2015 f Een hoteldorp, verpakt in een laag suiker 15 MIJN ZOMER. Het kabaal van driftig ge timmer komt je tegemoet. Ruim 150 kinderen zijn op het veld in de weer met pal lets, hamers en spijkers om de mooiste hut te fabrice ren. „Sommige zijn heel fa natiek", zegt Marjolein Koole, projectleider van de Kindervakantieweek. De kinderen bouwen hele hui zen met meerdere verdie pingen, trappetjes en een gara ge. „We moesten donderdag zelfs extra pallets gaan halen." De kinderen in Hoofddorp moeten maandag weer naar school. Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen Vandaag Geert Langendorff Locatie Portmeirion Ligging 52°55NB en 4°6WL Grootste attractie de bizarre architectuur Wat je moet eten vlees van de BBQ op de nabijgelegen stranden Oudere heren met rij- handschoenen, ge soigneerde snorren, kniekousen, platte petten en polo shirts van raceteams uit lang ver vlogen tijden maken de straatjes van Portmeirion onveilig. Ze zijn allen eigenaar van klassieke Lo tussen, die met veel tamtam naast elkaar worden geparkeerd. Het gezelschap ontmoet elkaar enkele malen per jaar op deze minstens zo kleurrijke plek. In het dorpje in Noord-Wales, ge legen op een schiereiland, vallen ze nauwelijks op. Omringd door barokke kerken, Romeinse tem pels, Mariabeelden, pastelkleuri- ge villa's en palmbomen lijkt niets te uitbundig. Perkjes zijn keurig bijgehouden. Alle gebou wen staan goed in de verf. Het hoger gelegen deel, te bereiken via paadjes met azalea's aan weerszijden, vormt een wereld op zich; subtropische bossen zo ver het oogt reikt. Portmeirion is geen nederzetting van gestrande Italianen, maar het levenswerk van Clough Willi- ams-Ellis. De Engelse architect kocht het stuk land van 70 hecta ren in 1925. Hij wilde laten zien hoe natuurbescherming en be bouwing samen konden gaan. Het kostte hem een halve eeuw om zijn droom in vervulling te la ten gaan. De wirwar van stijlen mag chaotisch overkomen, alles was tot in detail uitgetekend. Mensen wonen er niet. Ze verblij ven er hooguit tijdelijk. Portmei rion is een hoteldorp, verpakt in een laag suiker. William-Ellis, ge ridderd voor hij in 1978 op 94-ja- rige leeftijd stierf maakt op een morbide wijze nog altijd deel uit van zijn creatie. Zijn as werd met hulp van een vuurpijl in het wa ter voor de rotsachtige kustlijn verspreid. Niemand kan zijn erf goed bezoedelen. Het staat op de monumentenlij st. William-Ellis liet zich waar schijnlijk inspireren door de Itali aanse plaats Portofïno, al wilde hij die suggestie nooit bevesti- Portmeirion doet denken aan een tijdcapsule uit de jaren zestig gen. Het was volgens hem geen kopie, maar zijn interpretatie van het gebied rond de Middellandse Zee. Zijn visie ademt niet de sfeer van weelderige streken in Zuid-Europa. Portmeirion doet denken aan een tijdcapsule uit de jaren zestig, de periode van flower power en geestverruimen de middelen. Deze surrealistische aanblik in spireerde om die reden televisie makers. Onder meer de serie The Prisoner (1967) werd er opgeno men. Het verhaal draait om een geheim agent die gevangen wordt gehouden in Het Dorp. Een ballonachtig ding bewaakt hem. De bewoners hebben geen naam, maar een nummer. De spion wordt door zijn gijzelne mers Nummer Zes genoemd. De raakvlakken met de hippiecul tuur bepalen het toerisme niet. Daarvoor liggen de prijzen van de huisjes en de hotels te hoog. Portmeirion bezoeken kan ook zonder een kamer te boeken. Voor tien pond per persoon mag je overdag naar binnen. Wie Wa les wil leren kennen, is hier aan het verkeerde adres. De kleuren- explosie biedt vooral een inkijkje in het hoofd van een excentrieke Engelsman. De Lotus-rijders had den dat allang gezien. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 in Nederland Onze fotografen leggen de zomer in Nederland vast. Pim Ras timmerde hutten in Hoofddorp met een hele hor de kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15