T17] Spaarzame senioren De# GOED I 7 "4ÉTj WAARVAN AKTE Achter de Russische ik achter de linies verdwaalde ik. nies. Mijn leven niets meer waard s?,n schoten Proef op de som ElO-Check te doen als je door Duitsland rijdt. SPANJE Reis je met de auto naar Spanje, probeer het het tanken dan zo lang mogelijk uit te stellen. In Spanje tanken is namelijk goedko- per dan in Frankrijk. Al is het ver schil de laatste jaren wel minder groot geworden. Op de Canarische Eilanden is de benzine zelfs zeer goedkoop. Dat is fijn als je daar een auto huurt. Lees in Spanje altijd goed de tek sten op de pomp voordatje begint met tanken. Je zult de eerste niet zijn die gasolina (benzine) ver- wardt met gasoleo (diesel). Rijdt jouw auto op gas, dan kun je in Spanje maar bij een beperkt aan tal pompen terecht. Al wordt het wel steeds beter. Op de website www.lpgwijzer.com vind je een lijst met tankstations waar je gas kunt tanken. Voor het tanken van LPG heb je in Spanje trouwens een Euronozzle- aansluiting nodig. Je kunt de ver loopnippels bij de ANWB, bij sommige tankstations of op inter net kopen. Bij grote tankstations kun je vaak ook een verloopnippel lenen. „Ik heb er mijn schuld mee ingelost", zegt hij, als we het zakelijke deel hebben afge sloten en even napraten. Hij ziet mijn vragende blik en begint te vertellen. „Toen de oorlog uitbrak, meldde ik me bij de SS. Tja, waarom? Het avontuur, denk ik. Ik was 19, naïef, een kind nog. Ze stuurden me naar het Oostfront. Ik heb daar vreselijke dingen gezien." Even ver troebelt zijn blik. Dan her vindt hij zich. „Ik was motor koerier. Op een dag verdwaalde M;:» l.„.n was niets meer I ijl leven was waard. De Rus- elke gevangen SS'er meteen dood. Een ou dere Russische soldaat hield mij aan. Ik moest mijn pa pieren laten zien. Minutenlang bestu deerde hij mijn militaire paspoort. Toen keek hij mij aan. 'Jij bent te jong om te sterven,' zei hij, in het Duits. "Wegwezen hier. Als je de weg volgt, komt je vanzelf bij je eigen mensen.' Een paar uur later zat ik inderdaad weer tussen mijn maten." „Maar bij mij was iets veranderd. Ik stond bij het leven in het krijt, zo voelde ik dat. En ik zwoer dat, als ik de oorlog zou overleven, ik mijn schuld zou vereffenen. Toen mijn zuster na de oorlog als alleen staande moeder een geestelijk gehandi capte zoon kreeg, wist ik hoe." De oude man staart voor zich uit. Ik weet niet wat ik moet zeggen. Dan ver volgt hij: „Mijn neef was een lieve, bij zondere jongen. Hij was geestelijk gehandicapt, maar niet dom. Ik heb hem, als een van de weinigen, verteld van de verkeerde keuze die ik in de oorlog heb gemaakt. Het enige wat hij zei, was: 'Ach, iedereen maakt fouten. En jij bent toch mijn allerliefste oom'." Ik zie dat hij vecht tegen zijn tranen. De oude ijzervreter oogt opeens heel breek baar. Zachtjes zegt hij: „Mijn neef was de enige die mijn oorlogsverleden kende, zonder me daarvoor te veroordelen." bahn, dan vind je vaak snel een tankstation met goedkopere auto brandstof. Tip: Bij Clever Tanken (www.clever-tanken.de) vind je een overzicht van de prijzen bij de tank stations in de omgeving. Rijd je via Duitsland naar de bergen dan loont het om te wachten met benzine tan ken totdatje in Zwitserland en Oos tenrijk bent. Ook Duitsland is sinds 2011 overge gaan op E10. Maar daar is wel nog op meer plekken 'normale' Super 95. Toch is het ook slim om even de Johan Nebbeling tekent wekelijks anekdotes op uit een notarispraktijk. De oude ijzervreter hield zijn oorlogsverleden bij de SS lange tijd voor zich. Dik in de 90 is hij geworden, lees ik in de overlijdensadvertentie in de plaatselijke krant. Heeft de dood hem toch nog te pakken gekregen! 'Hij' is de bejaarde man die op een dag mijn kantoor binnenstapt. Stram, maar kaarsrecht en strak in het pak. Zijn dunne, witte haren keurig in een scheiding. Hij komt de nalatenschap van zijn neef regelen. Die is enkele dagen eerder overleden. De zoon van zijn lang geleden gestorven zuster had een ver standelijke beperking. Zijn oom heeft er zijn hele leven voor gezorgd dat zijn neef niets te kort is gekomen. Hierboven de theorie, maar hoe werk het in de praktijk? Met deze week een rekenvoor beeld voor het fictieve huishouden van de Henk (67) en Thea (66). Henk was voor zijn pensi oen notaris, Thea huis vrouw. Ze hebben hun huis afbetaald en 80.000 euro spaargeld. Henk en Thea gaan drie weken met de auto naar de Port Gri- maud, een kust- plaatsje nabij Saint-Tropez aan de Cóte d'Azur. Aan de rand van het plaatsje huren ze een luxe stacaravan op de niet al te groot viersterren-vakantiepark. Voordat ze aan de reis naar het zonnige zuiden beginnen, tanken Henk en Thea eerst in Nederland. Voor 45 liter betalen ze 45 x 1,72 €77,40. In Frankrijk tankt hij ook een volle tank. Daar be taalt hij 45 liter x €1,41 €63,47. In Frankrijk betalen Henk en Thea dus ongeveer 14 euro minder voor hun benzine, wat neer komt op een besparing van plusminus 18 procent. woensdag 12 augustus 2015 Hoeveel goedkoper is Duitsland? Land Euro 95 Diesel LPG Prijsverschil -14% -9% -17% BRON UNITED CONSUMERS Hoeveel goedkoper is Spanje Land Euro 95 Diesel LPG Prijsverschil -23% -13% +6% BRON UNITED CONSUMERS Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@ persgroep.nl. T^nssispVip li- Schuld ingelost Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51