MH17: Justitie onderzoekt raketfragmenten 6 NIEUWS OP ZOEK NAAR... Waar is hij We volgden het spoor van dit Syrische jongetje van Macedonië naar een kinderziekenhuis in Hongarije. Zijn ouders zijn wanhopig. Er breekt een warme glimlach door op het gezicht van de vrouw. Voor het eerst in uren, weken, mis schien wel jaren. Elke keer als de Syrische vrouw met de zwarte hoofddoek de zaal van de intensive care verlaat om een luchtje te scheppen, staat haar ge zicht strak en kijkt ze zorgelijk. Maar als ze de voorpagina van deze krant in haar handen heeft, streelt ze met haar vingers het pa pier met de iconische foto van haar zoon, en lacht spontaan. Sa men met haar man. Ze zijn de ouders van het meest beroemde vluchtelingenkind van dit mo ment. Er is verwarring over de naam en leeftijd van het gehavende jon getje. Het kinderziekenhuis Bethesda in Boedapest noemt hem Mohamed Doual. Zij noe men hun zoon liefkozend Loai, 10 jaar oud. Achter de gesloten deuren van de IC voert Loai een doodsstrijd. Hij lijdt volgens zijn ouders al sinds zijn geboorte aan de erfelij ke huidziekte epidermolysis bullo sa, een auto-immuunziekte die blaren veroorzaakt. De burgeroor log in Syrië heeft zijn kansen op behandeling vergooid. „De gezondheidszorg ligt sinds dien plat," vertelt de vader. „Om dat hij niet de juiste medische zorg kreeg, zijn de problemen al leen maar erger geworden." Niet alleen Loai, maar ook zijn broertjes Gasam (3) en Hassan (6 maanden) hebben de ziekte. „Mis schien dat de problemen zijn ver ergerd doordat we in de buurt van een chemische fabriek van Assad woonden", zegt de vader. „Ik weet het echt niet." Gasam hebben de ouders tij dens hun vlucht bij opa en oma moeten achterlaten in een tenten kamp in Turkije. Hassan ligt net als Loai in Budapest op de intensi ve care. „Hun situatie is kritiek," zegt een arts als ze even buiten komt. „We vechten voor hun le ven." Net nu ze het vrije Europa heb ben bereikt en er alle reden is voor optimisme, regeren in het ge zin de zorgen en het verdriet. Va- PATIENTEN 'VLINDERZIEKTE' LEVEN MEE „De verwondingen van dit jongetje zijn zó herkenbaar," zegt Linda Koehorst uit Hengelo. Haar 12-jari- ge zoon Derk heeft de zeldzame erfelij ke huidaandoening Epidermolysis Bullo sa, ook wel 'vlinder ziekte' genoemd. „Het is heel erg, kin deren met deze ziek te zien er inderdaad uit alsof ze slachtof fer zijn van een gif- aanval. Maar deze kindjes hebben we in Nederland ook." Koehorst, bestuurs lid van de stichting Vlinderkind, voelt zich betrokken: „Wij willen niet over de rug van Mohamed iets gaan organise ren. Maar we moe ten wel kijken of we de handen ineen kunnen slaan". der en moeder zitten gelaten op een bankje in het trappenhuis naast de deur van de IC. Hun naam durven ze niet te noemen, uit angst voor represailles uit Sy rië. Drie weken geleden verlieten ze hun dorp in de buurt van Alep po, samen met hun zes kinderen. Naast drie zonen hebben ze ook drie dochters: tweeling Doua en Warda (7) en Alaa (5). „Zij zijn al lemaal in orde," zegt de vader. „We zaten in Syrië klem tussen de Islamitische Staat en het leger van Assad. IS veroverde het dorp en vermoordde honderden men sen. Daarna kwamen de bombar dementen van Assad. Voor de bur geroorlog waren onze kinderen ge lukkig. Ik had een goede baan als vrachtwagenchauffeur. Nu is het niet meer veilig." De barre vlucht voerde via Tur- Het justitieel onderzoeksteam en het team van de Onderzoeksraad voor Veiligheid zijn recent begon nen met onderzoek naar de delen, lieten ze gisteren weten. De frag menten kunnen het eerste fysieke bewijs vormen dat vlucht MH17 is neergehaald door een BUK-raket. „De delen zijn met name van belang voor het strafrechtelijk on derzoek: ze kunnen mogelijk meer informatie geven over wie er betrokken is geweest bij de crash van MH17", zegt een woord voerder van het Openbaar Ministe rie. De zeven fragmenten zijn ver zameld tijdens meerdere zogehe ten recoverymissies in Oost-Oek raïne toen stoffelijke resten en vliegtuigonderdelen naar Neder land zijn gebracht. Dat betekent dat ze al zeker maanden in Neder lands bezit zijn. Het bergingswerk werd eind april afgerond. „We ma ken het nu bekend, omdat we nu zijn aangekomen bij het moment om de fragmenten te onderzoe ken: het gaat erom wat het is, of het inderdaad afkomstig is van een raket en of het dan een BUK-raket is." Het is volgens het OM te vroeg om te concluderen dat het om BUK-fragmenten gaat die verband houden met de ramp. „Zoals altijd bij een strafrechtelijk onderzoek houden we alle opties open. Een aanval met een BUK-raket blijft wel het meest aannemelijke scena rio." Nederland heeft bij Rusland De fragmenten kunnen het eerste fysieke bewijs zijn dat vlucht MH17 is neergehaald door een BUK-raket een rechtshulpverzoek ingediend. Daarin wordt onder meer ge vraagd om medewerking van de Russische fabrikant van de BUK-raket aan het technisch on derzoek. Volgens het OM zijn des kundigen uit meerdere landen be naderd om te helpen bij het onder zoek. De Russische fabrikant van BUK-raketten liet enkele maan den geleden weten na een eigen analyse dat er inderdaad sprake was van een BUK-raket, maar niet een van Russische makelij. In juni was de laatste Neder landse missie voor het opsporings onderzoek in Oost-Oekraïne. Ex perts deden onderzoek naar de lo catie van zendmasten en de wer king van het telefoonnetwerk in Oost-Oekraïne. Ook namen de ex perts grondmonsters. Dat gebeur de onder meer op de mogelijke lanceerplek in een veld ten zuiden van de plaats Snizjne. Eerder gaf het OM gesprekken vrij van pro-Russische rebellen in Oost- Oekraïne, waarin over een Buk- systeem werd gesproken. Juist deze week zijn vliegtuig onderzoekers uit zeven landen in Nederland bijeengekomen om te praten over het onderzoek. Ze be spreken onder meer het concept rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Ook bezoeken ze de luchtmachtbasis in Gilze-Rijen om te kijken naar de reconstructie van een deel van het toestel. Het gaat om deskundigen uit Nederland, Oekraïne, Maleisië, Au stralië, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Rusland. Het conceptrapport is in juni naar alle betrokken landen gestuurd. De Onderzoeksraad hoopt in okto ber het definitieve rapport te pre senteren. door Tonny van der Mee door Jeroen de Vreede DEN HAAG De teams die onder zoek doen naar de ramp met MH17 hebben fragmenten in bezit die zeer waarschijnlijk afkomstig zijn van een BUK-raket. Hij vecht voor zijn leven, maar nu maakt hij kans Deze foto van het zwaargewonde Syrische jongetje maakte op u en ons diepe indruk. U bood massaal uw hulp aan. Verslaggever Tonny van der Mee (rechts) en fotograaf Marco Okhuizen zijn op zoek ge gaan en hebben hem gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6