'Captain Coke' lijdt weer schipbreuk en riskeert tot 20 jaar cel Egyptologen reageren sceptisch op onthulling gerenommeerde Britse archeoloog NIEUWS 9 Met de vondst van het graf van Nefertiti zou het grootste mysterie rondom de Egyptische oudheid zijn ontrafeld. schilderingen en het histo rische verhaal." Dat de tombe van Toetan- chamon ook was ingericht voor het graf van Nefertiti kan de expert zich nauwe lijks voorstellen. „De koningin heeft immers alleen geregeerd na het overlij den van haar echtgenoot Achna- ton dus heeft ze recht op een ei gen koninklijk graf." Reeves heeft de directe omge ving van het graf 15 jaar terug al on derzocht. Zijn team werkte destijds met GPR, een onderzoeksmethode waarbij men voor een deel in de bo dem kan kijken zonder deze te versto ren. Daaruit bleek dat er voor de in gang van het graf van Toetanchamon zich een holte zou bevinden. Later zou blijken dat het een scheur in de rotsbodem betrof. „Het verbaast me dat Nicholas Reeves 15 jaar na zijn onderzoek hier nu mee komt," vertelt Pragt. Ook wijlen Ho ward Carter, die in 1922 het graf van Toetanchamon ontdekte, repte met geen woord over eventueel geheime kamers. „Ik ben bang dat het toch niet zo is. Nicholas Reeves is een gere nommeerd wetenschapper. Met deze aanname steekt hij enorm zijn nek uit. Want deze vooronderstelling op dit moment al wereldkundig te ma ken is niet iets wat je van weten schappers van zijn niveau zou ver wachten." zegt Pragt. Overdonderd Ook de Britse Egyptoloog Joyce Tylde- sley is overdonderd. „Het is niet ver rassend als er meerdere kamers in het graf van Toetanchamon zitten. Maar of de bouwers die hebben afge maakt is moeilijk te zeggen. Ik zou zeer verbaasd zijn als zijn graf van de koning oorspronkelijk ook voor Nefer titi bedoeld was." Toetanchamon en Nefer titi. Twee namen uit het Oude Egypte met een magische klank. Nefertiti was koningin van de 18e dynastie van Egypte en heerste in de 14e eeuw voor Christus als ko ninklijke vrouwe aan de zijde van Achnaton, de farao die over Egypte re geerde en vader van Toetanchamon. De naam van deze meesteres bete kent 'de mooie is gekomen'. In 1912 vond de Duitse archeoloog Ludwig Borchardt in Egypte haar buste. En de wereld is meteen verliefd. De bus te staat in het Neues Museum in Ber lijn. Bijna een eeuw nadat de wereld vermaarde archeoloog Howard Car ter het stof van de tombe van de my thische farao Toetanchamon had weg geveegd, zijn nog lang niet alle gehei men ontdekt. De Britse archeoloog Nicholas Ree ves denkt dat hij in de tombe van Toe tanchamon geheime doorgangen heeft gevonden die leiden naar het verloren graf van koningin Nefertiti. Volgens het Britse dagblad The Ti mes heeft hij twee toegangen gevon den. Dit beschrijft Reeves in zijn stu die Amarna Royal Tombs Project. Een verscholen doorgang leidt naar een voorraadkamer terwijl de andere aan de noordkant van de tombe toe gang geeft tot de onaangeroerde be graafplaats van koningin Nefertiti. „De ontdekking is buitenge woon", aldus de archeoloog. „De doorgangen zijn door de grafbouwers geblokkeerd. Wanneer die doorgan gen er zijn, dan stuiten we niet al leen op een geweldige voorraadka mer, maar mogelijk ook op de grafka mer van de legendarische koningin Nefertiti." Verbaasd De Nederlandse Egyptoloog Huub Pragt twijfelt aan de mogelijkheid dat het graf van Nefertiti binnenkort wordt gevonden. „Ik ben erg ver baasd dat mijn collega