'Ik ben toevallig op belletjes gevallen' Nieuwe doelgroepen voor Koesterchallenge 4 ZEEUWS-VLAANDEREN Motorjacht half onder water AA Bij het inrichten van de vitrines in Het Warenhuis heeft Marina de belletjes geteld. Ze kwam tot 149 stuks. „Maar", bekent ze, „ik kan er ook wel ééntje gemist hebben. Dat het er 148 of al 150 zijn. Ach, het maakt mij ook niet zoveel uit." Zo'n tien jaar geleden is Marina met haar hobby begonnen. Haar man („Voor hem ben ik in 1973 uit Merksem, vlakbij Antwerpen, naar Axel gekomen") was net over leden. Wandelen was altijd al lief hebberij en verre vakanties maakt ze ook graag. „Ik had meegedaan aan de wandeltweedaagse in Blan- kenberge, waarna ik per mail een uitnodiging kreeg voor een reis naar Zuid-Korea, Japan en Taiwan. Daar is het begonnen." Ze wijst op een belletje in de kast, één met de beroemde Japanse Fuji-berg met besneeuwde top op de achter grond. „Ik vind dat altijd nog één van mijn mooiste." Ze viel op tafelbelletjes, als her inneringen aan reizen dichterbij en ver van huis. Waarom? Marina draait er niet omheen. „De één verzamelt vingerhoedjes, de ande re schaaltjes; ik ben op de belle tjes gevallen. En als je maar door gaat met verzamelen, krijg je er op den duur veel." De meeste heeft ze zelf op de kop getikt. „Soms nemen mensen ze ook voor mij mee, maar dat zul len er niet meer zijn dan een stuk of twintig, denk ik." Op reis over praktisch de hele wereld, tot in Thailand, Cuba, Estland en Aruba, maar ook in Brussel, Antwerpen en Nederland, struint Marina toe ristenwinkeltjes af om haar verza meling aan te vullen. De kosten zullen haar niet de das omdoen. „Ik geef er niet veel aan uit, meest al maar een paar euro. De duurste zal tien euro zijn." Opvallend genoeg zit er niet één belletje uit Zeeuws-Vlaande- ren bij. „Het zou wel leuk zijn, als die er waren." Om inspiratie op te doen, is het nog mogelijk de expo sitie in Het Warenhuis te bezoe ken tot eind augustus; van woens dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. 'Na een reis door Japan, Taiwan en Zuid-Korea was het hek van de dam en ben ik doorgegaan' Daarnaast is er de gebruikelijke voorbereiding op de beklimming van Alpe d'Huez. Ook de reis naar Winterberg wordt herhaald en bi- kers gaan 300 kilometer in Duits land fietsen. Organisator John Smael: „We merken dat de Koes terchallenge een begrip is gewor den in de regio. Belangrijker is echter het dat steeds meer men sen gemotiveerd raken om te gaan bewegen en het doel van een ge zonder leven omarmen. Dat is het mooiste van alles." Komend jaar is er extra aan dacht voor jonge moeders, die hun kind kunnen afleveren bij de speciale kinderopvang, zodat ze ongestoord kunnen sporten. Daar naast vormen vrachtwagenchauf feurs een nieuwe doelgroep. Smael: „Met wat kleine tips gaan wij ze leren hoe ze gezonder ku- nen leven en meer kunnen bewe gen. Ook bieden we hen de moge lijkheid speciaal in het weekend te komen trainen, omdat ze door de week van huis zijn." In de regio Rubens keert dagje terug in zijn stad Wie een tripje wil maken naar de tijd van barokmeester Rubens, kan vandaag in Antwerpen zijn hart ophalen. Op en om de Grote Markt is een grote, sfeervolle Ru- bensmarkt ingericht, compleet met marktkooplui die in histori sche klederdracht producten aan bieden uit de glorierijke periode van Antwerpen. Bezoekers kun nen zo letterlijk en figuurlijk het 17e eeuwse leven proeven. De Rubensmarkt wordt gehou den van 8.00 tot 23.00 uur. Expositie Ingels en Van Voren in Kerkje In het kader van Zeven Zomerse Weken is vanaf zaterdag een week lang werk van Rosemarie In- gels en Johnny van Voren te zien in 't Kerkje in Waterlandkerkje. Ingels, woonachtig in Breskens, maakt vooral abstract werk. Van Voren uit Hoofdplaat laat zich bij zijn aquarellen inspireren door de zee, havens, scheepswrakken en luchten. Hij gebruikt vaak ook ge mengde technieken. Openingstij den: 13.00 tot 16.30 uur. Zondag en maandag gesloten. DJ Leen treedt op in De Burggrave DJ Leen uit Terneuzen verzorgt zondagavond de dansmuziek in danszaal De Burggrave in Langer- brugge tussen Gent en Zelzate. De uitbaters van de danszaal rich ten zich ook steeds meer op Zeeuws-Vlaamse dansliefheb bers. DJ Leen draait de Engelse wals, de tango, de rumba en de quickstep. Ook de liefhebbers van lijn/solo komen aan hun trekken. Aanvang: 19.30 uur. De entree is 3 euro. Mogelijk allerlaatste Sjachermarkt In Lillo-fort vindt morgen, zon dag, de mogelijk laatste Sjacher markt plaats. De gebroeders Van Agtmael, die de drukbezochte rommelmarkt al een kwart eeuw organiseren, stoppen ermee. Ze zijn op leeftijd en ze vinden dat ze aan te veel regeltjes moeten voldoen. De Sjachermarkt bestaat al sinds 1977. De markt begint om negen uur zondagochtend en duurt tot