'Geef gepensioneerde 10 euro per maand extra' Kandidaat-partijvoorzitter is links tot op het bot NIEUWS 11 Jeremy Corbyn doet de gevestigde Labourpartijtop sidderen. Hij maakt serieuze kans om partijleider te worden. Hipsters met platte petten en ringbaard jes juichen. Vrouwen in zomerjurken gil len. Senioren in pak steken een vuist in de lucht. Studenten verlaten de rij en sprinten naar de ingang. De aan komst van Jeremy Corbyn bij het In ternational Conference Centre in de Schotse hoofdstad Edinburgh gaat niet ongemerkt voorbij. Op de aan trekkingskracht van de politicus staat geen maat. En dat is precies wat de partijlei ding van Labour grote kopzorgen geeft: Corbyn is zeer populair, maar alleen bij uiterst linkse flank van de partij. Menig partijbons is wars van de vergaande ideeën van Corbyn, een oude vaksbondsmilitant, die bijvoor beeld de posterijen en spoorwegen opnieuw wil nationaliseren en Karl Marx als inspirerend voorbeeld ziet. Het grootste gevaar in het too-jarig bestaan van Labour, noemde oud-pre mier Tony Blair hem. Hem verkiezen tot partijvoorzitter is 'de vernieti ging' van de partij. De reactie van Corbyn? Hij herinnerde mensen er aan dat Blair de Britten de Irak-oor- log in heeft geleid. Met zijn arbeidersklasseachter grond weet Corbyn de oude La- bour-achterban enorm aan te spre ken, terwijl hij jongeren aan zich weet te binden met toezeggingen voor hervormingen van de studiefi- nanciering en bepaalde stageplekken. Carolyn Manson behoort met haar 19-jarige dochter Rose tot de gelukki gen die Corbyn in de zaal in Edin burgh van dichtbij mogen aanschou wen. „We zijn helemaal uit Glasgow gekomen", vertelt ze. „Jeremy treedt daar vanavond op, maar die bijeen komst zat meteen overvol." Haar ogen twinkelen. „Ik stem mijn hele leven al Labour. Lang was ik een ac tief lid. De laatste jaren niet meer. De partij maakte me niet meer enthou siast. Jeremy heeft me wakker ge schud." Dochter Rose, die theaterweten schappen studeert, is stelliger. Enkele maanden geleden zag ze hoe leeftijds genoten Labour afzworen en massaal stemden op de nationalistische SNP. „Ik kón dat niet - ik wil niet dat Schotland zich losmaakt van het Vere nigd Koninkrijk - maar kon hun keu ze goed begrijpen. Die partij maakte zich sterk voor jongeren, iets wat La bour veel minder deed. Jeremy doet dat nu wel. Ik vind hem geweldig." Met zijn getrimde baardje, witte overhemd en zachte stemgeluid komt de 66-jarige MP voor North Is lington (Londen) niet als een popster over. Zijn vlijmscherpe boodschap, verpakt in volzinnen, maakt het ver schil. Corbyn is links tot op het bot, iets waarmee hij de gedesillusioneer de achterban prikkelt. Tot afgelopen woensdag konden kiezers zich laten registreren om te stemmen op een nieuwe partijvoor zitter. De laatste 24 uur leverde ruim 166 duizend aanmeldingen op. Deze stormloop bracht het totaal aan men sen met stemrecht op 610.753. Uit pei lingen bleek dat de nieuw aangemel de stemmers hoofdzakelijk Corbyn als leider van Labour wilden. Liefst 57 procent staat achter hem. Andy Burnham, vooraf als favoriet getipt, moet het met 20 procent doen. Met Yvette Cooper (16%) en Liz Kendall (7%) Burnham een front te gen Corbyn. Hij hield zich eerst op de vlakte, maar schaart zich nu ach ter het motto 'ABC': 'Anyone but Cor byn', iedereen behalve Corbyn. Andere hooggeplaatste partijgeno ten dreigen Corbyn bij een zege - de uitslag wordt op 12 september be kendgemaakt - af te zetten. Zijn 'ach terlijke linkse ideeën' zouden Labour voor de komende decennia kansloos maken tegen de Conservatieven. Met hem als Labour-leider heeft het kabi net van premier David Cameron niets te vrezen, zo klinkt het uit di verse monden. Alle hoop op een nieu- 'Corbyn verkiezen is de vernietiging van de partij' we regeringsperiode is dan verloren. In Edinburgh zorgen deze doem beelden niet voor twijfel. „Zijn idee ën zijn helemaal niet zo gek", zegt