Bijzondere Mariaviering in Aardenburg Bier uit Ossenisse verovert langzaam maar zeker terrein Film De Overkant in première ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Hét blondje van Zeeuws-Vlaanderen heet Kiplekker en wordt gebrouwen door Jos Huijgens uit Ossenisse. OSSENISSE. Een kip met een blond pruikje op en de tekst 'Het blond je van Zeeuws-Vlaanderen.' Wie het etiket van het bier Kiplekker ziet, kan een glimlach niet onder drukken. Jos Huijgens uit Ossenis se is de bedenker en brouwer van het bier, dat langzaam aan terrein begint te winnen. Zo is het te koop bij 't Schallemaaj in Ossenis se, het Churchill hotel in Terneu- zen, landwinkel De Oude Stoof in Hengstdijk en zelfs een café en een verswinkel in Bergen op Zoom, waar Jos oorspronkelijk vandaan komt. Het bierbrouwen is een uit de hand gelopen hobby van Jos. Een dag in de maand brouwt hij bier. Boven zijn administratiekantoor in - hoe toepasselijk- De Kipstraat zit zijn eigen brouwerij De Kip verstopt. „De ketels komen uit de gaarkeuken van de Vurssche", ver telt Jos. Nu kan hij tweehonderd vijftig liter per keer brouwen thuis. Binnenkort komt er wat extra materieel bij, waardoor de ca paciteit wordt opgeschroefd naar vijfhonderd liter. „Dat zijn tweeënzestig kratten", rekent Jos Kiplekker is een blond bier van 6,5%. Door de cascadehop en gist met kruiden is de afdronk iets bittererder dan gemiddeld uit. Om de vraag naar zijn bier te kunnen bijbenen, brouwt hij als het nodig is nog zelf bij Het Hof- brouwerijke in het Belgische Beer- zel. „Ik had daar duizend liter ge brouwen en dacht dat ik er wel mee toe zou komen tot ik zelf een grotere capaciteit kan leveren. Maar na een half jaar is het al bijna op. Het loopt eigenlijk te hard!", lacht hij. „En ik wil wel blijven leveren aan mijn vaste klanten." Sterker nog: als de vraag nog groter wordt, is dat voor de hobbybrouwer nauwelijks meer bij te benen. Want Kiplekker vindt gretig aftrek onder bierlief hebbers, hoewel het geen stan daard blond bier is. „Ik heb nog niemand gehoord die het niet lekker vindt", vertelt Jos. „Het meeste blonde bier heeft een zoete afdronk, maar Kiplekker is bitterder met een citrussmaak op het eind. Dat was een schot in de roos." Dat komt door de casca dehop en de gist met kruiden die Jos gebruikt in het bier van 6,5 pro cent. „Het is een fris biertje met veel smaak en lekker bij vis en kip." In de toekomst denkt Jos ook nog aan een dubbel en een trip pel. „Gewoon traditioneel. Ik wil normaal en lekker bier brouwen en misschien wel eens iets eenma ligs." Het zelf brouwen van bier is momenteel een modeverschijnsel, maar Jos is een veteraan op brouw- gebied. „Twintig jaar geleden heb ik een cursus bierbrouwen ge volgd in Bergen op Zoom. Ik ben later die cursus zelf ook gaan ge ven, maar daarna heb ik er jaren niets mee gedaan." Een paar jaar geleden begon het weer te kriebe len en begon Jos weer actief te brouwen. „Je ziet nu ook een om slag, dat mensen niet meer voorna melijk pils drinken op het terras. Er wordt meer speciaalbier ge dronken en mensen willen daar ook wat meer aan besteden." Commercieel bier brouwen was nooit de bedoeling van Jos, maar dat het nu wordt verkocht, in horecagelegenheden wordt ge dronken en er vraag naar is, is een compliment. „Ik wil mijn hobby gewoon verbeteren. Alles wat ik verdien, gaat terug in de brouwe rij." Eigen glazen met de humoris tische blonde kip komen er ook nog. De kip, waar de naam en het logo op gebaseerd zijn, kocht Jos in Spanje. „Een stenen kippetje. Ik dacht: dit wordt het. Ik heb ook een tijdje stenen kippen verza meld omdat ik in de Kipstraat woon. Ik moet dat stenen kippetje eigenlijk eens een ereplekje geven in de brouwerij. Als het helemaal gereed is." AARDENBURG. De werkgroep Aar- denburg-Bedevaartstad houdt za terdagavond een bijzondere Ma riaviering: een openluchtkerk dienst. Dat gebeurt ter gelegen heid van het Feest van Heilige Maria Hemelvaart. De openluchtmis vindt plaats op de historische grond van het Pastoor Willy Martensplein aan de Weststraat. Dat was de plek waar in 1804 voor het eerst weer gekerkt werd in Aardenburg, na dat de katholieke eredienst 200 jaar verboden was. De Mariavie ring wordt geleid door pastoor Ignace D'hert en wordt opgeluis terd door het Gemengd Koor Sint Cecilia. Het kerkplein wordt sfeervol aangekleed. De dienst be gint om 19.00 uur en na afloop is er een gezellig samenzijn. Zondag houdt de werkgroep voor de vierde keer de fietstocht langs kapellen. Er is een nieuwe rit van 40 kilometer uitgezet naar Balgherhoeke en Adegem. De fietsers - de interesse is altijd groot - worden wegwijs gemaakt door een gids onder het motto 'Wat kapellen vertellen'. Start om 12.30 uur op het Pastoor Willy Martensplein. TERNEUZEN. De première van de film De Overkant, met Terneuze- naar Marnix Ruben als regisseur, mag zaterdag 12 september om 18.15 uur in Vlissingen in premiè re gaan, op filmfestival Film by the Sea. De afterparty is later in Porgy Bess in Terneuzen. Marnix Ruben laat weten dat er ook bussen zullen rijden van Ter- neuzen naar Vlissingen. De film is gebaseerd op een kort verhaal van cabaretier Freek de Jonge in de bundel Zondig in Zeeland en duurt twintig minuten. „Het is ge worden wat het naar mijn idee zou moeten worden", stelt Ruben zich bescheiden op over het resul taat. De film is alvast wel geselec teerd voor het Nederlands filmfes tival in Utrecht. Zie voor trailers www.deoverkantfilm.nl. iplcfebcr WOENSDAG 12 AUGUSTUS 2015 'Niemand vindt het niet lekker* door Sophie Stockman De bittere afdronk van Kiplekker maakt 'm bijzonder Tijdens d'Ossekoppenloop in Ossenis se op 12 september staat brouwerij De Kip er ook met een stand. Brouwerij De Kip is een uit de hand gelopen hobby van Jos Huijgens uit Ossenisse, en het Kiplekker-bier vindt gretig aftrek in Zeeuws-Vlaanderen en zelfs daarbuiten, foto Camile Schelstraete toWonijfuit Ztfutos Vlató" J U« I AU. ».H» Ml I ém*¥»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68