J|Wie emigreert IÉ! er nu noe naar Griekenland? Mosselen vissen opa Politie zet dossier online 13 Doden bij explosies China Aan de digitale schandpaal De politie roept burgers op om mee te speuren naar de belager van Jumbo. De man eist een groot bedrag in bitcoins. Z Uit Thuis Middelburg krijgt eerste foodtruckfestival GRONINGEN. De politie Noord-Nederland hoopt de zaak rond de Jumbo-afperser via het publiek vlot te trekken. Vandaag wordt een groot deel van het poli tiedossier online gezet op de website politie.nl. Tot nog toe is de dader, die ex plosieven plaatste bij Jumbo winkels in Groningen en Zwolle, onvindbaar voor de politie. Hij eist een groot bedrag in bitcoins, een digitaal betaalmiddel dat niet traceerbaar is. Jumbo houdt de poot stijf en weigert te beta len. Het is ongebruikelijk dat de politie een onderzoeksdossier openbaar maakt. „We doen dat in de hoop dat mensen iets we ten of dat mensen in de naaste omgeving van de dader iets her kennen en het met ons delen," zegt Rob Vos, leider van het poli tieonderzoek. „We vragen burgers met ons mee te rechercheren en mogelij ke achtergronden, scenario's en beweegredenen van de dader te verzinnen. De ervaring leert dat dit soms nieuwe en verrassende inzichten oplevert. We hopen zo de ontbrekende puzzelstukjes te de dader vinden waarmee we snel kunnen pakken." Hoewel de politie het niet honderd procent zeker weet, gaat ze voorlopig uit van één manne lijke dader in een leeftijd van 20 tot 40 jaar die woonachtig is in de stad Groningen. Hij zou bij beide vestigingen explosieven hebben geplaatst. Dat zou blij ken uit de werkwijze en de spo ren die zijn gevonden. De man heeft tot nog toe der tien keer contact gehad met Jum bo en de politie om zijn eisen kenbaar te maken. Dat ging per brief, internet en telefonisch, aldus onderzoekslei der Vos. De dader plaatste explosieven in Groningen en Zwolle. Jumbo weigert te betalen Op 1 juli ontving de Zwolse Jumbo aan de Veemarkt via de post een verjaardagskaart, zo blijkt nu. In de kaart, die na ope nen het deuntje Dans je de hele nacht met mij afspeelde, zat explo sief materiaal. Eerder al, in mei, werden er twee pakketjes met ex plosieven gevonden bij Jumbo-fi- lialen in Groningen. Een ervan explodeerde en veroorzaakte flin ke schade. De politie heeft een scenario onderzocht waarbij de dader een boze oud-jumbo-medewerker is, maar dat spoor leverde niets op. „Afpersing ligt het meest voor de hand." Alle Jumbo-vestigingen in Zwolle en Groningen worden extra bewaakt, zowel met came ra's als door surveillerende agen ten. TIANJIN. Explosies bij een contai- nerterminal hebben gisteren een ravage veroorzaakt in de Chinese havenstad Tianjin. Daarbij zijn ze ker zeven doden en honderden ge wonden gevallen. Volgens de Chi nese autoriteiten werd de brand weer in eerste instantie opgeroe pen voor een brand. De explosies deden zich voor toen de brand weer al ter plaatse was. Meer nieuws zie: www.pzc.nl 711688 555530 Oplichters, dieven en eetpiraten opgepast: de burger vecht terug via Facebook. Maar hoever mag dat gaan? www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 13 augustus 2015 257e jaargang nr. 189 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 bBK.-a—k-m i^vm jaririwiirfc.^ Klopjacht op afperser Jumbo door Paolo Laconi keer heeft de afperser contact gehad met Jumbo en politie om zijn eisen kenbaar te maken pagina 4: Publieke hulp bij puzzel pagina 4: Paniek na explosies ZEELAND2&3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1