Jackie Scott. Haar vriend Pete Clap- ham moet lachen om het politieke ka baal. „Labour heeft tweemaal op rij de verkiezingen verloren. Velen raak ten gedesillusioneerd in de richting die de partij opging, weg van de oor sprong. Het moet anders. Jeremy raakt dat gevoel. Alsof het regent na een lange periode van droogte." De massale steun voor Corbyn, die onder meer grote bedrijven wil laten opdraaien voor de bezuinigingen en de armste bevolkingsgroepen wil sti muleren, brengt Corbyn zelf niet in de war. Hij ziet wel waar het schip strandt. „Óf ik daarna klaar ben om op termijn premier te worden? Ik ben een gewoon persoon. En een ge woon iemand kan die baan doen. Al leven we nu niet in een normale tijd.Hij barst in schaterlachen uit. Dat staat in een brandbrief van ouderenbond ANBO aan de minis ter van Sociale Zaken, die in han den is van deze krant. De jarenlan ge pijn voor gepensioneerden moet nu eindelijk worden gecom penseerd, vindt de belangenorga nisatie met 180.000 leden. „Ouderen zijn er ten opzichte van werkenden al erg veel op ach teruitgegaan. Dat dit volgend jaar opnieuw gebeurt, gaat echt te ver", zegt woordvoerder Frank van der Aa van de ANBO. Terwijl werkenden erop voor uitgaan, verliezen ouderen vol gend jaar 1,1 procent koopkracht, berekende het Centraal Planbu reau deze week. Dat is niet voor het eerst. In de periode 2009 tot 2013 kregen ouderen 6 procent minder te besteden, blijkt uit we tenschappelijk onderzoek in op dracht van de ANBO. Ter vergelij king: werkenden gingen er in die periode 1,1 procent op achteruit. Vooral gepensioneerden met mid deninkomens werden hard ge raakt. De teruggang komt vooral door pensioenfondsen die de aanvullen de pensioenen niet meer indexe ren ofwel aanpassen aan de infla tie. Maar senioren hebben ook last van bezuinigingen, zoals de af schaffing van de tegemoetkoming voor de zorgkosten. De ANBO doet daarom een aan tal voorstellen, zodat gepensio neerden meer te besteden krijgen. Zo ontvangen ouderen nu 25,35 eu ro per maand bovenop hun AOW, maar dat moet terug naar het ni veau van 2009:36,45 euro. Daarnaast vraagt de belangen vereniging minister Lodewijk As scher de geplande verlaging van de ouderenkorting en afschaffing van de ouderentoeslag per 1 janua ri terug te draaien of op z'n minst te verzachten. Ook moet hij de zo geheten Bosbelasting voor oude ren met een hoger inkomen af schaffen en ouderen met een laag inkomen tegemoetkomen in de zorgkosten. Kabinet De ANBO hoopt verder dat het ka binet opnieuw naar de strengere pensioenregels wil kijken, waar door het lastiger is geworden voor fondsen om pensioenen te indexe ren. Premier Mark Rutte zei giste ren na de ministerraad het drei gende koopkrachtverlies voor vol gend jaar te zullen repareren, maar hij weigert beloftes te doen. „We gaan zo goed mogelijk de minnen wegpoetsen, maar of dat lukt, daarvoor kan ik geen garan ties geven." Dat is volstrekt onvol doende voor de ANBO. Van der Aa: „Het is alsof de premier zich bij voorbaat wil indekken, terwijl er nu echt iets moet gebeuren voor de ouderen." Volgende week beginnen de mi nisters van VVD en PvdA de be grotingsonderhandelingen voor Prinsjesdag. Voor de zomer eiste het CDA al dat het kabinet senio ren tegemoetkomt, anders weigert de oppositiepartij de begroting in de Eerste Kamer van de broodno dige steun te voorzien. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 door Geert LangendorfF De grote schrik van Labour Kandidaat-voorzitter Jeremy Corbyn: 'Ik ben een gewoon persoon' foto Lesley Martin/AFP Tony Blair oud-premier door Deborah Jongejan DEN HAAG. Minister Asscher moet gepensioneerden 10 euro per maand bovenop de AOW geven. Dat is een van de manieren om het jarenlange koopkrachtverlies van ouderen te repareren. Ouderen verliezen 1 volgend jaar 1,1 procent koopkracht, terwijl werkenden erop vooruitgaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11