Behandeling kanker bij kinderen dicht bij huis Vlaamse kust wil rigoureus optreden tegen meeuwen Gemeente promoot nieuw recyclebeleid met catchy leus en flyerteam ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Gemeente Terneuzen komt met nieuwe recyclestrategie: kartonnen drinkpakken mogen vanaf nu bij het plastic afval. u je plastic en pak, in dezelfde bak!' De gemeen te Terneuzen heeft een catchy marketingspreuk bedacht om de inwoners erop te wijzen dat kartonnen drinkpak ken vanaf nu in dezelfde bak als het plastic afValbak gegooid mo gen worden. Terneuzen heeft zelfs een promoteam de straat op gestuurd om mensen zich van de nieuwe recyclestrategie bewust te maken. Het is niet zo dat de Ter- neuzenaren jarenlang op een ver keerde manier gerecycled hebben, maar veel drinkpakken hebben nu eenmaal plastic of aluminium aan de binnenkant zitten. En dat kan, net als het karton, worden herge bruikt. Goed voor het milieu en goed voor de portemonnee van Terneuzen. Het afvoeren van res tafval kost de gemeente 130 euro per ton, maar het gescheiden inza melen levert juist 200 euro per ton op. De studenten Geoffrey, Jens, Diederik en Justin - die door Ter neuzen zijn ingeschakeld - uiten die boodschap vrijdagochtend niet, als ze flyeren bij winkelcen trum Zuidpolder. Alleen als er naar gevraagd wordt. Ze vertellen de winkelende Terneuzenaren Grote verschil met hoe het eerst was: de dop moet er op blijven. Die is namelijk ook gemaakt van plastic. vooral hóe ze moeten recyclen. De drinkpakken moeten leeg zijn en netjes opgevouwen worden, voor dat ze in de vuilnisbak gedepo neerd worden. Grote verschil met hoe het eerst was: de dop moet er op blijven. Die is namelijk ook van plastic. En dat is bij sommige mensen tegen het zere been, ver telt Justin (22). „Ik krijg geregeld te horen dat mensen die dopjes in zamelen om aan een goed doel te schenken. Bijvoorbeeld aan de kankerstichting." Bovendien gelo ven veel mensen niet in recyclen. „Uiteindelijk komt het toch op één hoop, denken veel mensen. Ik vertel ze dat dat vroeger was." Of ze er nu in geloven of niet, de meeste mensen recyclen wel. „Vooral ouderen", vertelt Justin. „Jongere mensen hebben haast en vinden het makkelijk alles op een hoop te gooien." Dat onderschrijft de 17-jarige Nina Giele uit Terneu zen. „Mijn moeder recyclet, die scheidt het groen van het plastic afval. Maar ik denk er nooit aan." De rigoureuze nieuwe aanpak stuit op fel verzet van de Vogelbe scherming Vlaanderen en ook Vlaams minister Joke Schauvlie- ge (Leefmilieu) voelt niets voor de harde aanpak. Volgens haar neemt de populatie van de kleine mantelmeeuw en de zilver meeuw juist af. Bovendien is en blijft de meeuw een beschermde vogel. Begin september steken de burgemeesters van de kustge- Kustburgemeesters buigen zich volgende maand over aanpak van agressieve meeuwen op de boulevards meenten de koppen bij elkaar. In krant De Standaard zegt schepen Paul Geerinckx van Knok- ke-Heist: „We moeten de meeu wen kunnen verdelgen, maar het ligt gevoelig. Ik zeg altijd: abor tus plegen is in België gemakkelij ker dan een meeuw verdelgen." De meeuwen komen af op het afval van de restaurants, maar be lagen ook frietetende kinderen en vaak ook volwassenen. De agressieve vogels grissen zelfs etenswaren van de borden op de terrassen. De inzet van roofvo gels, laserkanonnen en andere 'af weermiddelen' helpen niets. Dat is te danken aan een con tract dat het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) met het Prin ses Maxima Centrum (PMC) voor kinderoncologie in Utrecht heeft gesloten. ADRZ heeft daarmee de status van 'meebehandelend zie kenhuis' gekregen. Dat is van belang omdat het PMC, dat is gevestigd in het Wil- helmina Kinderziekenhuis, de re gie krijgt over de behandeling van kinderkanker in Nederland, die nu verdeeld is over zes centra. Zeeuwse kinderen gaan tot nu toe doorgaans naar Rotterdam. Voortaan worden alle kinderen bij wie het vermoeden van een onco logische aandoening bestaat door verwezen naar het nieuwe cen trum in Utrecht. De specialisten van het PMC stellen de diagnose en bepalen de behandeling. Intensieve en com plexe zorg wordt ter plaatse ge daan, maar eenvoudigere zaken (zoals onderdelen van de chemo therapie), gebeuren zo dicht moge lijk bij de woonplaats van de kin deren en hun ouders, zodat zij hun gewone leven zo veel kunnen voortzetten. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 2015 Drinkpak mag bij het plastic door Bob Maes N Monique de Blaeij (44) uit Terneu zen recyclet al heel lang, maar vindt het maar niks dat de dopjes op de drinkpakken moeten blijven zitten. Ze zamelt ze in voor blindegeleide- honden. „En die gaan voor." Ze spoelt de pakken liever om, zodat de dop er niet op hoeft. „Ik heb een re genton, dus het water komt niet uit de kraan. Ik ben zeer milieubewust." Jo Vandeputte (60) uit Terneuzen weet wel iets over afval scheiden. Hij vindt dat de gemeente duidelijker over het nieuwe recyclebeleid moet zijn. „In zuivel zit plastic, in fruitsap aluminium. Twee aparte afbraakprin cipes." Jo woont in een flat in Stu- vesande en ziet graag meer glasbak ken komen. „Vooral ouderen gooien het glas nu in de gewone bak." Leun Scheele (51) heeft haar twij fels over recyclen, hoewel ze altijd braaf haar papier en glaswerk scheidt. „Als jij wel recyclet, maar een ander niet, werkt het nog niet." Ook Leun ziet graag extra glasbak ken komen. Haar glaswerk kan ze al leen wegbrengen als ze boodschap pen doet. „De container in de buurt is net wat te ver lopen." door Rolf Bosboom door Wout Bareman KNOKKE-HEIST. De bestuurders van de Vlaamse kustgemeenten binden al jaren tevergeefs de strijd aan met agressieve meeu wen. Ze willen nu harde maatrege len: verdelgen. GOES. Zeeuwse kinderen die kam pen met kanker, kunnen voortaan een deel van hun behandeling dicht bij huis ondergaan. Justin Malcorps (22) uit Schoondijke legt uit hoe er vanaf nu gerecycled moet worden in de gemeente Terneuzen. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 103