Reeves met de ze overigens goed onderbouwde aan name naar buiten treedt. Er is echter geen archeologisch onderzoek in het graf zelf gedaan. Zijn conclusie is ge baseerd op zaken die we al kennen zoals de indeling van graven, graf- De 20-jarige zoon van Ray mond K. uit Beverwijk dacht er al langer over om zijn achternaam te laten veranderen in die van zijn moeder. De jongeman schaamt zich kapot voor de 'carrière' van zijn vader. En hij heeft er weer een reden bij. Zijn vader werd begin deze maand opgepakt op Fernando de Noronha, een Braziliaanse eilan dengroep in de Atlantische Oceaan. K. werd gepakt na een tip van de National Crime Agency uit Engeland, waar hij tot een paar jaar geleden een bedrijfje op zijn naam had staan. K. voer alleen op een zeilboot. Bij zijn arrestatie vonden agenten al meteen 11,5 kilo cocaïne. Het kostte de Braziliaanse politie 2 da gen speuren om in alle hoeken en gaten, onder meer de brandstof tank, nog eens 602 kilo coke te vin den. Drugs die K. voor de kust van Colombia zou hebben opgepikt nadat ze vanuit een vliegtuig in het water waren gegooid. K. ris keert 15 tot 20 jaar cel. Uit informa tie van zijn ex-schoonfamilie wordt duidelijk dat de geboren Heemskerker 'minstens tien keer eerder' werd opgepakt. „Al in 1993, kort nadat zijn relatie begon met de moeder van zijn zoon, werd hij in Zwitserland opgepakt omdat hij omgekatte auto's weg bracht," vertelt iemand uit zijn voormalige schoonfamilie. „De ja ren daarna is hij nog minstens tien keer gepakt. Met een straf blad kon hij nooit gewoon werk vinden en hij had die connecties in het criminele circuit nou een maal, dus ja... Hij heeft zelfs ooit wapens gesmokkeld door zijn kind, toen nog klein, óp die wa pens te zetten. Zo van: onder de baby kijkt de politie niet." „Deze man is al heel lang de na gel aan mijn doodskist," zegt zijn ex-vriendin, met wie Raymond K. 20 jaar geleden een zoon kreeg. Ze wil uiteraard anoniem blijven en vertelt dat ze 'ooit echt van deze man gehouden heeft'. Ook na zijn eerste misstappen. „Ik heb lang ge hoopt dat Raymond zijn leven zou beteren, maar hij kan niks an ders," zegt ze. Elders op de wereld zou Ray mond nóg twee kinderen hebben. Met één van de moeders van die kinderen, de Colombiaanse Clau dia G., werd Raymond K. in 2007 gearresteerd voor de Franse kust met een zeilboot waarop 598 kilo cocaïne werd gevonden. K. be weerde toen gechanteerd te zijn vanwege een gokschuld. Toch ver- dween hij achter de tralies. Na zijn vrijlating, zo'n 2 jaar terug, zou hij een bedrijfje in curiosa zijn begonnen, waar ook een luchtje aan zat. En niet succesvol blijkbaar, want 'Captain Coke' sloeg weer aan het zeilen met een boot vol cocaïne. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 2015 'Verloren graf zou zijn gevonden' door Denise Delgado De tombe van Toetanchamon. Hieron der: de buste van Nefertiti. foto's Cris Bouroncle/AFP/ Michael Sohn/EPA Raymond K. De boot van Raymond K. Op de ka de de drugsvondst. foto's Policia Federal Met medewerking van David D'Hond door Victor Schildkamp RECIFE/BEVERWIJK. De 48-jarige Raymond K., die met een zeilboot tjokvol cocaïne werd gearresteerd voor de Braziliaanse kust, heeft een lang verleden als smokkelaar en bajesklant. Met 613 kilo aan boord verbrak hij nu zijn eigen re cord uit 2007, toen 'Captain Coke' werd gesnapt op een boot met 598 kilo drugs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9