Het eeuwig deinen van de baren f 12 REPORTAGE mii* Het blauw van de irissen leek de kleur van de he mel op te zuigen; lang zaam werden ze grijzer. Zijn gezicht was zo kalm als stilstaand water, zijn glimlach sereen. Zacht legde Petronella haar hand op zijn wang, liefde vol streek ze over de wit te stoppels. In een storm komt de oude schipper Adria- nus Vermeulen om het leven. Zijn vrouw Petronella en zoon Jan varen hem van het Volkerak over de Steenbergsche en Roosendaalsche Vliet naar de thuishaven. Zodra de klipper in de schutkolk lag, werden de deuren dichtgedraaid. In plaats van de klomp voor het schutgeld, reikte de sluiswachter Petronella de hand. Daarna stapte hij terug tus sen de t zwijgen- de man nen die zich op beide sluismuren opgesteld had den, als een zwarte ere haag. Terwijl het water zakte, sprak de sluismees- ter een gebed uit en het 'amen' ter besluit klonk langgerekt uit tientallen monden. Sluiswachters, schippers en hun vrou wen, knechten en maten, de café-uitbaters en de scheepsjagers; iedereen wilde de oude schipper de laatste eer bewijzen. Vier mannen trokken de Alf ons Marie 1 de sluis van Beneden Sas uit. De sluis- meester had Jan gewenkt. Er stond een paard klaar om het schip naar de sluis van Boven Sas te ja gen. Daar zou de klipper direct geschut worden en door een vers lastdier naar Roosendaal getrok ken. Petronella had tra nen in de ogen toen ze de anders zo strenge sluis- meester aankeek, maar hij wuifde haar dank baarheid weg. 'Adrianus was een van ons.' Hij sloeg een kruis. 'Moge God hem behoeden en op nemen in Zijn konink rijk.'Daarna maande hij de werkers tot haast. Uit Een vrouw van staal, de buitengewone bio grafie van een binnen vaartschip. Geschre ven door Corine Nijen- huis. Het boek telt 400 pagina's, kost 20 euro en verschijnt ko mende dinsdag, aan de vooravond van Sail Amsterdam. VLEUGEL giek KLUIVERBOOM KOP OF BOEG ZWAARD ROEF ACHTERDEK STUURRAD Oorspronkelijk ziet de Alfons Marie (1901) er zo uit. Met bruine zeilen en nog een spitse neus. Later wordt de klipper langer en gemotoriseerd. Het Roosendaalse echtpaar Jan en Huiberdina Vermeulen, de tweede generatie die op rivierklipper Alfons Marie de kost verdient. In 1923 koopt Marinus Beije het schip voor 6.000 gulden. Zoals schippers dat nu eenmaal doen, vernoemt hij de schuit naar zijn vrouw, Annigje. Dochter Maria Beije neemt met haar man Jan van Utrecht het inmiddels gemotoriseerde schip van haar ouders over. Zij varen ermee tot 1981.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12