Roosendaals schip speelt hoofdrol in boek over honderd jaar binnenvaart REPORTAGE 13 Hoge kop, stevige kont. Moederlijk en niet kapot te krijgen. Een vrouw van staal met Roosendaalse maten. beeld ook uren met de Madese achterkleindochter van het schip- persechtpaar, Jeanne de Jongh. Die tovert nog een doos vol ge boortekaartjes en bidprentjes te voorschijn. Foto's van die eerste jaren, als de Alfons Marie nog met bruine zeilen vaart en nog niet gemotori seerd is, zijn er niet. Maar ze zoekt en vindt genoeg om te verhalen over Adrianus die zich het Over Petronella die tussen de bedrijven door in hoog tempo negen kinde ren baart, maar er door ziekte, ver drinking en alleen door God ver klaarbare redenen op den duur maar vier overhoudt. De lezer vaart met ze mee, proeft de oude genever in ijskoude nachten, ziet hoe het water bij vloed bezit neemt van de schorren en slikken, ruikt het zweet van de knollen die bij weinig wind over het jaag pad het schip tot bij de losplaats trekken. En leeft mee met de dood van Adrianus. (zie kader hiernaast). De Alfons Marie gaat over van vader op zoon, wordt later ver kocht en verlengd om op de rivie ren richting Noorden en Duits land nóg meer vracht te kunnen vervoeren. Tot en met de laatste cementschipper Leen de Jong, van wie ze de Henriëtte kopen, brengt Nijenhuis honderd, vaak roerige ja ren Nederlandse binnenvaart in beeld. Een vrouw van staal drijft van begin tot eind zwaar op de fei ten, maar is zó knap en fascine rend geromantiseerd dat het ook voor walmensen bui tengemeen boeiend blijft. reeds gevorderde leeftijd zijn eer ste stalen schip laat bouwen. Gro ter, sterker en sneller dan hun oude houten tjalk, de Petronella. 7.200 gulden lenen ze van beleg ger Joseph Korthals. Waarom is nooit opgehelderd, maar het schip vernoemen ze merkwaardig ge noeg naar zijn zoontje, Alphonsus Maria. Wanneer ze vanaf de scheeps helling van de Gebroeders Van de Adel in Papendrecht huiswaarts zeilen en bij de Roosendaalse Ka de aanmeren, staat het halve dorp te klappen voor deze moderniteit met Roosendaalse maten. Want met 23 meter lengte en vijfenhal - ve meter breedte heeft de Alfons Marie dan de maximale afmetin gen voor een rivierklipper om ge schut te kunnen worden in de sluis Beneden Sas, bij Steenber gen. Daar waar zout van zoet wa ter worden gescheiden, waar in de bietentijd dagelijks honderden schepen passeren om hun vracht bij de Roosendaalse suikerindus trie af te leveren. Schrijfster Nijenhuis worstelt zich door musea en bibliotheken om dat soort details boven water te krijgen. Maar spreekt bijvoor ROOSENDAAL. Als sluiswachters van ver haar silhouet op Neder landse binnenwateren herkennen, roepen ze haar naam. 'Daar is de Alfons Marie.' Of ze noemen haar Annigje, Marjan of Henriëtte. Want de klipper voer sinds 1901 voor di verse eigenaren, onder verschillen de namen. Zij bracht bieten naar Roosendaal en brikken naar de dijkwerken. Droeg tegen haar zin als in beslag genomen oorlogsbuit Duits afweergeschut en kreunde onder tonnen cement richting Groningen. Sinds kort draagt ze weer haar oorspronkelijke doopnaam Alfons Marie en fungeert op haar oude dag als woonschip. Verder speelt ze de hoofdrol in het bijzondere boek Een vrouw van staal. Geschre ven door Corine Nijenhuis (50), niet geheel toevallig sinds 2006 de eigenaar van het voormalige vrachtschip. Nijenhuis - vormge ver van huis uit - en haar vriend, de 49-jarige cineast Jaap Hoek, lig gen met hun schip in Amsterdam. Aan de buitenkant zie je alleen aan de kachelpijp en de patrijs poorten dat het koppel in het rian te ruim woont. „Not done voor échte schippers natuurlijk", lacht 'walmens' Corine. Ze heeft hen leren kennen tij dens haar jarenlange speurtocht naar de historie van het schip dat vijf keer van eigenaar veranderde. Ze kreeg in de West-Brabantse contreien bewondering voor het nuchtere volk dat met hard wer ken de kost verdiende, mensen die meer van de wereld gezien hadden dan menig ander en op recht met elkaar begaan waren. „Heel zakelijk, omdat ook het eco nomisch tij plots kon veranderen. Maar ook pannenkoeken met spek vet brengen naar wie het nodig heeft", bewondert ze die binnen schippers. En dan met name Adrianus en Petronella Vermeulen, het Roosen daalse schippersechtpaar dat op ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 Een lieve, stevige dame Corine Nijenhuis en Jaap Hoek voor hun trots: de klipper Henriëtte. Alfons Marie, Annige, Marjan, Henriëtte... de Roosendaalse klipper kende meerdere eigenaren, had verschillende namen, werd regelmatig verbouwd. door John Bas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13