zes uur 's middags. Het veer Doel-Lillo vaart zondag al vanaf tien uur tot zes uur. Mijn dorp, mijn stad Wereldjazz Novellas in 't Schallemaaj Café 't Schallemaaj in Ossenisse is er weer in geslaagd een 'wereld artiest' in huis te halen: Neco No vellas uit Mozambique. Zondag middag treedt hij op in 't Schalle maaj, vanaf drie uur. Novellas voelt zich ook een wereldartiest. In Mozambique groeide hij op met traditionele muziek en dans. Hij kwam in 2002 naar Portugal om klassieke muziek te studeren en maakte sindsdien drie cd's. Zijn muziekstijl noemt hij, niet al te bescheiden, 'wereldjazz'. Zesde orgelmatinee in Sint Baafskerk Organist Michael De Geest uit Eeklo bespeelt vandaag vanaf 14.30 uur het Flentrop/Reilorgel in Sint Baafskerk in Aardenburg. Het is het zesde Bach-orgelcon- cert op de zaterdagmiddag dit zo merseizoen. De organisatie is in handen van de stichting Bach Co mité Aardenburg. Michael, gebo ren in 1982, is sinds begin 2010 de vaste organist van de Gentse Sint-Niklaaskerk. De Sint-Baafs- kerk is vandaag al geopend om 14.00 uur. De toegang is vrij. Pieter Paulus terug in geboortehuis Eén van de beroemdste zonen van Axel, Pieter Paulus (i753-'96), is terug in zijn geboorteplaats. Werkgroep Promotie Axel heeft hem met een informatiebord geëerd op de gevel van café Cam brinus aan de Markt. Pieter zag daar het levenslicht. Zijn vader was burgemeester van Axel. Pie ter zou zelf als patriot - oftewel te genstander van het Huis van Oranje - een grote rol spelen in de Franse bezettingstijd. Hij werd voorzitter van de Eerste Nationa le Vergadering, het parlement. Dick Oggel van de werkgroep Pro motie Axel laat weten dat het de bedoeling is nog meer informatie borden te plaatsen op historische plekken in Axel. Dit als aanvul ling op de stadswandelingen die geregeld plaatsvinden. BRESKENS. Haven, 10.00 en 11.00 uur: Rondvaart naar zee hondjes; Vuurtoren Panora- maweg, 13.00-17.00 uur: Open voor be zichtiging (ook zondag); CADZAND. Molen, 10.30 uur: Streek- productenmarkt; CADZAND-BAD. Noordzee Residence, 17.00-21.00 uur: Zo- meravondmarkt; EMMADORP. Bezoe kerscentrum, 9.00 uur: Excursie Ver dronken Land van Saeftinghe; HEIKANT. Café Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; OOSTBURC. Ledel- plein, 11.00 uur: Kin derspeeldag; Raadhuisplein, 12.00 uur: Herden king Japanse capi tulatie; TERNEUZEN. Por taal van Vlaande ren, 13.30 uur: Rond leiding; Markt, 10.00-17.00 uur: Braderie; Speeltuin Oranje- kwartier, 15.00 uur: Kidzz Dance; ZUIDDORPE. Cen trum, 9.00 uur: Boekweitfeesten; HULST. Den Dullae- rt, 19.30 uur: Ope ning Jeugdvakan- tieweek; Willibrordus basi liek, 14.30 uur: To renbeklimming; 15.30 uur: Zomer- VestingWandeling; LAMSWAARDE. Ca fé de Koning, 14.00 uur: Kaarten; OSSENISSE. 't Schal lemaaj, 15.00 uur: Wereldmuziek Ne co Novellas; TERNEUZEN. De Ves te, 14.00 uur: In- loopzondag; Schuttersterrein Hughersluys, 14.30 uur: Schieting; IJZENDIJKE. Brasse rie Petit Paris, 14.00 uur: Kaarten; ZUIDDORPE. Cen trum, 10.00 uur: Boekweitfeesten. Marina de Blok met achter zich de 149 (of zijn het er 148 of 150?) tafelbel letjes, uitgestald in museum Het Warenhuis in Axel. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf AXEL. Marina de Blok vindt het schitterend. Haar verzameling tafel belletjes heeft er nog nooit zo mooi bijgestaan als in museum Het Warenhuis, aan de Markt in haar woonplaats Axel. „Misschien moe ten ze hier maar blijven staan." Ze meent het niet. „Natuurlijk neem ik ze weer mee naar huis." Marina de Blok, verzamelaar door Wout Bareman TERNEUZEN. Koesterchallenge breidt de activiteiten uit. Het bewe gingsinitiatief van Koesterpas en Healthcenter Bodyline in Terneu- zen en Hulst richt zich de komende tijd speciaal op jonge moeders en vrachtwagenchauffeurs. ANTWERPEN WATERLANDKERKJE LANCERBRUCCE LILLO OSSENISSE AARDENBURC Informatie bord op café Cambrinus AXEL SAS VAN CENT. Omwonenden sloegen gisterochtend alarm. In de binnen haven van waterersportvereniging 't Sas was het motorjacht Tamalone namelijk half onder water verdwenen. De brandweer van Sas van Cent en Terneuzen (Koegorskazerne) rukte uit, maar kon weinig uitrichten. Een woordvoerder: „Dit was geen karwei voor ons. Het jacht moest wor den leeggepompt en dat is werk voor een professionele berger." Eigenaar Yvo Plateau uit Assegem (bij Aalst) werd rond het middaguur door de havenmeester van 't Sas telefonisch op de hoogte gebracht van de problemen met zijn motorjacht. Hij stond niet lang daarna beteuterd naar de halfgezonken Tamalone te kijken. „Cisteren was er nog niets aan de hand. Het moet vannacht gebeurd zijn." Vandaag zal gepoogd worden het jacht met luchtkussens te bergen, foto Adri van de Wege ZATERDAG ZONDAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 102