al hebben ze een hernia. Pas geboren baby's overleven met al leen moedermelk. En iedereen blijft almaar lopen, als ware het een lange mars naar de vrijheid. Zo kwamen Mohamed (41) en Najah (31) uit Syrië in Boeda pest terecht. Ze zijn de ouders van Loai (10), het jongetje dat vo rige week wereldwijd hét ge zicht werd van het vluchtelin- gendrama. Hij lijdt aan een zeld zame, erfelijke huidziekte, net als zijn twee broertjes. Zijn ouders droegen hem in een tas met zich mee. „Hij is geen moment uit de sporttas ge weest," vertelt Mohamed. „Dat doet een ouder voor zijn kinde ren. Je voelt dat je lichaam niet meer kan, maar de geest heeft me vooruit geduwd." Een half uurtje maar. Wat is een half uur tje in een mensenle ven? Of op een reis die al 5 weken duurt. Voor Yasmin uit Afghanistan is dat het ver schil tussen 'vrijheid' en 'gevan genschap'. Tussen hoop en wan hoop. Ze strompelt op twee kruk ken langs een verlaten weggetje naar een kleine grenspost tussen Horgos (Servië) en Röszke (Hon garije). Op een gezond linker been en een korter rechterbeen met een bungelende voet, die haaks staat op de andere. Vriend Aarif draagt de rugtas. De twee zijn dorstig, uitgeput. Een kilometer is het, niet meer. Een kilometer naar Honga rije. De lift met de auto voor dat laatste stukje naar het 'Beloofde Land' nemen ze dankbaar aan. Hun ogen stralen en ze slaken kreten van geluk als ze de douanepost zien. Maar het hek is dicht. De grenspost sluit 's avonds om ze ven uur. Het is half acht. De handen van de Afghanen klemmen zich wanhopig vast om de spijlen. Het is uitgestor ven aan de andere kant. Ze zwaaien, in een poging de aan dacht te trekken van een dou anier. Yasmin zakt in elkaar op de grond, omdat ze niet meer kan staan. Na enkele minuten komt een agente met een hond naar de poort. Ze overlegt met een colle ga, maar de poort blijft dicht. Dit wanhopige beeld staat symbool voor de worsteling van Europa met de almaar groeiende stroom vluchtelingen die dage lijks de Balkan doorkruist. Dui zenden zijn het er; uit Afghanis tan, Irak, Syrië, Pakistan, Afrika. De Balkanroute is een aaneen schakeling van menselijke dra ma's en mensonterende tafere- ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 Lees verder op volgende pagina Het doodzieke 10-jarige Syrische jongetje maakte diepe indruk deze week. In één klap werd hij het gezicht van het vluchte- lingendrama in Europa. Verslaggever Ton- ny van der Mee en fotograaf Marco Okhui- zen volgden het spoor van dit gezin vanaf Macedonië naar Hongarije. Zij stuitten aan de poort van Europa op hartverscheuren de taferelen. door Tonny van der Mee MACEDONIË. Vluchtelingen hebben net de grens tussen Griekenland en Macedonië ge passeerd en wachten op een trein die ze ver der moet breng en naar West-Eu ropa. foto Marco Okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19